ماکو و بازرگان یکی از بزرگترین مراکز کسب و کار و تجارت در کشور

مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مراسم افتتاح پروژه‌های منطقه آزاد ماکو در سفر استانی رئیس‌جمهور به استان آذربایجان غربی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در این منطقه به دکتر روحانی از طریق ویدئو کنفرانس بیان داشت: احداث فرودگاه ماکو به عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های […]

مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مراسم افتتاح پروژه‌های منطقه آزاد ماکو در سفر استانی رئیس‌جمهور به استان آذربایجان غربی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در این منطقه به دکتر روحانی از طریق ویدئو کنفرانس بیان داشت: احداث فرودگاه ماکو به عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیرساختی منطقه آزاد ماکو در دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفت و مراحل عملیاتی آن حدود دو سال انجام پذیرفته است که در نوع خود یک رکورد در سطح کشور محسوب می‌شود و حسب تدابیر ریاست جمهور بلافاصله هم در خدمت مردم شریف منطقه و فعالان اقتصادی قرار گرفت.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ۱۲۴میلیارد تومان برای احداث فرودگاه بین‌المللی منطقه آزاد ماکو هزینه شده ‌و براساس دستور رئیس‌جمهور پروازهای آن از مدت‌ها پیش آغاز گردیده است.

وی افزود: این فرودگاه دارای ترمینال مسافری به مساحت ۶۲۵۰مترمربع، باند پروازی به طول ۳۲۷۰متر و قابلیت نشست و برخاست هواپیمای بدنه متوسط از خانواده ایرباس‌۳۲۰، پارکینگ هواپیما به مساحت حدود ۲۰هزار مترمربع و امکان توقف همزمان دو فروند هواپیمای بدنه متوسط، برج مراقبت پرواز به ارتفاع ۳۳متر و ساختمان تکنیکال بلاک (محل استقرار واحدهای عملیات هوانوردی) مجهز به سیستم‌های ارتباطی پیشرفته، تجهیزات کمک ناوبریDVORD/ DME، خدمات امداد و نجات فرودگاهی و تجهیزات و ماشین‌های آتش‌نشانی است.

مشاور رئیس‌جمهور هم‌چنین تاکید کرد: فعالیت‌های توسعه این فرودگاه برای تبدیل شدن به یک شهر فرودگاهی و مرکز نقل و انتقال بار و مسافر ادامه دارد و سرمایه‌گذاری ساخت این فرودگاه تماما بر عهده سازمان منطقه آزاد ماکو بوده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه هم‌اکنون منطقه آزاد ماکو به یک تحول و مرحله‌ بلوغ رسیده است، اظهار داشت: در حال حاضر ۵راهبرد اصلی برای این منطقه در حوزه‌های کشاورزی، لجستیک، گردشگری، صنعت و تجارت تعریف شده است و در مجموع ۲۵۰پروژه تا سال‌۱۴۰۰ در این منطقه اجرا خواهد شد.

مرتضی ، ماکو و بازرگان را یکی از بزرگترین مراکز داد و ستد، کسب و کار و تجارت در کشور معرفی کرد و گفت: در کنار فعالیت‌های مبتنی بر صنعت و تجارت، در ماکو اقدامات ارزشمندی نیز در بخش کشاورزی انجام شده است.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: افتتاح سالن ورزشی چندمنظوره بازرگان و اقامتگاه‌‌های بوم‌گردی در ماکو نیز در سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان غربی افتتاح شد.

وی هم‌چنین از تاسیس ۵اقامتگاه بوم‌گردی تا پایان سال جاری و ۳۰اقامتگاه تا سال‌۱۴۰۰ در روستاهای منطقه آزاد ماکو خبر داد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم‌چنین با اشاره به توسعه فضاهای اقامتی در منطقه آزاد ماکو بیان کرد: در این منطقه یک هتل ۵ستاره با ۳۰۰اتاق تا سال‌۱۴۰۲ افتتاح خواهد شد. این هتل در فاز اول تا پایان بهار‌۹۸ حدود ۲۰اتاق و تا پایان سال‌۹۸، ۸۰اتاق را به بهره‌برداری می‌رساند.

وی اظهار داشت: به‌زودی شرکت پتروشیمی پردیس آذربایجان نیز در ماکو با سرمایه‌گذاری ۱٫۹میلیارد یورو احداث می‌شود.

لازم به ذکر است طرح‌ها و پروژه‌های منطقه آزاد ماکو شامل فرودگاه بین‌المللی ماکو، سالن چندمنظوره ورزشی، نیروگاه سیکل ترکیبی و اقامتگاه بوم‌گردی منطقه آزاد به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.