به مناسبت روز ملی روستا انجام گرفت:

مشکلات ۸روستای جزیره با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بررسی شد

حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همراه با گروهی از معاونین و مدیران این سازمان، مشکلات طرح‌های عمرانی و گردشگری هشت روستای جزیره را با حضور دهیاران بررسی قرار دادند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دهیاران روستاهای مِسن، تُنبان، نقاشه، دهخدا، طبل، دولاب، تُم‌گز و سَلخ مشکلات مربوط به ایجاد ساخت و بهبود وضعیت راه‌های دسترسی به روستاها، مشکلات سند مالکیت برخی منازل مسکونی و دشواری‌های مربوط به سرویس مدارس دانش‌آموزان را به اطلاع مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم رساندند.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این بازدیدها بر آن تاکید داشت، موضوع پیگیری آسفالت راه‌ها و معابر روستاهای قشم در راستای ایمن سازی دسترسی گردشگران و ساکنان روستاها با هدف ایجاد فعالیت‌های بهتر اقتصادی و تقویت حوزه اقتصاد جامع محلی بود.

افزایش طرح هادی روستایی و الحاق بخشی از زمین‌های در حاشیه این طرح هم مواردی دیگری بود که در این بازدیدها مطرح شد و محرم بهاروند معاون فنی و عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم و مدیران این معاونت با ارائه راهکارهایی، بر اهمیت افزایش طرح هادی در روستاها تاکید کردند.

تعریض جاده ورودی روستای مِسن با مشارکت دهیاری این روستا با توجه به حادثه‌آفرین بودن آن نیز از دیگر مسائل مطرح شده بود. گزارشی هم از ادامه فعالیت عمرانی ساخت خانه معلم این روستا به اطلاع مدیرعامل سازمان رسانده شد و مومنی اهمیت بررسی و تسریع عملیات عمرانی با هدف بهبود وضعیت مسیرهای ورودی به روستای مِسن را به معاونت عمرانی واگذار کرد.

قراردادن زمینی به دهیاری روستای تُنبان پس از طی مراحل قانونی با هدف ایجاد مجموعه اقامتی و گردشگری در این روستا هم در این بازدید مورد ارزیابی قرار گرفت و مسئولیت بررسی این طرح به معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم محول شد. همچنین براساس توصیه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، اداره املاک و مستغلات این سازمان موظف به بررسی راه‌های قانونی برای واگذاری زمین مورد نظر این طرح در روستای تُنبان شد.

حل مشکل آب‌رسانی به روستای نقاشه مهم‌ترین خواسته مطرح شده از سوی دهیار این روستا بود که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم دستورات لازم برای عملیاتی شدن این موضوع را صادر کرد. همچنین قرار شد هماهنگی‌های لازم برای حل مشکل تردد دانش‌آموزان این روستا به روستاهای همجوار برای ادامه تحصیل انجام شود.

مهم‌ترین درخواست مطرح شده از سوی دهیار روستای دهخدا، مربوط به دریافت امکانات و مجوز از سازمان منطقه آزاد قشم برای سرعت بخشیدن به مجموعه‌ای گردشگری در نزدیکی ساحل این روستا بود که مقرر شد معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در حد امکان تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی این واحد را در اختیار بهره‌بردار طرح قرار دهد.

تکمیل پروژه کمپ پارک روستای طبل با همکاری مشترک دهیاری این روستا و سازمان منطقه آزاد قشم هم در این بازدیدها مورد بررسی قرار گرفت و مقرر گردید اقدامات مربوط به تکمیل فاز دوم این پروژه با امضای تفاهم‌نامه مشارکت دهیاری طبل و معاونت فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد قشم بررسی شود.

مهم‌ترین خواسته عنوان شده از جانب دهیار روستای دولاب به ساخت مشارکتی یک کمپ پارک ساحلی برای اسکان گردشگران این روستا و الحاق بخش‌های دیگری از روستا به محدوده طرح هادی روستا مربوط بود که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم دستور بررسی شرایط امضای تفاهم‌نامه‌ای جدید برای طراحی و اجرای این پروژه عمرانی را صادر کرد.

جدول‌گذاری و ساخت بلوار در محدوده جاده روستای تُم‌گز هم از مهم‌ترین خواسته‌های مطرح شده از سوی دهیار این روستا بود که با توجه به حادثه‌خیز بودن این محور، مدیرعامل دستور پیگیری و رفع این مشکل را صادر کرد. همچنین تنظیم تفاهم‌نامه‌ای جدید برای اجرای مشارکتی بهبود وضعیت آسفالت و مسیرهای دسترسی به این روستا هم از سوی مومنی صادر شد.

روستای سَلخ آخرین روستایی بود که رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از آن بازدید کرد. ایجاد آسفالت جاده خاکی به سوی اسکله‌های صیادی مورد استفاده صیادان روستاهای سلخ و گامبرون به صورت مشارکتی با دهیاری روستا یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مطرح شده بود. همچنین با موافقت حمیدرضا مومنی مقرر شد با انجام مراحل قانونی، ساختمانی برای حوزه میراث ناملموس در اختیار دهیاری روستای سلخ قرار گیرد.

شایان ذکر است، بیشتر روستاهای جزیره قشم خارج از محدوده ۳۰۰کیلومتر مربع منطقه آزاد قشم هستند، اما براساس سیاست‌های رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و در راستای انجام مسئولیت اجتماعی این سازمان از سال‌۹۴ تاکنون با راه‌اندازی نهضت آسفالت در این جزیره، راه‌های اصلی از شهر قشم تا دورترین روستاها در مسیر ساحل جنوبی و شمالی و همچنین راه‌های دسترسی به روستاها و خیابان‌های اصلی روستاهای جزیره آسفالت شده و همچنان ادامه دارد.