مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی: مناطق آزاد پیشران راه‌اندازی ابزارهای نوین مالی در کشور

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: اکوسیستم کسب و کار دغدغه‌های اعتباری فعالان اقتصادی را مرتفع می‌نماید. به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کیش اینوکس‌۲۰۱۸ نگاه مناطق آزاد به جریان سرمایه را تحول‌آفرین و ارزشمند دانست و افزود: نگاه مناطق آزاد به جریان سرمایه؛ تحول‌آفرین […]

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: اکوسیستم کسب و کار دغدغه‌های اعتباری فعالان اقتصادی را مرتفع می‌نماید.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کیش اینوکس‌۲۰۱۸ نگاه مناطق آزاد به جریان سرمایه را تحول‌آفرین و ارزشمند دانست و افزود: نگاه مناطق آزاد به جریان سرمایه؛ تحول‌آفرین و ارزشمند است؛ ازجمله بازارهای اصلی که می‌توان برای آن نقش محوری در توسعه اقتصادی در نظرگرفت، بازارهای مالی است. بازارهای مالی و به ویژه شاکله اصلی این بازارها که نهادهای مالی نامیده می‌شوند بدون شک اصلی‌ترین بنیادهای یک اقتصاد توسعه یافته محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار، تولیدکننده و کارآفرین پیشران توسعه در مناطق آزاد هستند، گفت: در مباحث مربوط به توسعه همه‌جانبه کشورها، توسعه اقتصادی نقشی بنیادین دارد. ابعاد و مولفه‌های مختلف در توسعه اقتصادی مشتمل بر مولفه‌های سطح خرد و کلان می‌شود و در بازارهای مختلف خود را نشان می‌دهد.

 

تاثیر بازارهای مالی در توسعه اقتصادی

مشاور رئیس‌جمهور بر نقش محوری نهادهای مالی در توسعه اقتصادی و به ویژه در ایجاد و تسهیل بسترهای سرمایه‌گذاری تاکید کرد و افزود: بازارهای مالی و به ویژه شاکله اصلی این بازارها که نهادهای مالی نامیده می‌شوند بدون شک اصلی ترین بنیادهای یک اقتصاد توسعه یافته محسوب می‌شوند. امروزه هیچ سرمایه‌گذار، صاحب ثروت و کارآفرینی بدون تکیه و مشاوره با نهادهای مالی اقدام به حرکت نمی‌کند.

وی ادامه داد: موفقیت در سرمایه‌گذاری‌ها در مطالعه و تعامل نزدیک با بانک‌ها، بیمه‌ها، بورس و شرکت‌های تامین سرمایه رقم می‌خورد. در یک کلام، نهادهای مالی نقشی محوری در توسعه اقتصادی و بالاخص در ایجاد و تسهیل بسترهای سرمایه‌گذاری دارند.

مرتضی بانک اظهار داشت: از آنجا که حرف تامین مالی، محاسبه و انتقال ریسک و جذب سرمایه‌گذار به میان می‌آید، لاجرم نهادهای متشکل و غیرمتشکل مالی و پولی پا به میان می‌گذارند و انتظار آن است که این مسیر را هموار کنند.

 

انتظارات اقتصاد از سه ضلع بانک، بورس و بیمه

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه این مراسم گفت: در این سال‌ها گره‌های زیادی در رشد اقتصاد و سرمایه بر دوش بانک‌ها و بورس بوده است و ریسک‌های بزرگی توسط صنعت بیمه مدیریت شده است، ولی انتظارات بیشتری از این سه ضلع ارزش‌آفرین در اکوسیستم اقتصادی وجود دارد.

وی به تسهیل رویه‌های جاری در تامین مالی پروژه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: بانک‌ها می‌توانند علاوه بر رویه‌های جاری مواردی همچون: تامین مالی پروژه‌ها در فرآیندی تسهیل شده، حضور جدی در زنجیره اعتباردهی، آسان‌سازی رویه‌ها و روندهای مواجهه با سرمایه‌پذیران، پذیرش و استقبال از ایده‌های خلاقانه در مشارکت و هدایت منابع مالی به سمت پروژه‌های زیرساختی و اقتصادی و ایفای نقش فعال در توسعه و تکمیل زنجیره ارزش اکوسیستم‌های مالی را مدنظر قرار دهند.

مرتضی بانک بر طراحی بیمه‌نامه‌های متناسب با نیازهای فعالان اقتصادی و به ویژه سرمایه‌گذاران تاکید کرد و گفت: مناسب است صنعت بیمه در کشور برخورد فعال در حوزه مدیریت ریسک، طراحی بیمه‌نامه‌های متناسب با نیازهای فعالان اقتصادی و به ویژه سرمایه‌گذاران، پایه‌گذاری و ارائه بیمه‌نامه‌های اعتباری، بیمه‌نامه‌های تداوم کسب و کار و بسته‌های بیمه‌ای صنایع و کسب و کارها و حرکت از ارائه بیمه‌نامه‌های تک‌بعدی به ارائه راهکارهای تجمیع شده بیمه‌ای داشته باشد.

وی افزود: بازار سرمایه و بورس در کشور می‌تواند با تحرک و انعطاف بیشتر در ارائه ابزارهای تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها در کنار ابزارهایی مانند اوراق استصناع، منفعت و مشارکت و توسعه فیزیکی و موضوعی بورس‌ها به ویژه بهره‌برداری از ظرفیت‌های مناطق آزاد گامی موثر بردارد.

 

نیازهای نهادهای مالی در فعالسازی اقتصاد در مناطق آزاد

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به نیازمندی‌های نهادها و بازارهای مالی در فعالسازی اقتصاد و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد گفت: اگر قرار است نهادها و بازارهای مالی؛ گامی موثر در فعالسازی اقتصاد و سرمایه‌گذاری بردارند، نیازمندیم ارزش‌های جدید برای فعالان اقتصادی از طریق ارائه محصولات مالی تلفیقی در بین نهادهای مالی (بانک، بورس و بیمه) ایجاد شود.

وی ادامه داد: فعال اقتصادی انتظار دارد مسائل‌اش از طریق ارائه راهکارهای جامع حل شود تا همه دغدغه‌های مالی‌اش نیز مرتفع شود و خلاقیت و نوآوری در بسته‌های مالی تجلی یابد. نهادهای مالی باید از نگاه و محصولات سنتی خارج شوند، چراکه سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و تولیدکنندگان با مشکلات متفاوتی در شرایط نوین مواجهند، نزدیکی مشارکت جویانه نهادهای مالی با صنعت شکل بگیرد و فضای مراجعه به بسترهای مشارکتی تغییر یابد، همچنین سازمان‌های مشاور مالی از ابتدای تاسیس کسب و کار با فعالان پیوندی محکم برقرار کنند و دغدغه های نقدینگی، سرمایه در گردش، ریسک‌های متنوع و از همه مهم‌تر مشکل تامین مالی نیز مرتفع شوند.

 

تدوین برنامه‌های متفاوت برای جذب سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

در ادامه این مراسم، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به تدوین برنامه‌های متفاوت برای جذب سرمایه‌گذار در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: امروزه مناطق آزاد متفاوت از گذشته، برنامه‌های متنوعی برای تکریم و جذب سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان تدارک دیده‌اند. نگاه مناطق آزاد به جریان سرمایه، تحول‌آفرین و ارزشمند است و سرمایه‌گذار، تولیدکننده و کارآفرین پیشران توسعه در مناطق آزاد هستند.

 

طرح‌های در دست اقدام برای بسترسازی و تسهیل فعالیت فعالان اقتصادی در مناطق آزاد

مقام ارشد مناطق آزاد کشور در جمع‌بندی مطالب خود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اینوکس‌۲۰۱۸ به طرح‌های در دست اقدام برای بسترسازی و تسهیل فعالیت فعالان اقتصادی در مناطق آزاد نیز اشاره کرد و گفت: ایجاد اکوسیستم کسب و کار، تشکیل صندوق ضمانت و حمایت از سرمایه‌گذاران، ایجاد بورس بین‌الملل، راه‌اندازی پنجره واحد فعالان اقتصادی، تشکیل مراکز نوآوری و فناوری، توسعه گردشگری مبتنی بر ابزارهای مالی، سامانه اعتبارسنجی کسب و کارها و راه‌اندازی بستر تبادلات مبتنی بر ارز رمزهای مجازی ازجمله مهم‌ترین طرح‌هایی است که در سیستم مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و سازمان‌های مناطق آزاد دنبال می‌شود و برخی از آنها اجرایی نیز شده است.

 

? مرتضی بانک این طرح‌ها را اینگونه تشریح کرد:

۱- ایجاد اکوسیستم کسب و کار؛ این اکوسیستم فناور محور و مبتنی بر فناوری اطلاعات طراحی شده است و بازاری الکترونیکی است برای مرتبط کردن کسب و کارها که براساس ابزارهای مالی اعتباری ازجمله برات الکترونیک فعالیت می‌کند و خوشحالیم که هم‌اکنون آماده سرویس‌دهی به فعالان اقتصادی است

۲- تشکیل صندوق ضمانت و حمایت از سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و کسب و کارها؛ این صندوق بر سه محور اعتمادآفرینی، اعتبارآفرینی و ارتباط‌آفرینی فعالیت خواهد کرد. سازمان‌های مناطق آزاد با ایجاد این صندوق برخی از ریسک‌های مخاطره‌آمیز مانند ریسک نقدینگی، سرمایه در گردش و تداوم فعالیت را برای کسب و کارها کاهش می‌دهند.

۳- ایجاد بورس بین‌الملل؛ جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تسهیل ورود کسب و کارهای داخلی در فضای بین‌المللی، ایجاد فضای ارتباطی مناسب بین سرمایه‌پذیران و سرمایه‌گذاران خارجی، توزیع مناسب سرمایه، هدایت سرمایه‌های غیرریالی به سمت کسب و کارهای فعال در سطح بین‌المللی ازجمله اهداف این بورس است که مراحل نهایی راه‌اندازی خود در مناطق آزاد را طی می‌کند.

۴- راه‌اندازی پنجره واحد فعالان اقتصادی؛ تسهیل فرآیندهای ارتباطی و کاری برای فعالان اقتصادی از دغدغه‌های عمده آنان است. ایجاد پنجره واحد که در فاز نخست آن تحت عنوان «سیفام» (سامانه یکپارچه فعالان اقتصادی مناطق آزاد و ویژه) در ماه جاری در دست بهره‌برداری قرار گرفته است، فرآیندهای سرمایه‌گذاری، ثبت سفارش، ارزش افزوده، ثبت شرکت، درخواست پروانه بهره‌برداری را پوشش داده و با یگانه کردن مسیر دسترسی، از مراجعات غیرضروری جلوگیری نموده و فعالان اقتصادی را از پیچیدگی فرآیندها نجات می‌دهد.

۵- تشکیل مراکز نوآوری و فناوری؛ استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان؛ زنجیره نوآوری را در این مراکز کامل خواهند کرد. دستورالعمل ایجاد این مراکز آماده و ابلاغ شده است و تعدادی از مناطق آزاد گام‌های ابتدایی برای ایجاد آنها را برداشته‌اند. حلقه مشاوره، تامین و حمایت مالی نیازمند حضور و مشارکت نهادهای مالی در این مراکز است.

۶- توسعه گردشگری مبتنی بر ابزارهای مالی؛ صدور کارت گردشگری اعتباری با همکاری بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از هفته آینده وارد مرحله عملیاتی می‌شود. این طرح که موجبات تسهیل گردشگری داخلی به مناطق را فراهم می‌آورد، نمونه بارزی از تلفیق فناوری اطلاعات و ابزارهای مالی در ایجاد راهکار مشترک برای خدمت‌رسانی به هموطنان است

۷ ـ سامانه اعتبارسنجی کسب و کارها؛ اعتبارسنجی و رتبه‌بندی کسب و کارهای فعال در مناطق آزاد زمینه حضور معنادار در تعامل با نهادهای مالی، بازارهای فروش و بسترهای کسب و کار را ایجاد می‌کند. این سامانه هم‌اکنون براساس مدل متناسب‌سازی شده اعتبارسنجی برای مناطق آزاد طراحی شده و آماده خدمات‌رسانی به فعالان اقتصادی است.

۸- راه‌اندازی بستر تبادلات مبتنی بر ارز رمزهای مجازی؛ ارز رمزها ضمن تسهیل تعاملات کسب و کارها فرآیند جهانشمول شدن فعالیت‌ها را فراهم می‌آورد و محدودیت‌ها و موانع نظام تبادلات پولی را نیز مرتفع می‌کند. طراحی ارز رمزهای داخلی و ارتباط با ارز رمزهای بین‌المللی هم اکنون فراهم شده و به زودی در این زمینه خبرهای خوبی خواهیم داشت.

مشاور رئیس‌جمهور در پایان با اعلام این که سازمان‌های مناطق آزاد آماده هرگونه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف هستند، گفت: مناطق آزاد اولین مقصد سرمایه‌گذاری در کشور محسوب می‌شوند و فرصت‌های بی‌بدیلی برای توسعه اقتصادی در این مناطق وجود دارد که امیدوارم برگزاری این همایش، فرصت‌های سرمایه گذاری در این مناطق را به خوبی به مخاطبان عرضه کند.

مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی با مشارکت ۳۶۰شرکت داخلی و خارجی روز دوشنبه (۳۰مهرماه) در مرکز همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش برگزار شد.

در این مراسم، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، استاندار هرمزگان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی، رئیس اتاق بازرگانی، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه، رئیس شورای عالی بیمه مرکزی، مدیران و فعالان بخش‌های مختلف اقتصادی کشور حضور داشتند.