مرتضی بانک در مراسم تودیع و معارفه معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بیان داشت: مناطق آزاد باید باراندازهای صادراتی شوند

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در سال حمایت از کالای ایرانی مناطق آزاد به باراندازهای صادراتی تبدیل می شوند هم چنین از استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین در مناطق آزاد حمایت می شود. به گزارش مناطق آزاد، مرتضی بانک در مراسم تودیع و معارفه معاون […]

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در سال حمایت از کالای ایرانی مناطق آزاد به باراندازهای صادراتی تبدیل می شوند هم چنین از استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین در مناطق آزاد حمایت می شود.

به گزارش مناطق آزاد، مرتضی بانک در مراسم تودیع و معارفه معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ماهیت و قوانین مناطق آزاد بر اساس فعالیت صد در صد پایدار و با تکیه بر توان بخش خصوصی استوار است.

وی ادامه داد: قوانین و مقررات مناطق آزاد به عنوان یک الگو برای تحرک بخشی به فعالیت های اقتصادی است و رویه هایی را خارج از سرزمین اصلی دنبال می کند چرا که این قوانین مترقی چابکی در اعطاء مجوزها و مزیت های خاص این مناطق را به همراه دارد.

 

توسعه صادرات اصلی ترین رویکرد مناطق آزاد

مرتضی بانک با اشاره به اینکه توسعه صادرات در مناطق آزاد با جدیت در دستور کار دبیرخانه شورا و سازمان های مناطق آزاد قرار دارد گفت: عملکرد صادراتی مناطق آزاد از سال ۹۲ تا ۹۶ نشان می دهد که مناطق آزاد در توسعه صادرات کالای تولیدی و صادرات مجدد موفق بوده اند و برنامه های حمایتی و ایجاد ظرفیت های جدید برای توسعه بیشتر پیاده سازی می شود.

وی با تاکید بر حمایت از تولید کالای ایرانی در مناطق آزاد کشور گفت: پیش بینی اجرای برنامه های متنوع در راستای حمایت از کالای ایرانی در مناطق آزاد انجام شده است به طوریکه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در این مناطق به سمت کالای ایرانی با کیفیت و رقابت پذیر هدایت شده و حتی الامکان از مواد اولیه و کالای ایرانی برای تولیدات خود بهره ببرند که این موضوع نیاز اصلاح برخی ساختارها و قوانین در کشور است.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: مصرف تولیدات داخلی به جای خارجی در صورت تناسب قیمت ها و کیفیت یکسان نه تنها باعث حمایت از تولید و کالای ایرانی می شود بلکه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی فعال در مناطق آزاد را به استفاده بیشتر و موثر تر از این کالاها تشویق می کند. بدین منظور پیشنهاد می شود ورود کالاهای تولید شده در سرزمین اصلی به مناطق آزاد شامل مقررات کالای صادراتی گردد. این پیشنهاد هم اکنون در لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی مطرح است.

 

سرمایه گذاران سرمایه اصلی مناطق آزاد هستند

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران همواره به عنوان سرمایه اصلی مناطق آزاد محسوب می شوند و حمایت از آنان در دستور کار مدیران این مناطق قرار دارد گفت: نقشی که امروزه مناطق آزاد در اقتصاد کلان کشور ایفا می کند باعث می شود که نگاه ویژه ای به جریان سرمایه گذاری در مناطق آزاد داشته باشیم و از آنان حمایت جدی صورت گرفته و فرصت ها، بسته های سرمایه گذاری و ظرفیت های مناطق آزاد در بخش های مختلف را در اختیار آنان قرار دهیم.

بانک ادامه داد: سهولت در واگذاری مجوزها و فرآیند اخذ مجوزهای مربوطه می تواند در جلب و جذب سرمایه های داخلی و خارجی موثر باشد.

وی افزود: ایجاد نهادهای ارتباطی میان مناطق آزاد با فعالان بخش خصوصی و مناطق آزاد دستگاه ها و نهادهای هدف در بخش سرمایه گذاری باعث می شود تا سرمایه گذاران شرایط، مزیت ها و ظرفیت های مناطق آزاد را بهتر بشناسند ضمن اینکه این نهاد کمک می کند تا سرمایه گذار راهنمایی شود تا در چه بخشی می تواند سرمایه گذاری کند تا هم از حمایت از مناطق آزاد و هم از امنیت سرمایه خود اطمینان داشته باشد.

مشاور رییس جمهور هم چنین بر ضرورت ایجاد مکانیسم های لازم برای رسیدگی به مشکلات و رفع نیازهای فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تاکید کرد.

 

حمایت از کسب و کارهای نوین و استارت آپ ها در مناطق آزاد

مرتضی بانک در ادامه با اشاره به اینکه امروز بخشی از اقتصاد کشور متکی به استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین است گفت: مناطق آزاد بسترها و زیرساخت های لازم برای ایجاد کسب و کارهای نوین از طریق فضای مجازی و استارت آپ ها  را دارند ضمن اینکه این نوع کسب و کارها می توانند به خصوص در صادرات کالا از مناطق آزاد به کشورهای مختلف و به ویژه کشورهای همسایه مورد توجه قرار گیرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه این مراسم، نقش و وظایف معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را بسیار با اهمیت دانست و گفت: آقای افتخاری از مدیران جوان، با سابقه و فعال کشور است که در حوزه های بانکی و بیمه ای از سابقه خوبی برخوردار است ضمن اینکه باید از زحمات مهدی بازارگان معاون سابق تولید، صادرات و فناوری به واسطه فعالیت هایشان تشکر کرد.

لازم به ذکر است روز گذشته با حکم مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «اکبر افتخاری» به عنوان سرپرست معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب شد.