معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس اظهار کرد:

معرفی توانمندی‌های منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک ارمنستان

مدیران سازمان منطقه آزاد ارس با آگاهی از شرایط کنونی کشور، توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه را در دستورکار دارند و هفته گذشته با حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان گامی در جهت حفظ مراودات و تقویت روابط خارجی در زمینه‌های مختلف اقتصادی و رونق تولید داخلی برداشتند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مناطق آزاد کشورمان با هدف تقویت صادرات و رونق تولید شکل گرفته‌اند و با توجه به مزیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کنار مشوق‌های دولتی می‌توانند به عنوان پشتوانه فعالیت‌های سرزمین اصلی به ویژه در شرایط کنونی تحریم‌ها عمل کنند‌.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس هدف از شرکت در نمایشگاه ارویک را معرفی توانمندی‌های این منطقه در زمینه‌های تولید، ترانزیت، صادرات و گردشگری عنوان کرد و گفت: مذاکراتی هم با فعالان اقتصادی و مسئولان این کشور ازجمله رئیس اتاق بازرگانی ارمنستان در جهت افزایش همکاری‌ها انجام شد.

صفر شاسفند با اشاره به راه‌اندازی منطقه آزاد مغری توسط ارمنستان و نزدیکی این منطقه به زون نوردوز منطقه آزاد ارس، گفت: در جریان بازدید وزیر اقتصاد ارمنستان از غرفه ارس در نمایشگاه ارویک، در زمینه انجام سرمایه گذاری ها و تولیدات مشترک مباحثی مطرح و مقرر شد تجارب خود را در اختیار مجریان منطقه آزاد مغری قرار دهیم.

شاسفند با بیان اینکه با برگزاری ۲نشست در محل نمایشگاه و سفارت کشورمان در ارمنستان مزیت‌های منطقه آزاد ارس در زمینه تولید، سرمایه‌گذاری و گردشگری تبیین شد، اظهار داشت: در زمینه مسائل پولی و بانکی هم به منظور سنجش توان همکاری این کشور با ما در شرایط تحریم مذاکراتی انجام شد.

وی ایجاد بانک مشترک را یکی از موضوعات مطرح شده در این مذاکرات عنوان کرد و گفت: میزان آگاهی فعالان اقتصادی ارمنستان از توانمندی‌های ما ناکافی است و باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ارس، فرصت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه مورد توجه سرمایه‌گذاران ارمنستان قرار گرفت، افزود: از طریق افزایش مراودات و تقویت همکاری‌های رسانه‌ای می‌توانیم میزان آگاهی دوطرف را از توانمندی‌های موجود افزایش دهیم.

شاسفند از برنامه‌ریزی خبرگزاری دولتی ارمنستان برای اعزامی گروهی به ارس خبر داد و اظهار داشت: تا زمانی که شناخت دقیق و روزآمدی از همدیگر نداشته باشیم، همکاری اثربخشی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به مصوبه مجلس ارمنستان در مورد اعمال تعرفه ترجیحی برای واردات برخی کالاهای ایرانی به این کشور، گفت: با تمام کشورهای همسایه می‌توانیم این مقررات را در راستای رونق تجاری اعمال کنیم، ولی آنچه مسلم است باید متقابل باشد تا از امتیازات یکدیگر استفاده کنیم.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه برقراری تعرفه ترجیحی برای برخی کالاهای وارداتی از ارمنستان هم در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: مناطق آزاد کشورمان می‌توانند نقش مهمی در مقابله با تحریم‌ها ایفا کنند، به شرطی که بخشنامه‌های متعدد، فعالیت این مناطق را محدود نکنند.

شاسفند در این زمینه پیشنهاد کرد: شورای مقابله با تحریم تشکیل شده و اختیارات بیشتری به مناطق آزاد داده شود تا از ظرفیت‌های موجود در جهت رونق اقتصادی کشور استفاده بهتری شود.

وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد ارس با دارا بودن ۱۰۰هزار مترمربع انبار کالا می‌تواند محلی برای دپوی کالاهای مورد نیاز کشور باشد، گفت: استعداد فروش نفت هم از این منطقه وجود دارد.

شاسفند با بیان اینکه در این رابطه مذاکراتی با مسئولان نخجوان انجام شده است، گفت: برای این منظور، مکانیزم مناسب با شرایط موجود باید تعریف شود.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس انسجام مدیریتی در شورای مقابله با تحریم را به جهت جلوگیری از انحصار و رانت ضروری دانست و خاطرنشان کرد: ایرانیان مقیم خارج از کشور ظرفیت خوبی برای افزایش همکاری‌های تجاری با کشورهای همسایه هستند و در زمینه مبادله پولی هم می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

شاسفند گفت: این همکاری‌ها باید حساب شده و براساس دستورکار ویژه‌ای باشد تا رانت و فساد ایجاد نشود.

وی مناطق آزاد را مجرای تنفسی کشور در شرایط تحریم دانست و گفت: در صورت اعتمادسازی و شناسایی تاجران توانمند، منطقه آزاد ارس می‌تواند از طریق ارمنستان و ماکو از طریق ترکیه بخش مهمی از نیاز شمال‌غرب به کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین‌آلات مورد نیاز بخش تولید را تامین کند.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس تداوم شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را از برنامه‌های منطقه آزاد ارس در جهت معرفی مزیت‌های منطقه به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی عنوان کرد و گفت: در زمان حاضر عراق و سوریه بازار مناسبی برای کالاهای ایرانی هستند و باید با افزایش کیفیت در مسیر نفوذ پایدار به این بازارها تلاش شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس نیز حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان را در راستای سیاست‌های دولت به منظور گسترش تعاملات با کشورهای همسایه عنوان کرد و گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد ارس، کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان از کشورهای هدف ما محسوب می‌شوند.

یوسف داداش‌زاده با اشاره به حضور چند ماه پیش هیاتی از منطقه آزاد ارس در نخجوان، گفت: در این دیدار در زمینه توسعه همکاری‌های صنعتی، گردشگری و کشاورزی با جمهوری آذربایجان صحبت و مقرر شد بسته‌های مشترک گردشگری بین منطقه آزاد ارس و ماکو با نخجوان تهیه شود.

داداش‌زاده یکی از اهداف حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان را معرفی ظرفیت‌های گردشگری منطقه عنوان و خاطرنشان کرد: کشور ما ارزان‌ترین مقصد گردشگری در دنیا به شمار می‌رود و با معرفی بهتر ظرفیت‌های موجود می‌توانیم نتایج خوبی بگیریم.

وی با اشاره به اینکه گردشگری، پاکترین صنعت بوده و با ارزش افزوده بالا و غیرقابل تحریم است، اظهار داشت: تا زمانی که ظرفیت‌های موجود را به خوبی معرفی نکنیم، نمی‌توانیم انتظار زیادی در جذب گردشگر خارجی داشته باشیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس، شرکت در نمایشگاه‌های خارجی را فرصت مناسبی برای تبیین و تشریح جاذبه‌ها و استعدادهای کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی دانست و عنوان کرد: در نمایشگاه ارمنستان با همکاری و همراهی رایزنان بازرگانی و فرهنگی، همچنین انجمن دوستی ایران و ارمنستان، تعدادی ملاقات انجام و نشستی با محوریت معرفی جاذبه‌های ارس برگزار شد.

داداش‌زاده اختصاص غرفه‌ای از مسجد کبود ایروان به منطقه آزاد ارس را یکی از نتایج این سفر اعلام کرد و گفت: بیشتر گردشگران خارجی از این مسجد دیدن می‌کنند و چند استان کشورمان ازجمله اصفهان هم در این مسجد دارای غرفه هستند.

وی اظهارداشت: با مسئولان ارمنستان برای ایجاد این غرفه توافق شده است و پس از ابلاغ وزارت امورخارجه کشورمان نسبت به دایر کردن آن اقدام می‌کنیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه سال گذشته هیاتی از دانشکده ایران‌شناسی ارمنستان از منطقه آزاد ارس دیدن کردند، گفت: همزمان با نمایشگاه ارویک، نشستی با مسئولان این دانشکده داشتیم و برای همکاری در زمینه توسعه گردشگری علمی به توافق رسیدیم.

داداش‌زاده با اشاره به اینکه امکانات رفاهی و هتلینگ منطقه آزاد ارس خیلی ارزانتر از کشورهای همسایه همچون ارمنستان است، افزود: در کنار این امکانات ارزان، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منطقه می‌تواند هر گردشگری را جذب کند.

وی با اشاره به دیدار سفیر کشورمان در ارمنستان از غرفه منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک، گفت: سیدکاظم سجادی در این دیدار زمینه گسترش همکاری با ارمنستان را فراهم دانست و با توجه به هم‌مرز بودن ارس با این کشور، بر فعالیت بیشتر ما در این زمینه تاکید کرد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس همچنین برگزاری پنل تخصصی سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارمنستان را در جهت معرفی ظرفیت‌ها و مشوق‌های منطقه عنوان و از رایزنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان به جهت همکاری در زمینه برگزاری نشست‌ها و انجام دیدارها قدردانی کرد.

گفتنی است، حضور مناطق آزاد در نمایشگاه‌های خارجی با هدف گسترش همکاری‌های تجاری و صادرات در کنار توسعه گردشگری می‌تواند چرخ تولید و خدمات داخلی را به تحرک واداشته و رونق اقتصاد ملی را سبب شود.

بنا به این گزارش، نمایشگاه اوراسیا در ایروان ارمنستان با عنوان ‘اکسپو ارویک’ با حضور شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه کشورهای‌cis در تاریخ ۱۴ تا ۱۷اردیبهشت امسال برگزار شد.