رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس تاکید کرد:

مدیریت گمرک باید خارج از مناطق آزاد قرار بگیرد/ عدم اجرای قوانین اداره مناطق آزاد به اهداف این مناطق ضربه می‌زند

رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس، گفت: مدیریت گمرک باید خارج از مناطق آزاد و در مرز مناطق با سرزمین اصلی قرار بگیرند، اما شاهد هستیم که وارد مناطق آزاد شده‌اند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، کمال دهقانی فیروزآبادی در تشریح نشست  فراکسیون مناطق آزاد (دوشنبه ۲۰خرداد)، گفت: تعداد ۱۲۰نفر از نمایندگان مردم در فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عضو هستند که مرتب با فعالان اقتصادی در مناطق ارتباط دارند که مشکلات فعالان اقتصادی مناطق آزاد در نشست فراکسیون با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به عنوان متولی مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و قوانین مربوطه دیگر که جزئی از زیرساخت‌های مناطق آزاد هستند، به درستی اجرا نمی‌شود، تصریح کرد: عدم اجرای قوانین اداره مناطق آزاد به اهداف درنظر گرفته شده برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ضربه وارد می‌کند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در نشست هیات رئیسه فراکسیون مناطق آزاد با دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، رئیس سازمان گمرک کشور، مسئولین سازمان امور مالیاتی و مسئولین وزارت صمت مباحثی در خصوص مالیات، معافیت‌های مالیاتی، گمرک و جایگاه گمرک در مناطق آزاد تجاری-‌‎صنعتی مورد بررسی قرار گرفت؛ همچنین مباحث پولی و بانکی در نشست‌های دیگر بررسی می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: متاسفانه ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه ششم توسعه در مناطق آزاد اجرا نمی‌شود و بخشی از این مشکلات به سیاست‌های دولت باز می‌گردد، چراکه به موجب این قانون در مناطق آزاد تمامی دستگاه‌های دولتی جز دستگاه‌های دفاعی و امنیتی باید اختیارات خود را به مدیران عامل مناطق آزاد تفویض کنند.

وی ادامه داد: مدیریت گمرک باید خارج از مناطق آزاد و در مرز مناطق با سرزمین اصلی قرار بگیرد، اما شاهد هستیم که وارد مناطق آزاد شده‌اند که این موضوع باعث بروز مشکلاتی شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بخشی از مشکلات مناطق آزاد به پیمان‌‌سپاری ارزی و گشایش اعتبار برمی‌گردد که مقرر شد وزارت صمت در این زمینه نشستی را با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد برگزار و نتیجه آن را به فراکسیون ارائه کند، عنوان کرد: برخی از لوایح درخصوص مناطق آزاد توسط دولت ارائه می‌شود که باید با رعایت ماده‌۶۵ قانون برنامه ششم توسعه مورد تصمیم گیری نمایندگان قرار بگیرد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید با فعالیت خود نمایندگان را با مشکلات موجود در مناطق آزاد آشنا کند تا با مشارکت آنها گام بلندی برای اداره بهتر مناطق برداشته شود، گفت: مقرر شد تا دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گزارش جامعی از روند اجرای ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه ششم توسعه در خصوص واگذاری اختیارات دستگاه‌های دولتی و اجرایی به مدیران منطقه آزاد ارائه کند.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: در صورتی که در زمینه اداره مناطق آزاد بر اساس قانون مشکل و مانعی وجود داشته باشد نمایندگان عضو فراکسیون مطابق وظیفه خود مبنی بر حسن اجرای قوانین با موضوع برخورد می‌کنند.