رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد:

ماهیت تجاری مناطق آزاد با قاچاق همخوانی ندارد/ اتهام قاچاق به مناطق آزاد آدرس غلط است

به گفته رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مناطق آزاد یکی از مهم‌ترین درگاه‌های تجارت در کشور محسوب می‌شوند که به لحاظ تجاری بودن می‌تواند با شفاف‌سازی عملکرد خود به اتهامات ناصحیح پایان دهد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، علی مؤیدی در نشست مشترک با مسئولین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: اتهام قاچاق به مناطق آزاد آدرس غلط است؛ نگاه ستاد به دبیرخانه شورایعالی، نگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز از این مناطق نیست، بلکه نگاه همکاری، همراهی، هم‌افزایی و همفکری در جهت تسهیل و روان‌سازی مباحث تجاری و اقتصادی است که خوشبختانه توسط همکاران دبیرخانه شورایعالی توفیقات خوب و موثری در این زمینه حاصل شده است.

مؤیدی با اشاره به اینکه ماهیت تجاری مناطق آزاد با قاچاق همخوانی ندارد، گفت: قاچاق یک پدیده پیچیده، پنهان و مرموزی است که ممکن است در تمام نقاط کشور رخ دهد. نگاه ما به مناطق آزاد، نگاه تجاری و اقتصادی است و با توجه به اینکه مناطق آزاد تنها ۳دهم درصد سرزمین اصلی در اختیار دارند، کنترل و نظارت دقیق‌تر و کامل‌تر بر این مساحت میسر شده است و تلاش‌ها، زحمات، اثربخشی و توفیقات به دست آمده در این مناطق بیش از آن است که انگ قاچاق را به آنها بزنیم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فرآیندهای ساماندهی امور مربوط به واردات، صادرات و گمرک در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: آنچه در انتظار تجارت ما در آینده است، شفاف‌سازی و روان‌سازی است. این فرآیندهایی که در دبیرخانه شورایعالی، برای ساماندهی فعالیت‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی طراحی شده، می‌تواند الگویی برای شفاف کردن و توسعه تجارت سالم در کشور باشد.

در این نشست همچنین مشاور رئیس‌جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اقدامات ارزشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دولت تدبیر و امید گفت: پیشرفت‌های خوبی در جهت محدودسازی قاچاق کالا و ارز در کشور داشته‌ایم که همه به واسطه تلاش دست‌اندرکاران این ستاد است.

مرتضی بانک افزود: با اقدامات موثر ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا، شاهد روند نزولی قاچاق کالا و ارز در کشور هستیم. این نشان‌دهنده این است که دستگاه‌ها با هماهنگی این ستاد و سایر دستگاهای نظارتی موفقیت‌های ارزشمندی را برای کشور رقم زده‌اند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه همکاری خوبی بین دبیرخانه شورایعالی و ستاد مبارزه با کالا و ارز وجود دارد، عنوان کرد: تعامل مستمر وزارت کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز موجب شد موفقیت‌های چشمگیری در راستای شفافیت و ایجاد سامانه‌های نظارتی و کنترولی در مجموعه‌های کشور ایجاد شود.

مرتضی بانک ادامه داد: ایجاد شرایط مناسب و یکپارچه برای مبادله اطلاعات و کنترل راه‌های نفوذی که با دلایلی مختلف ازجمله قوانین مسکوت مانده و سوء‌استفاده از قانون می‌شد، توانسته تا حدود زیادی موضوع قاچاق در کشور را کنترل کند.

گفتنی است؛ این نشست با هدف «بررسی روند توسعه سامانه‌های هوشمند با رعایت موازین مبارزه با قاچاق کالا و ارز» در ساختمان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با حضور معاونین و مدیران دو دستگاه برگزار شد که طی آن عملکرد بخشی از سامانه‌های نظارتی دبیرخانه شورایعالی ارائه شد.