مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد: کارآفرینی استراتژیک؛ حلقه مفقوده تقویت تولید ملی است

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از لزوم حمایت سازمان‌های مناطق آزاد از تولید، نیروی کار و سرمایه‌های ملی در این مناطق خبر داد. به گزارش اخبار ازاد مناطق، مرتضی بانک در شانزدهمین اجلاس «استقامت ملی در تولید و خدمات» در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما با اشاره به […]

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از لزوم حمایت سازمان‌های مناطق آزاد از تولید، نیروی کار و سرمایه‌های ملی در این مناطق خبر داد.

به گزارش اخبار ازاد مناطق، مرتضی بانک در شانزدهمین اجلاس «استقامت ملی در تولید و خدمات» در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه بی‌تردید امروز موضوع بسیار مهم تلاش برای توسعه و تقویت تولید ملی، حمایت از نیروی کار و سرمایه‌های ملی به عنوان هسته مرکزی و نقطه تمرکز نظام توسعه ملی است، گفت: برگزاری شانزدهمین اجلاس استقامت ملی در تولید و خدمات در این مقطع حساس برای اقتصاد و سیاست ایران از یک سو بستر مناسبی برای یادآوری ضرورت تلاش‌های نظام‌مند بخش‌های دولتی و غیردولتی کشور برای تقویت و توسعه تولید ملی است و از طرفی افق‌های نوینی نیز برای تبادل و اشتراک اطلاعات و برنامه‌های بخش‌های مختلف کشور برای توسعه سرمایه‌گذاری و گسترش تولید باز می‌کند.

وی به الزامات استقامت و تقویت تولید ملی در کشور اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین الزامات استقامت و تقویت تولید ملی در کشور را فراهم‌سازی فضای کسب و کار مناسب و بهبود مستمر آن از سوی سیاستگذاران، مقررات‌زدایی و ساده‌سازی فرآیندهای شروع کسب و کارهای تولیدی، اجرای کامل و دقیق سیاست‌های کلی اصل‌۴۴ قانون اساسی و واگذاری کامل بنگاه‌های اقتصادی دولتی به بخش غیردولتی و اجتناب از رقابت دولت با بخش غیردولتی، شفافیت و برابری همگان در دسترسی به فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری و جلوگیری از هرگونه رانت‌های اطلاعاتی ویژه، جلوگیری از هرگونه انحصار، مدیریت هوشمندانه منابع صندوق توسعه ملی برای استفاده اثربخش آن در تقویت و گسترش تولید ملی، توسعه و ترویج فرهنگ مصرف کالاها و خدمات تولید ملی با بهره‌گیری از رسانه‌های ملی و بازتدبیر در سیاست‌های مالیاتی، بیمه‌ای و قانون کار به نفع توسعه و گسترش تولید ملی شامل می‌شود.

مشاور رئیس‌جمهور درباره ویژگی‌ها و ظرفیت‌های مناطق آزاد کشور در تامین زیرساخت‌ها و افزایش اشتغال هم گفت: امروزه مناطق آزاد تجاری-‌‎صنعتی در گستره مرزهای جنوبی و شمالی کشور، با آماده‌سازی زیرساخت‌های فیزیکی، امور زیربنایی، حمل و نقل و ارتباطات و نیز برخورداری از قوانین و مقررات تسهیل گر و مشوق‌های مالی و مالیاتی مناسب، میزبان بیش از ۱۴۰۰واحد تولیدی صنعتی، معدنی، کشاورزی و شیلات در کنار صدها واحد خدماتی گردشگری و تجاری هستند که بالغ بر ۲۸۰هزار نفر نیز در این واحدها مشغول به کار هستند.

مرتضی بانک ادامه داد: طی ۵سال اخیر مجوز بیش از  ۵۳هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی در مناطق آزاد صادر شده است که بیش از ۲۳هزار میلیارد تومان آن تحقق یافته است.

وی افزود: در این مدت ۷.۶میلیارد دلار مجوز سرمایه‌گذاری خارجی به صورت مستقیم و مشارکت ایرانی-‌خارجی نیز صادر شده که ۱.۲میلیارد دلار آن محقق شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به فعالیت‌های مناطق ویژه اقتصادی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ۲۲منطقه ویژه اقتصادی غیربندری عمدتا متمرکز بر تولید صنعتی و ۶منطقه ویژه اقتصادی بندری متمرکز بر فعالیت‌های لجستیک در کشور با بیش از ۵۳۰واحد صنعتی-تولیدی و ۴۹۸واحد خدمات لجستیک و اشتغال بالغ بر ۱۷۶هزار نفر در حال فعالیت هستند.

وی افزود: در طول ۵سال گذشته در مقابل حدود ۲۸میلیارد دلار واردات تجهیزات و ماشین‌آلات و مواد اولیه بالغ بر ۹۹میلیارد دلار صادرات غیرنفتی کشور از مناطق ویژه اقتصادی صورت گرفته است که این عدد سهم عمده‌ای را  صادرات غیرنفتی کشور به خود اختصاص داده است.

مرتضی بانک بر اهمیت حمایت از سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد تاکید کرد و افزود: ده‌ها پروژه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنایع سبک و سنگین، نفت، گاز و پتروشیمی، کشاورزی و شیلات، گردشگری و خدمات لجستیک در مناطق آزاد تعریف و آماده ارائه به سرمایه‌گذاران است.

وی ادامه داد: به سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان کشور اطمینان می‌دهیم که در مسیر سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد از همه حمایت‌های قانونی و مدیریتی لازم از ناحیه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان‌های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی برخوردار خواهند بود.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین در این اجلاس افزایش بهره‌وری عوامل تولید با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین مدیریت و مهندسی، مشتری‌مداری، تولید کالاهای صادرات‌محور، نگاه به تولید برای ورود به بازار جهانی و تولید رقابتی، همچنین ایجاد و استقرار واحدهای تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی، توجه به تکمیل زنجیره تولید از مواد خام تا محصولات نهایی، توجه به رویکردهای کارآفرینی شرکتی به معنی نهادینه‌سازی موضوع مهم نوآوری در همه افراد و عناصر بنگاه‌ها و مهم‌تر از آن پیاده‌سازی رفتار همزمان و مستمر فرصت‌جویی و مزیت‌آفرینی که از آن به «کارآفرینی استراتژیک» یاد می‌شود را ازجمله مهم‌ترین الزامات پیش روی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان برای توسعه و تقویت تولید ملی دانست.

شانزدهمین اجلاس «استقامت ملی در تولید و خدمات» امروز (دوشنبه ۱۶مهرماه) در تهران و در مرکز همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این اجلاس توسط دبیرخانه توسعه صنایع ملی ایران با حمایت وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برگزار شد.

اولویت دادن به تولید محصولات و خدمت راهبردی و کالاهای اساسی و رفع موانع آن، معرفی تجارب موفق سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بررسی نحوه بازارسازی و استفاده از فرصت‌های ویژه مناطق آزاد در راستای توسعه تولید ملی از جمله اهداف اجلاس استقامت ملی در تولید و خدمات بود.

همچنین بررسی دستاوردها، راهکارها و طرح‌های حمایتی مناطق آزاد برای تولیدکنندگان، بررسی مشوق‌های موثر برای صاحبین صنایع به منظور سرمایه‌گذاری و توسعه تولید در مناطق ویژه اقتصادی و نحوه جذب سرمایه‌گذاران خارجی و دانش فنی در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی از دیگر اهداف برگزارکنندگان این اجلاس بود.

مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری، عیسی منصوری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صادق نجفی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در این اجلاس سخنرانی کردند.