مشارکت سازمان منطقه آزاد قشم در محافظت از محیط زیست دریایی

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از اقدامات مشارکتی این سازمان در عملیات جمع آوری تاربال‌های نفتی (گلوله های نفتی) در بعضی سواحل این جزیره خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سیدمحمد هاشم داخته گفت: این سازمان وفق قانون، مسئولیتی برای پاکسازی آلودگی‌های نفتی دریا در این منطقه ندارد؛ اما در عملیات جمع‌آوری تاربال‌هایی که حدود دو ماه پیش وارد سواحل قشم شده بود، با سازمان‌های متولی (بنادر و دریانوردی و حفاظت محیط زیست کشور) مشارکت داشته است.

وی، با اعلام اینکه نمونه تاربال‌های نفتی سواحل قشم با هدف بررسی علمی منشاء این آلودگی‌ها به آزمایشگاه  تخصصی صنعت نفت ارسال شده است، افزود: نیروهای مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم با عملیات غواصی از نقاط احتمالی منشاء آلودگی هم نمونه‌برداری کردند.

داخته اظهار امیدواری کرد با نمونه‌برداری‌هایی که از سوی این سازمان و نیروهای دفتر زیست بوم‌های دریایی به عنوان زیرمجموعه معاونت دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشوری انجام شده، به زودی منشاء این آلودگی‌ها شناسایی شود.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم اعلام کرد: سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان محیط زیست کشور به عنوان متولی حفاظت از آلودگی‌های دریا و سواحل می‌توانند با استفاده از تجهیزات مدرنی که در اختیار دارند ازجمله دستگاه‌های اسکیمر، مواد نفتی را با عملیات مَکش پیش از انتقال به سواحل و در مبدا نَشت جمع‌آوری کنند.

داخته با اعلام اینکه لکه‌هایی که طی چند روز گذشته از سوی بعضی رسانه‌ها از آن به عنوان لکه‌های جدید در سواحل قشم نام برده شده، افزود: مقدار آلودگی های نفتی اشاره شده در خبر رسانه‌ها در حدی نیست که بتوان از آن به عنوان تاربال‌های جدید نام برد.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت مقابله با آلودگی‌های نفتی در دریاها، سازمان‌های متولی با تجهیزات هوایی و دریایی می‌توانند پس از اطلاع از نشت آلودگی‌ها و گرفتن تصاویر هوایی و دریایی نسبت به پیشگیری، کنترل در مبدا، کنترل در مسیر و در نهایت جمع‌آوری تاربال‌ها بر روی آب و حتی در سواحل اقدام کنند.

بنا به این گزارش، حدود دو ماه پیش مقادیری تاربال (گلوله‌های نفتی) در بخشی از سواحل جزیره قشم مشاهده شد که مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم در قامت همکار با سازمان‌های بنادر و دریانوردی و محیط زیست کشوری اقدامات مناسبی را برای جمع‌آوری و پاکسازی این مواد در سواحل جزیره انجام داد.

ضیاءالدین الماسی مدیرکل آلودگی دریا سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مصاحبه روز (یکشنبه ۱۹آبان‌ماه) با خبرگزاری ایرنا در تهران از تلاش و همت نیروهای مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم در پاکسازی سواحل از آلودگی‌های نفتی و نمونه برداری و انتقال آن برای انجام مراحل آزمایش در آزمایشگاه صنعت نفت تقدیر کرده است.