کارشناس سیاسی افغانستان تاکید کرد:

معافیت بندر چابهار از تحریم‌ها به نفع اقتصاد افغانستان

کارشناس سیاسی افغانستان گفت: معافیت بندر چابهار ایران از تحریم‌های امریکا، به نفع اقتصاد افغانستان است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سیدقاسم مظفری افزود: یکی از مراجع افغانستان برای حل مشکلات سیاسی، امنیتی و اقتصادی‌اش کشورهای همسایه است و در صورتی که امریکا در راستای تضاد منافعش با ایران، بندر چابهار را هم شامل تحریم‌های خود می‌کرد، افغانستان هم از این رهگذر دچار مشکل می‌شد و ممکن بود از امریکا خواستار حل مشکلات اقتصادی خود شود.

مظفری گفت: این در حالی است که امریکا خود دچار مشکلات اقتصادی است و حتی بخشی از بودجه نظامی خود در افغانستان را به ساخت دیوار بین امریکا و مکزیک اختصاص داده است. از این منظر معافیت بندر چابهار ایران از تحریم‌ها به نفع افغانستان است، چراکه مشکلات اقتصادی این کشور حداقل افزایش پیدا نمی‌کند.

به گفته وی، افغانستان و ایران مشترکات فراوان دینی، فرهنگی و زبانی دارند و جمهوری اسلامی ایران سال‌ها پذیرای مهاجرین افغان بوده و اکنون استفاده از بندر چابهار برای تداوم روابط نزدیک و حسنه میان دو کشور تاثیر بسزایی دارد.

گفتنی است؛ آلیس ولز معاون وزیر خارجه امریکا در دیدار با صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه افغانستان در کابل از موافقت واشنگتن با درخواست کابل مبنی بر معافیت بندر چابهار ایران از تحریم‌های امریکا خبر داد.