رئیس سازمان پدافند غیرعامل در دیدار با مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت:

مناطق آزاد، واحدهای عملیاتی خنثی‌کننده جنگ اقتصادی و تحریم

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با سعید محمد مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، در این دیدار که به میزبانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد انجام شد، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به تبیین نکاتی پیرامون اهمیت موضوع پدافند غیرعامل پرداخت و اظهار داشت: پدافند غیرعامل ازجمله موضوعاتی است که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همواره بر اهمیت آن و ضرورت همکاری مسئولین دستگاه‌های اجرایی با سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید داشته‌اند.

 

مناطق آزاد واحدهای عملیاتی خنثی‌کننده جنگ اقتصادی

سردار جلالی در ادامه به تشریح اهمیت نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان واحدهای عملیاتی خنثی‌کننده جنگ اقتصادی و تحریم‌های دشمن پرداخت و توضیح داد: در این حوزه ظرفیت‌هایی وجود دارد که می‌توان از آن جهت برنامه‌ریزی عملیاتی رفع چالش‌های اقتصادی کشور بهره برد.

 

توسعه تبادلات اقتصادی با ارزهای ملی با هدف کاهش قدرت دلار

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به ضرورت توسعه تبادلات اقتصادی با ارزهای ملی با هدف کاهش قدرت دلار به عنوان مهم‌ترین اسلحه دشمن در جنگ اقتصادی گفت: باید همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و جهانی به سمت حذف دلار و استفاده از ظرفیت تبادلات مالی دوجانبه سوق پیدا کند.

 

مناطق آزاد دروازه ورود تکنولوژی‌های مدرن و کارآمد به کشور

وی، مناطق آزاد را دروازه ورود تکنولوژی‌های مدرن و کارآمد به کشور دانست و افزود: این مناطق می‌توانند نقش موثری در توسعه و پیشرفت کشور ایفا کنند. البته باید از تبدیل شدن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دروازه واردات و قاچاق غیررسمی جلوگیری شود.

 

توجه به ملاحظات پدافند غیرعامل در صنایع مستقر در مناطق آزاد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین با اشاره به لزوم استقرار ضابطه‌مند صنایع در مناطق آزاد و درنظر گرفتن ملاحظات پدافند غیرعامل متذکر شد: باید در کنار توسعه، به ایمنی و امنیت آن نیز توجه و آمادگی‌های لازم جهت جلوگیری از مخاطرات صنعتی و امنیتی در آنها لحاظ شود.

برنامه‌ریزی جهت رفع آسیب‌پذیری‌های زیرساختی مناطق آزاد و پیش‌بینی برنامه‌های سالیانه جهت آموزش، فرهنگ‌سازی و تدوین طرح‌های عملیاتی و برگزاری مانورهای ارتقاء آمادگی در برابر تهدیدات، از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بود.

 

برنامه مناطق آزاد برای ایجاد تحول اقتصادی و فرهنگی

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی نیز در ادامه این دیدار، به ارائه گزارشی از وضعیت فعلی مناطق آزاد و مقایسه تطبیقی آن با وضعیت مناطق آزاد موفق در دنیا و چالش‌های این حوزه در سنوات گذشته پرداخت.

سعید محمد همچنین بر عزم دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر ایجاد تحول در مدیریت این مناطق در جهت حرکت در مسیر رسالت اصلی تعیین شده، تاکید کرد.

وی در ادامه به تدبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر ایجاد تحول اقتصادی و فرهنگی اشاره کرد و افزود: برنامه‌ریزی‌هایی در راستای تحقق این مهم و سرمایه‌گذاری در جهت تولید، صادرات، ارزآوری، تامین کالای اساسی و توسعه تکنولوژی و فناوری در مناطق آزاد در دستورکار قرار گرفته است.

به گفته مشاور رئیس‌جمهور، پیش‌نیاز دستیابی به همه اهداف راهبردی در مناطق آزاد، پیاده‌سازی حکمرانی یکپارچه ابلاغ شده در ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور است.