سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی تاکید کرد:

معافیت‌های مالیاتی، مشوق اصلی جذب سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد حذف نمی‌شود و نباید فعالان اقتصادی را مایوس کرد، در پاسخ به پرسش شایعه حذف معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد به ایرنا گفت: موضوع حذف معافیت‌های مالیاتی، طرحی فاقد استدلال منطقی است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، رضا مسرور در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) تصریح کرد: فلسفه ایجاد مناطق آزاد بر مبنای جذب سرمایه‌گذاری است و یکی از مشوق‌های اصلی در این راستا معافیت‌های مالیاتی است؛ از این جهت قانون مناطق آزاد در ایران مانند دیگر مناطق آزاد جهان بر معافیت‌های مالیاتی تاکید و تصریح دارد.

وی عنوان داشت: مطرح شدن این گونه اظهارنظرها در مورد حذف مالیات مناطق آزاد، جز مایوس کردن فعالان اقتصادی و ایجاد رکود در فضای سرمایه‌گذاری، خروجی دیگری به همراه ندارد.

مسرور اضافه کرد: در شرایط فعلی اقتصادی همه ارگان‌ها و شخصیت‌های موثر باید جهت تسهیل در تولید ثروت و ایجاد بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی تلاش کنند و این وظیفه برعهده یکایک ماست که نگذاریم با تصمیمات غلط و سخنان خلاف قانون، مسیر رونق تولید با مشکل مواجه شود.

گفتنی است، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین‌المللی شمال ـ جنوب، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه‌های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای همسود‌(CIS) ، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی رشت ازجمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک‌ها و موسسات مالی-‌بیمه‌ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره‌برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت‌های جدید برای فعالان اقتصادی-‌تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه و رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.