معاون فنی و امور زیر بنایی سازمان منطقه آزاد اروند: اروند بهترین وضعیت تخصیص بودجه عمرانی در خوزستان را دارد

موعود شمخانی در مقایسه بودجه استان خوزستان با منطقه آزاد اروند، این منطقه را در شرایط به مراتب مناسب‌تر از کل استان دانست. به گزارش اخبار آزاد مناطق، معاون فنی و امور زیر بنایی سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به اینکه سرعت توسعه زیرساخت‌های عمرانی این منطقه بیشتر از خوزستان خواهد بود؛ گفت: بودجه […]

موعود شمخانی در مقایسه بودجه استان خوزستان با منطقه آزاد اروند، این منطقه را در شرایط به مراتب مناسب‌تر از کل استان دانست.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، معاون فنی و امور زیر بنایی سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به اینکه سرعت توسعه زیرساخت‌های عمرانی این منطقه بیشتر از خوزستان خواهد بود؛ گفت: بودجه کل استان ۲۰هزار میلیارد ریال است؛ که سال گذشته ۳۰درصد آن یعنی ۶هزار میلیارد ریال آن به خوزستان تخصیص پیدا کرد که این ۳۰درصد برابر با بودجه امسال منطقه آزاد اروند به تنهایی بوده است.

وی همچنین به بیشترین تخصیص بودجه به اقدامات عمرانی و زیربنایی در سازمان منطقه آزاد اروند نسبت به معاونت‌های دیگر نیز اشاره کرد و افزود: ۷۵درصد بودجه این سازمان صرف طرح‌های عمرانی در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر می‌شود.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد اروند نیز به تعریف ۲۰طرح عمران شهری در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر اشاره کرد و بیان داشت: این طرح‌های شامل مرمت و بهسازی پارک، ساحل‌سازی، تهیه باکس زباله مکانیزه، بهسازی معابر، اجرا و نصب انشعاب آب شرب شهرک آبادان، شبکه جمع‌آوری فاضلاب و آبرسانی است.

موعود شمخانی گفت: تا شهریورماه سال جاری ۸۰۰میلیارد ریال طرح ابلاغ ‌شده و تا آخر پاییز نیز یک هزار و ۳۰۰میلیارد ریال مناقصه برای اجرای این طرح‌های عمرانی و خدماتی در آبادان و خرمشهر برگزار می‌شود.

وی افزود: اجرای این طرح‌ها با دستگاه‌های اجرایی متولی است و سازمان منطقه آزاد بر اجرای کامل آنها نظارت مستقیم خواهد داشت.

وی به احداث سه پل جدید بر روی رودخانه کارون در خرمشهر اشاره کرد و بیان داشت:با احداث این پل‌ها کمربند مواصلاتی جدید بین آبادان و خرمشهر احداث می‌شود و کامیون‌های ترانزیتی و صادرات کالا از داخل محدوده شهرهای آبادان و خرمشهر عبور نخواهند کرد.

شمخانی به احداث خط آهن بین منطقه آزاد اروند و بندر امام خمینی(ره) اشاره کرد و اظهار داشت:احداث این خط راه‌آهن در تأمین مواد اولیه برخی از صنایع بخصوص صنایع فولاد منطقه تاثیرگذار خواهد بود و هم‌اکنون احداث بخشی از آن در شهرک صنعتی خرمشهر با ۱۰ درصد پیشرفت کاری در حال اجراست.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد اروند گفت:سالن همایش‌های سازمان در زمینی به مساحت ۲۳ هزار مترمربع زیربنا و هشت هزار و ۴۰۰ مترمربع فضای اداری و ۱۵ هزار مترمربع فضای فرهنگی و اجتماعی در حال احداث است که تا ۹ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج‌فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروندرود و کارون واقع است. این منطقه هم‌جوار با کشورهای عراق و کویت می‌باشد که با داشتن ظرفیتی از قبیل حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.