معاون فنی عمرانی سازمان منطقه آزاد ماکو خبر داد: احداث شهرک صنعتی مشترک میان منطقه آزاد ماکو و ترکیه

معاون فنی عمرانی سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: در زمینه احداث شهرک صنعتی مشترک با ترکیه، سازمان منطقه آزاد ماکو در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران جهت اجرای آن است. به گزارش اخبار آزاد مناطق، فرزاد بازیار با اشاره به اقدامات در نظر گرفته شده برای راه‌های منطقه آزاد ماکو در سال‌۹۷ افزود: در این رابطه […]

معاون فنی عمرانی سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: در زمینه احداث شهرک صنعتی مشترک با ترکیه، سازمان منطقه آزاد ماکو در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران جهت اجرای آن است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، فرزاد بازیار با اشاره به اقدامات در نظر گرفته شده برای راه‌های منطقه آزاد ماکو در سال‌۹۷ افزود: در این رابطه تفاهم‌نامه‌ای جهت احداث آزاد راه تبریز بازرگان انجام شده است.

بازیار با اشاره به اقدامات پیش‌بینی شده برای راه‌های منطقه در سال آینده گفت: احداث فاز سه بزرگراه ماکو-‌کشمش‌تپه به طول حدود یک کیلومتر و تعریض و بهسازی جاده ماکو دروازه ورودی حد فاصل ماکو هندور به طول ۳.۵کیلومتر انجام می‌شود.

معاون فنی عمرانی سازمان منطقه آزاد ماکو بیان کرد: همچنین در سال آینده احداث جاده ماکو و بهسازی ادامه جاده شوط به سه‌راهی شوط صورت می‌گیرد.

 

خط‌آهن جلفا تا چشمه‌ثریا احداث می‌شود

بازیار افزود: امسال برای احداث راه‌آهن از جلفا تا چشمه‌ثریا و اتصال به ترکیه تفاهمی با شرکت راه‌آهن و منطقه آزاد ارس عقد شده و فراخوان جهت انجام مطالعات فاز یک و تهیه پلان مالی توسط مشاور در حال انجام است.

وی از طرح مرمت و بهسازی اماکن تاریخی و توریستی در منطقه آزاد ماکو خبر داد و گفت: هم‌اینک در حال عقد تفاهم با میراث فرهنگی در راستای حفظ، احیاء، مرمت و باززنده‌سازی آثار فرهنگی و تاریخی شامل کاخ موزه باغچه‌جوق، قلعه تاریخی ماکو، کلیسای زور‌زور، مجموعه تاریخی سنگر، مسجد حضرت ابوالفضل(ع)، حمام قدیمی ماکو، عمارت شیر خورشید، عمارت کلاه فرنگی، عمارت بانک ملی، عمارت دارایی، عمارت شهربانی،‌ پل بشگوز، پل قلعه‌جوق و پل کشمش‌تپه در سطح منطقه آزاد ماکو هستیم.

 

آغاز ثبت تالاب‌های ماکو در کنوانسیون بین‌المللی رامسر

معاون فنی عمرانی سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار کرد: از سوی دیگر مطالعات ثبت تالاب‌های منطقه در کنوانسیون بین‌المللی رامسر با انتخاب مشاور در سال‌۹۷ آغاز شده است.

بازیار از طرح احداث شهرک صنایع سبک در منطقه آزاد ماکو خبر داد و تصریح کرد: از سوی دیگر احداث شهرک‌های صنایع نیمه سنگین، احداث شهرک صنعتی مشترک با ترکیه، احداث سایت صنایع انرژی‌بر و احداث شهرک‌های صنایع نیمه‌سنگین نیز پیش‌بینی شده است.

 

شهرک صنعتی مشترک با ترکیه احداث می‌شود

وی اظهار کرد: در زمینه احداث شهرک صنعتی مشترک با ترکیه، سازمان منطقه آزاد ماکو در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران جهت اجرای آن است.

معاون فنی عمرانی سازمان منطقه آزاد ماکو بیان کرد: در زمینه احداث سایت صنایع انرژی‌بر، برای انجام مطالعات مشاور انتخاب شده است و در سال جاری طراحی نهایی آن پایان می‌پذیرد.

 

تعریض خیایان امام(ره) ماکو معضل دیرینه شهر

بازیار از تعریض خیابان امام(ره) ماکو خبر داد و تصریح کرد: برای حل این معضل قدیمی شهر ماکو طی تفاهمی که با شهرداری ماکو صورت پذیرفته تاکنون ۲۰۰متر طول از یک هزار و ۵۰۰متر طول آن تملک شده و در سال جاری تاکنون دو میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان در این راستا توسط سازمان منطقه آزاد هزینه شده است.

وی افزود: همچنین تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری منعقد شده که تا پایان آزاد‌سازی و تملک در سال‌۹۷ مبلغ ۲۰میلیارد تومان توسط سازمان و معادل آن توسط شهرداری ماکو هزینه شود و این روند تا پایان کامل تملک ادامه خواهد داشت.

معاون فنی عمرانی سازمان منطقه آزاد ماکو از مطالعه و احداث مرکز نوآوری، رشد و شتابدهی هوشمند خبر داد و گفت: این مرکز با مساحتی قریب به ۹۰۰مترمربع در سال‌۹۷ توسط سازمان منطقه آزاد ماکو با مبلغی به میزان ۲۳۰میلیون تومان بهسازی و تجهیز شده است.