مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو تاکید کرد: ماکو بستر مناسبی برای تبدیل شدن به سکوی صادراتی و توسعه منطقه/ تشکیل زنجیره تولید، راهگشای توسعه منطقه آزاد ماکو

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه اکثر پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام در حال اتمام است، گفت: تا نیم سال اول سال‌۹۸ کلیه پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام سازمان منطقه آزاد ماکو به اتمام می‌رسند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی در آیین روز پژوهش و وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه آزاد اسلامی ماکو؛ […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه اکثر پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام در حال اتمام است، گفت: تا نیم سال اول سال‌۹۸ کلیه پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام سازمان منطقه آزاد ماکو به اتمام می‌رسند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی در آیین روز پژوهش و وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه آزاد اسلامی ماکو؛ با بیان اینکه نقش دانشجویان در تعریف مسیر و محوریت استکبارستیزی و پاسداشت ارزش های انقلاب بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: حرکت حوزه و دانشگاه در مسیر صحیح اخلاق‌مدارانه و نقد منصفانه؛ بهبود وضعیت ظاهری، مادی، اخلاقی و دینی در سطح جامعه را به همراه دارد

سلیمانی با اشاره به اینکه حوزه و دانشگاه دو رکن بسیار مهم در انقلاب اسلامی ایران هستند، افزود: جهت‌گیری علمی و عملی کشور بستگی به میزان کارایی و عمکرد آنها دارد و در واقع این دو نهاد به منزله دو بالی هستند که می‌توانند ایران را در مسیر تعالی و پیشرفت قرار دهند.

وی تصریح کرد: حوزه علمیه باید پاسخگوی سوالات شرعی و شبهات ایجاد شده برای دانشجویان باشد و ترویج فرهنگ اخلاق‌مدارانه در دانشگاه‌ها براساس ایدوئولوژی اسلامی ضروری است.

وی با اشاره به اینکه سطح علمی دانشگاه‌ها بالاتر از اقدامات دستگاه‌های اجرایی کشور است، ادامه داد: عدم استفاده از توان علمی دانشگاه‌ها در بخش‌های اجرایی کشور باعث شده مشکلاتی را در عرصه‌های مختلف اقتصادی و عمرانی شاهد باشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه دانشجویان و جوانان به عنوان گروه‌های مرجع و عناصر تاثیرگذار در جامعه در مسیر عقلانیت؛ توسعه و پیشرفت گام برمی‌دارند، اذعان داشت:‌ ما نیز همچون شما از نسل دانشگاه هستیم و بنده به عنوان مدیر اجرایی دست یاری به سوی شما فرهیختگان دراز می‌کنم.

 

اقدامات توسعه‌ای باید براساس مدل و برنامه مشخص صورت گیرد

سلیمانی گفت: اقدامات عمرانی و توسعه ای منطقه باید براساس مدل و الگوی مشخصی صورت گیرد و این منطقه برای اینکه به پیشرفت دست یابد، باید یکسری هدف‌هایی را برای خودش در نظر بگیرد و برای رسیدن به آنها سیاست و راهبرد داشته باشد. پس از این مرحله می‌تواند راهکار ارائه کرده و در نهایت نقشه راه یا نقشه اقدام داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نخبگان در هر جامعه‌ای نقش پیشرو و برجسته دارند و راه پیشرفت کشور را هموار می‌کنند، ادامه داد: بر این اساس در سیاستگذاری و تدوین برنامه‌های راهبردی باید از ظرفیت‌های آنان استفاده شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: با توجه به موقعیت ژئوپلتیکی منطقه آزاد ماکو در نقطه محروم مرزی کشور؛ این منطقه بستر مناسبی برای تبدیل به سکوی صادراتی و توسعه منطقه است.

وی با اشاره به بومی‌سازی تصمیمات توسعه‌ای در این منطقه  بیان کرد: اینکه عده‌ای در پایتخت بنشینند و برای منطقه برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی کنند نتیجه‌بخش نیست، بلکه باید با تصمیم‌سازی منطقه‌ای به توسعه دست یافت.

 

تکمیل زنجیره‌های تولید راهبرد توسعه منطقه آزاد ماکو

سلیمانی با اشاره به مطالعات اندیشکده توسعه منطقه آزاد ماکو، تکمیل زنجره‌های تولید را راهبرد توسعه منطقه آزاد عنوان کرد و افزود: اگر به دنبال توسعه منطقه‌ای هستیم باید زنجیره تولید شکل گیرد و تکمیل این زنجیره راهگشای توسعه منطقه آزاد ماکو است.

وی با اشاره به اینکه تا ۱۴۰۰ هیچ روستایی بدون آب شرب در منطقه آزاد ماکو نخواهد بود، گفت: با وجود اینکه ۲۷درصد درآمد سازمان از منابع وارداتی کاهش پیدا کرده، ولی رویکرد ما تولید ثروت در منطقه است.

 

را‌ه‌اندازی ۵هزار هکتار کشت گلخانه‌ای در منطقه آزاد ماکو

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: با عنایت به ارائه تسهیلات مناسب برای کشت گلخانه‌ای از سوی دولت مطالعات و وتوافقات اولیه انجام شده، همچنین برای ۲۰هزار هکتار از اراضی پایاب سد کرم‌آباد توسعه کشاورزی رویکرد سازمان منطقه آزاد است. در حوزه گردشگری نیز با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور درخصوص طبیعت‌گردی و بوم‌گردی اقدامات خوبی صورت گرفته است.

 

در اجرای جاده مرگنلر-‌پلدشت به علت اشتباه در مطالعات مشاور یک دهنه پل در نظر گرفته نشده بود

سلیمانی با اشاره به اینکه در اجرای پروژه‌های عمرانی منطقه مشکلاتی ناشی از اشتباهات مشاورین ایجاد شده است، افزود: در جاده مرنگلر-‌پلدشت مشاور تعریف دقیق پروژه را انجام نداده بود و به پیمانکار واگذار شده که مشکلاتی را پدید آورده و از این قبیل مشکلات در اکثر پروژه‌های عمرانی منطقه نیز وجود دارد.

وی درخصوص پارک امام ماکو نیز گفت:‌ المان‌های طراحی شده برای این پارک نیز درست نیست و تعارضاتی وجود دارد که باید درنظر گرفته می‌شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه اخلاق‌مداری باید سرلوحه همه مدیران فعلی و قبلی قرار گیرد افزود: ایجاد حاشیه چه با هدف تبلیغات زود هنگام انتخاباتی و چه با اهداف دیگر، مغایر با هدف توسعه‌ای منطقه است.

وی ابراز امیدواری کرد: تا نوروز‌۱۳۹۸ پروازهای بین‌المللی برای ترکیه از فرودگاه ماکو آغاز می‌شود و ان‌شا‌الله تا پایان سال‌۹۸ تعریض خیابان امام ماکو به اتمام می‌رسد.

سلیمانی از اتمام تمام پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی تا نیمه اول سال‌۹۸ خبرداد و افزود: پروژه مطالعاتی خیابان ساحلی زنگبار شروع شده است و در آینده‌ای نزدیک این پروژه کلنگ‌زنی خواهد شد.

در این جلسه از ۱۳نفر پژوهشگر دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور ماکو تجلیل شد.