معاون حمل‌و‌نقل وزیر راه و شهرسازی: تبدیل شدن منطقه آزاد انزلی به مرکز فعال و مهم لجستیکی با اجرای طرح‌های زیرساختی و فعالسازی کریدورهای بین‌المللی

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دکتر مهرداد تقی‌زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار و از پروژه‌های عمرانی-زیرساختی، گردشگری و مجتمع بندری کاسپین این منطقه‌ نیز بازدید به عمل آورد. دکتر رضا مسرور، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی […]

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دکتر مهرداد تقی‌زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار و از پروژه‌های عمرانی-زیرساختی، گردشگری و مجتمع بندری کاسپین این منطقه‌ نیز بازدید به عمل آورد.

دکتر رضا مسرور، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست با معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح‌های توسعه‌ای سازمان بر محور توسعه ترانزیت و تجارت با کشورهای حاشیه خزر و تبدیل شدن به پایگاه داد و ستد منطقه خزر استوار است، اظهار داشت: محور و هسته اصلی کسب و کار این منطقه، ترانزیت و کسب و کار با کشورهای حاشیه خزر به ویژه روسیه است.

وی با اشاره به اینکه با تشکیل کنسرسیوم مشترک با اتاق بازرگانی چین و کشتیرانی دریای خزر نسبت به فعالسازی کریدور جدید چین-آکتائو-انزلی اقدام کردیم، اضافه کرد: این مسیر از نظر زمان و هزینه برای حمل و نقل کالا از کشور چین به ویژه کالاهایی که از مرکز و غرب چین به ایران و اروپا و کشورهای همسایه منتقل می‌شوند، مقرون به‌صرفه‌تر است.

دکتر رضا مسرور با تصریح بر اینکه بندرکاسپین با رویکرد صادراتی با مشارکت سازمان منطقه آزاد انزلی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث شده، گفت: ۱۲۰هزار تن سیلو و ۹۰هزار تن مخازن سوخت، چندین انبار و سردخانه نیز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پسکرانه بندر کاسپین در حال احداث است.

وی به اقدامات سازمان متبوع خود در مسیر تکمیل حلقه‌های مختلف توسعه‌ای مجتمع بندری کاسپین اشاره کرد و افزود: فعالیت شهرک صنعتی شماره‌۲ منطقه با میزان اشتغال‌زایی ۲۰۰۰هزار نفر در کنار احداث شهرک صنعتی شماره‌۳ و پارک لجستیک که در طرح جامع منطقه مورد تصویب هیات دولت قرار گرفته، ازجمله مهم‌ترین برنامه‌ها و اقدامات این سازمان جهت توسعه صادرات، تولید و اشتغال در پسکرانه بندر است.

دکتر مسرور در ادامه اقدامات و برنامه‌های سازمان در توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها حمل و نقلی، صنعتی، گردشگری و فعالسازی کریدورهای بین المللی عبوری از منطقه به ویژه راه‌اندازی مسیر گردشگری دریایی در خزر با بهره‌برداری از اسکله مارینا منطقه آزاد انزلی و برنامه‌های توسعه‌ای کشورهای منطقه در توسعه ظرفیت‌های بندری در خزر را تشریح کرد.

دکتر مهرداد تقی‌زاده معاون وزیر راه نیز پس از بازدید از توانمندی‌ها و زیرساخت‌های این منطقه، اقدامات انجام شده از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی طی سال‌های اخیر را بسیار ارزشمند ارزیابی نمود و با بیان اینکه عدم بهره‌گیری از منابع و بودجه دولتی در احداث پروژه‌های زیرساختی منطقه بسیار ارزشمند است، افزود: استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی نکته مهمی است که می‌تواند به عنوان الگو در سطح کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با تصریح بر اینکه استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در احداث بخش‌های مختلف بندر کاسپین از جمله اسکله‌ها، انبار و سیلو، سردخانه بهترین و جذاب‌ترین اقدامات در حال اجرا از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی در مجتمع بندری است، اضافه کرد: عملکرد منطقه آزاد انزلی در بخش‌های توریستی و گردشگری قابل توجه بوده و این منطقه یکی از مناطق آزاد موفق کشور است که در ستاد لجستیک کشور که در وزارت راه با حضور نمایندگان نهادهای مختلف فعال است، بررسی جایگاه لجستیکی این منطقه به سمت جایگاه مناسب و موثر در دستور کار قرار می‌گیرد.

دکتر مهرداد تقی‌زاده فعالسازی کریدور بین‌المللی جدید ایجاد شده از سوی منطقه آزاد انزلی در مسیر ایران و چین را بسیار مهم اعلام کرد و گفت: می‌توان این مسیر را به داخل کشور و از طریق مرز بازرگان به اروپا ادامه داد.

وی توجه به نیازهای کاهش هزینه، زمان و امنیت کالا با حضور شرکت‌های بیمه‌ای را به منظور اقتصادی کردن کریدورها برای بازرگانان مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: بعد از راه‌اندازی کریدور جدید اروم‌چی، اکتائو، انزلی، بخش قزاقستان تا انزلی را جزء کریدور شمال-‌جنوب قرار داده‌ایم.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری، بازرگانانی که در مسیر کشورهای دریای خزر تجارت می‌کنند در این منطقه را مهم قلمداد کرد و افزود: منطقه آزاد انزلی در توسعه مناسبات تجاری ایران با کشورهای همسایه دریای خزر نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

بازید از بندرکاسپین، طرح‌های توسعه‌ای و زیرساختی، فاز تجارت و گردشگری و بزرگترین آکواریوم ایران در منطقه آزاد انزلی از دیگر بخش‌های این دیدار بود که مدیرکل راه و شهرسازی گیلان و معاون و مدیران سازمان حضور داشتند.