همزمان با روز ملی صنعت و معدن صورت گرفت:

معرفی ۱۹شرکت صنعتی و ۲شرکت معدنی برتر منطقه آزاد قشم

در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن و تقدیر از فعالان برتر این حوزه، 19شرکت صنعتی و دو شرکت معدنی برتر منطقه آزاد قشم معرفی شده و مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در این مراسم، رتبه نخست ایجاد اشتغال (۳۸۹پرسنل) و عنوان صادرکننده برتر جزیره با ارزش صادراتی به مبلغ ۹.۸میلیون دلار به شرکت ذوب و احیای روی قشم اعطا شد.

شرکت سیمان قشم نیز با رقم اشتغال‌زایی معادل ۲۰۴نیرو و صادراتی به ارزش ۶.۲میلیون دلار در رتبه دوم این عناوین قرار گرفت. همچنین شرکت سوپرپایپ اینترنشنال دارای بیشترین درصد ارزش افزوده در رتبه سوم ایجاد اشتغال (۲۰۰نیروی کار) جزیره قرار گرفت.

صنایع زرین کوک قشم به عنوان واحد تولیدی برتر در زمینه اشتغال بانوان با دیدگاه حمایتی و اجتماعی شناخته شد و جایگاه واحد برتر در زمینه انحصار فناوری با استفاده از مهندسی معکوس، نوآوری در شناسایی و تولید محصول مورد نیاز در سطح ملی به شرکت دریا تجارت صنعت قشم رسید.

شرکت جندی‌شاپور شعبه قشم به عنوان بزرگ‌ترین واحد ارائه خدمات فنی و مهندسی در جزیره و کاهش اثرات زیست محیطی با بازیافت گازهای سَرچاهی انتخاب شد.

در زمینه سرعت عمل در راه‌اندازی، سرمایه‌گذاری بدون استفاده از تسهیلات و سرعت عمل در بهره‌برداری، شرکت روناک آداک گستر منتخب برتر و در زمینه پیشرو بودن در بهبود محیط زیست سطح جزیره با بازیافت ضایعات نایلون و پلاسیک، شرکت آسان جاوید قشم انتخاب شد.

شرکت تبسم ساحل قشم نیز به عنوان واحد نوآور در شناسایی محصول جدید و کاهش‌دهنده نیاز کشور به واردات مورد تجلیل قرار گرفت.

پیرامون سیستم قشم نیز لقب پیشرو در استفاده از تکنولوژی‌های جدید در سطح ملی و خاورمیانه را از آن خود کرد و شرکت سفید برفی قشم با ظرفیت تولید بیش از سه میلیون قطعه لارو میگو و توزیع در استان، به عنوان واحد برتر شناخته شد.

شرکت تولید همزمان آب و برق قشم مپنا و شرکت آب، برق و تاسیسات قشم نیز به ترتیب در جایگاه برترین تامین‌کنندگان آب شرب حوزه روستایی و شهری جزیره قرار گرفتند.

شرکت نتلوب ایران با داشتن تنوع و نوآوری در تولید محصولات با ۲۹مصوبه ارزش افزوده جهت ۲۳۳محصول از بدو تاسیس تاکنون توانست به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های برتر صنعتی قشم معرفی شود.

شرکت صنایع شیلاتی طلال قشم نیز به رتبه برترین تولید‌کننده میگو در سطح جزیره با استفاده از تکنولوژی‌های جدید دست یافت که همکاری‌های تحقیقاتی زیادی با مراجع مربوط داشته است. شرکت پارس بهین پالایش قشم نیز در این همایش به عنوان شرکت برتر در واردات کالای سرمایه‌ای با حجم ۱۷.۵میلیون دلار انتخاب شد.

عنوان برترین تولید‌کننده قشم در زمینه کانی‌های غیرفلزی به شرکت توس پارت بتن قشم رسید و آریا ترنم پیشرو قشم عنوان جوان‌ترین کارآفرین با قابلیت صادرات محصول جزیره را از آن خود کرد.

در زمینه نوآوری و طراحی شناورهای جدید با کاربری گردشگری، رستوران و استخر نیز شرکت آرام شناور کیان قشم مورد تجلیل قرار گرفت.

از دو شرکت‌ معدنی بَهمبر قشم به دلیل رعایت اصول ایمنی و دقت در استخراج صحیح از معادن و فرزان تجارت تک قشم به دلیل داشتن بیشترین حجم برداشت مواد معدنی جهت تولید سیمان و کلینکر تقدیر شد.

گفتنی است؛ ۲۰۴شرکت صنعتی با سرمایه‌گذاری ۱۴هزار و ۹۹میلیارد و ۶۶میلیون ریال در جزیره قشم فعال است.