مجوز مرز هوایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو صادر شد

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به برگزاری جلسه رفع مشکلات حمل و نقل هوایی و زمینی استان در منطقه آزاد ماکو گفت: مجوز مرز هوایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو صادر شده و تا یک ماه آینده با برپایی پروازهای بین‌المللی، مرز هوایی این فرودگاه عملیاتی می‌شود. به گزارش اخبار آزاد مناطق، در اولین روز از […]

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به برگزاری جلسه رفع مشکلات حمل و نقل هوایی و زمینی استان در منطقه آزاد ماکو گفت: مجوز مرز هوایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو صادر شده و تا یک ماه آینده با برپایی پروازهای بین‌المللی، مرز هوایی این فرودگاه عملیاتی می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در اولین روز از سفر استاندار آذربایجان غربی به ماکو؛ محمدمهدی شهریاری با فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع منطقه آزاد ماکو دیدار و گفت‌وگو کرد.

استاندار آذربایجان غربی گفت: ‌مشکلات اقتصادی فعلی ناشی از جنگ اقتصادی است و این فرصتی اجباری برای تولید؛ خلاقیت و خودباوری ملت ایران است.

وی با اشاره به اینکه در این شرایط نقش منطقه آزاد ماکو برای عبور از بحران‌های اقتصادی بسیار مهم است، تصریح کرد:‌ فرصت‌سازی در این شرایط تهدید کار شما فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان است و بدیهی است با صبر و متانت مردم اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

شهریاری با تاکید بر اینکه برای جذب سرمایه‌گذار خارجی باید جذابیت‌های بیشتری در عرصه‌های سرمایه‌گذاری نسبت به مناطق مشابه ایجاد کرد، اظهار داشت: مناطق آزاد فرصت‌های خوبی را برای این منظور در اختیار سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی ایجاد کرده است.

وی با انتقاد از اینکه هفت درصد معادن کل کشور در آذربایجان غربی قرار دارند ولی فقط فقط برای پنج هزار و ۷۰۰نفر اشتغال ایجاد شده است، گفت: این استان ظرفیت ایجاد اشتغال برای صدهزار نفر در حوزه معدن را دارد.

استاندار آذربایجان غربی منطقه آزاد ماکو را انبار آب ایران عنوان کرد و گفت: ‌در شرایطی که در شهرهای جنوب بحران کم‌آبی وجود دارد، منطقه آزاد ماکو دارای ذخایر عظیم آبی است و باید در تبدیل این منطقه به قطب کشاورزی کشور تلاش مضاعف کرد.

شهریاری در بخش دیگری از سخنان خود به پرداخت وام‌های رونق تولید در آذربایجان غربی اشاره کرد و افزود: این استان در پرداخت وام‌های رونق تولید در کشور رتبه سوم را دارد، همچنین در سرانه استان اول هستیم که در حدود یک هزار و ۲۰۰میلیارد تومان برای رونق تولید تسهیلات پرداخت شده است.

وی افزود:‌ آذربایجان غربی با پرداخت ۱۰۷میلیارد تومان بهترین عملکرد در اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی را به خود اختصاص داده و تا نیمه مرداد امسال رتبه نخست عملکرد در اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در این جلسه با اشاره به اهتمام سازمان منطقه آزاد ماکو برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی به خصوص صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی ترکیه گفت: جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی برای رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در اولویت برنامه‌های اقتصادی منطقه آزاد ماکو قرار دارد.

غلامرضا سلیمانی افزود: خوشبختانه در هفته‌های اخیر اقدامات مناسب و امتیازات ویژه و تمهیدات استثنایی در راستای جذب سرمایه‌گذار برای منطقه انجام شده که این روند باید تقویت شود.

وی از کوتاه شدن فرآیند سرمایه‌گذاری در این منطقه خبرداد و افزود: در منطقه آزاد ماکو، یک ساختار نظام‌مند ایجاد کردیم؛ به گونه‌ای که با راه‌اندازی میز خدمت و حذف برخی بروکراسی‌های اداری صدور مجوز اقتصادی در کمترین زمان امکان‌‍‍‍‌پذیر است.

وی ظرفیت‌های منطقه آزاد ماکو را در کشت صنعتی و کشاورزی بی‌بدیل خواند و از برنامه‌های این سازمان در جهت ایجاد شهرک‌های کشت گلخانه‌ای و صنعتی در منطقه آزاد ماکو خبر داد.

 

پروازهای فرودگاه ماکو توسط شرکت آتا از چهارشنبه این هفته برقرار می‌شود

سلیمانی در این جلسه از برقراری مجدد پروازهای فرودگاه ماکو از چهارشنبه این هفته بصورت هفته‌ای سه پرواز خبرداد و گفت: در آینده نزدیک پروازهای فرودگاه ماکو روزانه می‌شود و پروازهای بین‌المللی نیز برقرار خواهد شد.

معاون استاندار آذربایجان غربی نیز گفت: مدیریت قیمت‌ها و بازار به منظور ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای نهاده‌های دام و طیور در استان با جدیت دنبال می‌شود و با بسترسازی و ایجاد زیرساخت‌های مناسب، منطقه آزاد ماکو می‌تواند به عنوان قطب تامین نهاده دامی در کشور مطرح شود.‏

حسینی افزود: واردات نهاده‌های دام و طیور نباید انحصاری باشد؛ تشکل‌های بخش کشاورزی و تولیدکنندگان و صاحبان زنجیره‌های دام و طیور استان نیز می‌توانند با رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه‌ای در این زمینه اقدام کنند. ‏

در این نشست تعدادی از فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع ماکو به بیان مشکلات خود ازجمله مشکلات بخش معدن، بازارچه‌های مرزی، سرمایه در گردش، گمرک، کمبود گاز در برخی صنایع و… مسائل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.