در پاویون ایران در نمایشگاه بین‌المللی سرمایه‌گذاری و تجارت چین صورت می‌گیرد:

معرفی مناطق آزاد ایران به‌عنوان پیشران حوزه سرمایه‌گذاری خارجی در نمایشگاه چین

دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به همراه هفت منطقه آزاد اروند، کیش، قشم، چابهار، انزلی، ارس و ماکو با حضور در پاویون جمهوری اسلامی ایران و با راهبرد معرفی مناطق آزاد به‌عنوان پیشران حوزه سرمایه‌گذاری خارجی، در رویداد بزرگ‌CIFIT شهر شیامن چین شرکت خواهد کرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، بیست و سومین رویداد تجارت و سرمایه‌گذاری چین (سیفیت‌۲۰۲۳) به‌عنوان تنها رویداد تشویق سرمایه‌گذاری کشور چین برای تسهیل سرمایه‌گذاری‌های مشترک در دیگر کشورها در روزهای ۸ الی ۱۱سپتامبر سال‌۲۰۲۳ میلادی (برابر با ۱۷ لغایت ۲۰شهریورماه سال‌۱۴۰۲ هجری خورشیدی) در شهر شیامن کشور چین برگزار خواهد شد.

بنا بر اعلام وزارت امورخارجه، در این رویداد که در سال گذشته در فضایی به وسعت ۱۲۰هزار مترمربع و با مشارکت ۹۰کشور ازجمله جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، بیش از ۸۰۰هیات تجاری و حدود ۴هزار شرکت در آن شرکت داشتند و قرارداد ۴۸۰پروژه سرمایه‌گذاری به‌ارزش مجموعا ۳۴۲میلیارد یوان (معادل ۴۹٫۳میلیارد دلار) به ‌امضا رسید.

در این رویداد اقتصادی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و بسترهای موجود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران در غرفه‌C416 نمایشگاه شیامن، به سرمایه‌گذاران، صاحبان مشاغل و بازدیدکنندگان معرفی خواهد شد.

همچنین محصولات تولیدی مناطق آزاد در این رویداد اقتصادی به‌دنبال شناسایی بازار هدف در کوریدور مرکزی قاره کهن، کشور چین و کشورهای خاور دور است.

گفتنی است، «نمایشگاه بین‌المللی سرمایه‌گذاری و تجارت چین» پنجمین رویداد و سومین نمایشگاه خارجی در سال‌جاری است که مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران به ارائه ۸۵۰بسته سرمایه‌گذاری و توانمندی‌های صادرات‌محور خود خواهند پرداخت.

شایان ذکر است، مذاکره با مقامات و سرمایه‌گذاران مناطق آزاد شانگهای و پکن، از دیگر برنامه‌های این سفر اقتصادی برای دبیر شورایعالی و مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد است و با حضور هیات اعزامی از وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دیگر، موضوعات توافق ۲۵ساله ایران و چین نیز در این سفر پیگیری خواهد شد.