آزادسازی افزون بر 10میلیون مترمربع اراضی جزیره قشم در کمتر از 5سال:

مقابله با پدیده شوم زمین‌خواری در قشم

10.010.861؛ این رقم با پسوند مترمربع مربوط به میزان آزاد‌سازی اراضی ملی و دولتی در جزیره قشم از زمان حضور حمیدرضا مومنی به عنوان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم از سال‌1394 تا پایان آبان‌ماه‌1398 است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، ۲۳اسفندماه‌۱۳۹۳ مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد قشم همزمان با اوج سفرهای تعطیلات پایان سال و نوروز‌۹۴ کارش را در این جزیره زیبا آغاز کرد و با پشت سرگذاشتن دوره حدود ۲۲روزه تعطیلات تا ۱۵فروردین‌۹۴ و کسب نمره قبولی از ستاد سفرهای کشور به دلیل ارائه خوب خدمات سفر به گردشگران، پرونده سفرهای نوروز‌۹۴ در این منطقه آزاد بسته شد و سیاستگذاری‌های مدیرعامل برای توسعه همه‌جانبه قشم از ۱۶فروردین همان سال کلید خورد.

تاکید وی بر صیانت از حق و حقوق مردم و دولت بر هیچکس پوشیده نیست. به همین دلیل در همان روزهای آغازین، با تقویت کمیته ماده‌۳ که از سال‌۱۳۹۰ در این سازمان تشکیل شده بود، تعیین تکلیف اراضی مورد ادعای بومیان جزیره قشم را در دستورکار مدیریت زمین و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم قرار داد.

تیم منتخب براساس عکس‌های هوایی مربوط به سال‌های‌۱۳۴۶ و ۱۳۷۴ اقدامات قانونی در این زمینه را آغاز کرد و در این مدت از مجموع هشت میلیون و ۳۸۷هزار و ۱۶۱مترمربع اراضی ادعایی مردم بومی جزیره، هفت میلیون و ۷۲۷هزار و ۹۸۱مترمربع آن به نفع مردم احراز صدق تصرفات شد.

مومنی، همزمان با سیاست تعیین تکلیف اراضی مورد ادعای بومیان جزیره قشم با هدف تحقق حقوق آنان، نگاه ویژه‌ای هم به مسئله اراضی ملی و دولتی در این منطقه داشت؛ به طوری که در این مدت ۱۰میلیون و ۱۰هزار و ۸۶۱مترمربع اراضی تصرف شده را از چنگال اشخاص سودجو و زمین‌خواران حرفه‌ای آزادسازی کرد.

گستردگی مبارزه با پدیده زمینخواری در قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس که به تنهایی از ۲۲کشور جهان بزرگتر است، کار بسیار مهم و ارزشمندی است که با سیاست‌های رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم روند مثبتی را پشت سرگذاشته است.

در نخستین سال حضور حمید‌رضا مومنی در قشم، سهم اراضی ملی و دولتی آزاد شده در این جزیره به رقم هفت میلیون و ۸۴۹هزار و ۷۷۰مترمربع به ارزش هفت هزار و ۱۶۵میلیارد و ۴۱۷میلیون و ۲۰۰هزار ریال رسید که نشان از جدیت برخورد قانونی با متخلفان داشت و تقریبا می‌توان ادعا کرد که زمین‌خواران حرفه‌ای قشم از ادامه روند این اقدامات در جزیره ناامید شدند.

سال‌۱۳۹۵هم نیروهای حفاظت از اراضی ملی و دولتی سازمان منطقه آزاد قشم که از سوی دستگاه قضا، نیروی انتظامی، بخشداران، دهیاران و معتمدان جزیره حمایت می‌شدند، موفق به آزاد‌سازی یک میلیون و ۶۴۲هزار و ۱۵۸مترمربع اراضی ملی و دولتی به ارزش ۸۲۴میلیارد و ۹۹۲میلیون و ۲۰۰هزار ریال شدند.

با آنکه تفاوت فاحشی در میزان آزادسازی اراضی ملی و دولتی بین سال‌های‌۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ مشاهده می‌شود، اما مبارزه با این پدیده در جزیره قشم و به دستور حمید‌رضا مومنی توقف‌ناپذیر بود، به طوری که در سال‌۱۳۹۶ هم با همت نیروهای یاد شده، ۲۸۱هزار و ۳۵۲مترمربع از این اراضی به ارزش ۱۹۲میلیارد و ۱۱۰میلیون و ۲۰۰هزار ریال آزادسازی شد.

سال‌۱۳۹۷ نیز ۷۸هزار و ۴۰۵مترمربع اراضی به ارزش ۴۶میلیارد و ۸۶۳میلیون و ۲۰۰هزار ریال و از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه هم ۱۵۹هزار و ۱۷۶مترمربع اراضی ملی و دولتی به ارزش ۱۳۰میلیارد و ۳۸۹میلیون و ۵۲۹هزار و ۵۰۰ریال در این جزیره آزادسازی شد.

جمع ارزش زمین‌های آزادسازی شده در این مدت به هشت هزار و ۳۵۹میلیارد و ۷۷۲میلیون و ۳۲۹هزار و ۵۰۰ریال رسیده است و این نشان از عزم جدی سازمان منطقه آزاد قشم در مبارزه با این پدیده شوم دارد.

نکته بسیار مهم در کنار کاهش شدید آمار زمین‌خواری در جزیره قشم، تاکید حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بر ادامه حضور مستمر نیروهای یگان حفاظت از اراضی ملی و دولتی در این منطقه با هدف صیانت از حقوق بیت‌المال است و امید می‌رود با این نگاه و سیاست‌گذاری دوراندیشانه و حضور جانانه تمامی نیروهای دست‌اندرکار مبارزه با زمین‌خواری، دیگر در این جزیره با این پدیده شوم مواجه نباشیم.