مشارکت جوامع محلی مهم‌ترین رکن توسعه پایدار

به گفته مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ توانمندسازی جامعه محلی در جزیره کیش منجر به توسعه گردشگری در جزیره کیش می‌شود، چراکه با وجود زیرساخت‌های این منطقه در بخش های مختلف، در حال حاضر این جزیره میزان قابل توجهی از استانداردهای مورد نیاز این صنعت را داراست. به گزارش اخبار […]

به گفته مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ توانمندسازی جامعه محلی در جزیره کیش منجر به توسعه گردشگری در جزیره کیش می‌شود، چراکه با وجود زیرساخت‌های این منطقه در بخش های مختلف، در حال حاضر این جزیره میزان قابل توجهی از استانداردهای مورد نیاز این صنعت را داراست.

به گزارش اخبار ازاد مناطق، آیین افتتاحیه «روز کیش» با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در جزیره کیش برگزار شد.

مرتضی بانک در این مراسم نامگذاری ۲۰آبان‌ماه به عنوان «روز کیش» را فرصت مغتنمی برای معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این منطقه دانست و گفت: «روز کیش» برای این منطقه بستری مناسب جهت تکریم جامعه محلی و بومیان جزیره است.

وی با اشاره به اینکه توسعه با محوریت مشارکت جامعه محلی، موجبات هویت‌بخشی به فرهنگ بومی کیش را فراهم می‌آورد، افزود: این روز، فرصت شایسته‌ای است تا همه فرهیختگان و نخبگان فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کیش را برای تجدید میثاق و پیشرفت مستمر دور هم جمع کند و این جزیره را به عنوان تجلی‌گاه تلاش و مساعی جمعی ایرانیان به همه اقوام و همه نقاط کشور در سطح ملی، معرفی نماید.

مرتضی بانک جزیره کیش را از مقاصد مهم گردشگری کشور عنوان کرد و گفت: با توسعه و بهره‌برداری از ترمینال جدید فرودگاه این جزیره و تکمیل زیرساخت‌های لازم تا یکسال و نیم آینده زمینه میزبانی از هشت میلیون گردشگر در این منطقه فراهم می‌شود.

وی به وجود فرهیختگان، اهالی فرهنگ، هنر، مردان و زنان توانمند در منطقه اشاره و پیشنهاد کرد تا کیش‌شناسی با ایجاد کمیته‌های مختلف فرهنگ، ادب، صنعت، تاریخ، دریا و دیگر محورها با استفاده از شخصیت‌های برجسته این دیار برای ماندگاری در حافظه آیندگان این مرزو بوم تبدیل به مکتوبات شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با بیان اینکه این‌ مهم می‌تواند زمینه هویت‌بخشی به فرهنگ بومی را فراهم کرده و گام‌های اساسی در افزایش مشارکت ایشان برداشته شود‌، گفت: این موضوع عملی است، چراکه معتقدیم منفک شدن از فرهنگ بومی ما را از اصل وجودی دور خواهد کرد.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: وجود ۵۰هتل که ۱۰واحد آن پنج ستاره است در کیش محقق شده که در کشور بی‌نظیر است، لذا وجود مظاهر بسیار ارزشمند طبیعی سواحل بکر و گردشگری دریایی می‌تواند این منطقه را معتبرتر کند.

در ادامه این مراسم از چند خانواده‌ شهید جزیره کیش تجلیل به‌عمل آمد.

گفتنی است؛ خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، محسن نریمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، علیرضا جعفری هرندی معاون توسعه مدیریت و محمد معزالدین معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ناصر شریفی نماینده مردم کیش و بندرلنگه و معصومه آقاپور علیشاهی نماینده شبستر و عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این مراسم حضور داشتند.

یادآور می‌شود؛ از امسال بیستم آبان‌ماه به عنوان «روز کیش» نامگذاری شده است. تخفیف ۵۰درصدی بهای هتل‌ها و مراکز اقامتی، حمل و نقل رایگان ناوگان مینی‌بوس‌رانی و بخشی از ناوگان تاکسیرانی علاوه بر اجرای عمومی برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری خدماتی است که به ساکنان و مسافران کیش در این روز ارائه می‌شود.