مشاور رئیس‌جهور در منطقه آزاد اروند بیان کرد: نقش تاثیرگذار مناطق آزاد در کمک به اقتصاد کشور در دوران تحریم

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، انگیزه‌های ناسیونالیستی سران آمریکا در سیاست خارجی و اعمال تحریم‌های ظالمانه ضدایران در خروج از برجام را خطرناک توصیف کرد و گفت: مناطق آزاد نقش عمده و تاثیرگذاری در کمک به اقتصاد کشور در دوران تحریم دارند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در […]

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، انگیزه‌های ناسیونالیستی سران آمریکا در سیاست خارجی و اعمال تحریم‌های ظالمانه ضدایران در خروج از برجام را خطرناک توصیف کرد و گفت: مناطق آزاد نقش عمده و تاثیرگذاری در کمک به اقتصاد کشور در دوران تحریم دارند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در گفت‌وگو با خبرنگاران در آبادان سیاست خارجی دستگاه دیپلماسی کشور در ایجاد شکاف بین آمریکا و اروپا را بسیار چشمگیر دانست و افزود: نگرانی اروپا از شعارهای ناسیونالیستی و رفتارهای غیرمنطقی و غیراصولی آمریکا نیز در ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا تاثیرگذار بود.

وی گفت: متاسفانه پیوند عربستان و رژیم صهیونیستی در خروج آمریکا از برجام نیز بی‌تاثیر نبود.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: همه دستگاه ها و بخش‌ها کشور موظف هستند در دوران تحریم به اقتصاد کشور کمک کنند و در این‌ بین مناطق آزاد به‌ عنوان کانون‌های تجاری و اقتصادی کشور می‌توانند نقش عمده داشته باشند.

مرتضی بانک گفت: پس از تحولات ارزی در کشور به دلیل مدیریت مصرف ارز و تقاضای آن، اقداماتی در کشور انجام شد و واردات کالا در مناطق آزاد منوط به ثبت سفارش کالا شد که این مصوبه با قوانین مناطق آزاد مغایرت داشت.

وی افزود: با مصوبه هیات دولت بحث ثبت سفارش کالا، مواد اولیه ماشین‌آلات مصرفی مربوط به تولید در مناطق آزاد از ثبت سفارش کالا مستثنی شدند و این مهم می‌تواند مناطق آزاد کشور را مکانی برای انبار کالاهای اساسی کشور تبدیل کند.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: سرمایه‌گذاران و بازرگانان می‌توانند پس از واردات کالاهای خود به مناطق آزاد کشور، برای ورود کالاها به سرزمین اصلی از قوانین کشور استفاده کنند.

 

۷۰درصد بودجه مناطق آزاد کشور عمرانی است

مرتضی بانک جمعیت زیرپوشش مناطق آزاد کشور را کمتر از یک ‌میلیون نفر اعلام کرد و افزود: ۷۰درصد بودجه مناطق آزاد کشور صرف طرح‌های عمرانی و خدماتی این مناطق می‌شود.

وی گفت: ۲هزار و ۴۰۰واحد صنعتی و کشاورزی در مناطق آزاد کشور مشغول فعالیت هستند که برای ادامه فعالیت آنها به ایجاد زیرساخت‌ها و بستر مناسب و اطمینان‌بخش نیاز است.

مشاور رئیس‌جمهور به اجرای طرح‌های عمرانی و خدمات در روستاهای تابعه منطقه آزاد اروند اشاره کرد و افزود: برای ایجاد زیرساخت‌های عمرانی، تفریحی و خدماتی شهرهای آبادان و خرمشهر در آینده نزدیک با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همکاری خواهیم کرد.

مرتضی بانک گفت: برای کمک به شهرداری‌های آبادان، خرمشهر و جزیره مینو ۱۵۰میلیارد ریال اعتبار از سوی دبیرخانه مناطق آزاد کشور کمک خواهد شد و با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برای اختصاص ردیف اعتباری ویژه برای شهرهای آبادان و خرمشهر رایزنی انجام می‌شود.

 

اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در مناطق آزاد

وی اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را بهره‌گیری از نظام مدیریت جوان کشور توصیف کرد و گفت: این قانون در مناطق آزاد کشور عملیاتی شده و تاکنون هشت نفر از مدیران بازنشسته در دبیرخانه با منصب خود خداحافظی کردند.

مرتضی بانک افزود: البته سن مدیران مناطق آزاد کشور را ۱۲سال کاهش داده‌ایم و بیشتر مدیران در مناطق آزاد، مدیران جوان هستند.

 

لایروبی اروند برای منطقه اقتصادی است

مرتضی بانک در ادامه، لایروبی اروندرود را طرحی اقتصادی برای منطقه توصیف کرد و گفت: لایروبی اروندرود از سوی وزارت خارجه در حال پیگیری است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور همچنین درباره قانون حذف روادید برای اتباع خارجی به ویژه شهروندان عراقی به منطقه آزاد اروند بیان کرد: متاسفانه عراق برای ورود اتباع خود به این منطقه محدویت اعمال کرده و در حال رایزنی برای برداشته شدن آن هستیم.

یادآور می‌شود؛ با حضور مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، سالن ورزشی بانوان جزیره مینو خرمشهر به بهره‌برداری رسید.

برای ساخت و تکیمل این سالن ورزشی به مساحت یک هزار و ۲۰۰مترمربع ۱۴میلیارد ریال از سوی سازمان منطقه آزاد اروند هزینه شده است.

رونمایی از طرح جامع منطقه آزاد اروند و نیز بهره‌برداری از ۲ایستگاه آتش‌نشانی در شهرک‌های صنعتی در منطقه آزاد اروند ازجمله برنامه‌های سفر مرتضی بانک به آبادان و خرمشهر بود.

همچنین عملیات اجرایی گام نخست راه‌آهن خرمشهر-‌بندر امام خمینی با حضور مشاور رئیس‌جمهور در خرمشهر آغاز شد.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷هزار و ۴۰۰هکتار در شمال غربی خلیج‌فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر (جزیره مینو) است که در محل تلاقی دو رودخانه اروندرود و کارون واقع است.

گفتنی است؛ این منطقه همجوار کشورهای عراق و کویت بوده و با داشتن ظرفیتی از قبیل حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.