معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد:

مدیران مناطق آزاد برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای افزایش صادرات انجام دهند

جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی عصر امروز (29مهرماه) به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به اهمیت موضوع صادرات، گفت: همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور که در حوزه صادرات مسئولیت دارند، باید ضمن حمایت از تجار و صادرکنندگان کشور، زمینه افزایش صادرات غیرنفتی را بیش از پیش فراهم کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه صادرکنندگان در نوک پیکان جنگ اقتصادی علیه کشورمان هستند،‌ تصریح کرد: با وجود همه تحریم‌ها و فشارهای ظالمانه، میزان صادرات کشور در شش ماهه نخست امسال نسبت به شش ماهه نخست سال‌۱۳۹۷،‌ به لحاظ وزنی بیش از ۲۲درصد افزایش داشته است که بیانگر تلاش مجدانه بخش خصوصی و دولتی کشور برای پیروزی در این رویارویی اقتصادی است.

وی یکی از اهداف ایجاد مناطق آزاد را کمک به صادرات کشور توصیف کرد و اظهار داشت: مدیران مناطق آزاد کشور باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای افزایش صادرات از این مناطق انجام دهند تا تعادل و توازن لازم میان صادرات و واردات کشور بوجود آید.

دکتر جهانگیری افزود: به طور طبیعی کشورهای همسایه اصلی‌ترین بازارهای محصولات صادراتی کشور هستند و حتما باید مناطق آزاد برای حضور موثر تولیدات شرکت‌های ایرانی در کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه، همسایگان جنوبی و کشورهای آسیای میانه هدفگذاری کنند و دولت نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه رونق صادرات می‌تواند کمبودهای ارزی را جبران کند، گفت: در شرایط کنونی که درآمدهای ارزی کشور به دلیل تحریم‌های نفتی کاهش یافته است باید از این فرصت بهره جسته و با تقویت بخش صادرات غیرنفتی، ارز مورد نیاز کشور را تامین کنیم.

دکتر جهانگیری با قدردانی از صادرکنندگان کشور در روز ملی صادرات، اظهار امیدواری کرد؛ مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه کشور به زودی برگزار شود.

در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، دادگستری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران خوزستان و سیستان و بلوچستان نیز حضور داشتند، تعدادی از پیشنهادات و درخواست‌های مطرح شده در جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از توضیحات مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با این درخواست‌ها موافقت شد.

در این نشست صورت‌های مالی سال‌۹۷ سازمان‌های مناطق آزاد اروند، انزلی، ارس، کیش، قشم و ماکو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.

الحاق اراضی استحصالی توسط سازمان بنادر و دریانوردی به محدوده منطقه آزاد تجاری-صنعتی انزلی، نصاب معاملات سازمان‌های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی، تعیین نماینده مجمع عمومی در هیات ترک تشریفات مناقصه‌های سازمان مناطق آزاد، طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی نمین، تغییر گرایش مجاز منطقه ویژه اقتصادی بانه، اصلاح ماده‌۱۵ مقررات صادرات، واردات و امور گمرکی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی، تغییر محدوده منطقه ویژه اقتصادی شوش، انتقال بخشی از اعتبار ردیف‌۴۲۴۰۰۰ بودجه سازمان مناطق آزاد کیش به ردیف‌۴۲۶۰۰۰، اصول طراحی ساختار و ضوابط تشکیلاتی سازمان‌های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی، تعیین سازمان مسئول منطقه ویژه اقتصادی بروجرد، مجوز آغاز به کار احداث فرودگاه منطقه آزاد چابهار و افزایش تعرفه هزینه خدمات مناطق ویژه اقتصادی از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که پس از بحث و تبادل نظر به تصویب رسید.