امضاء تفاهم‌نامه همکاری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان:

مناطق آزاد، پلی برای اتصال تجارت ایران با اقلیم کردستان عراق/ توسعه همکاری‌های تجاری میان مناطق آزاد ایران و اقلیم کردستان عراق

تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های تجاری میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان کشور عراق امضا شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این تفاهم‌نامه با هدف اجرای برنامه ششم توسعه و به منظور تحقق اهداف ابلاغی در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و با رویکرد بهره‌مندی از فرصت‌های توسعه مبادلات تجاری با تکیه بر ظرفیت‌های تولیدی طرفین قرار دارد، با حضور اکبر افتخاری معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و شیخ مصطفی عبدالرحمان رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان کشور عراق به امضاء رسید.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه ارتباط ایران با اقلیم کردستان کشور عراق را ارتباطی دیزینه و بسیار ارزشمند دانست.

اکبر افتخاری به معرفی ظرفیت‌های موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور پرداخت و گفت: مناطق آزاد در ایران از اختیارات ویژه‌ای برخوردار هستند و تسهیلات خوبی به سرمایه‌گذاران و تجار سایر کشورها در این مناطق ارائه می‌دهند.

افتخاری، به واحدهای تولیدی و صنعتی فعال در مناطق آزاد و ویزه اقتصادی کشور اشاره کرد و افزود: حدود هزار واحد تولیدی و صنعتی در مناطق آزاد کشور مشغول به فعالیت هستند که اگر تعداد واحدهای فعال در مناطق ویژه اقتصادی را هم به آن اضافه کنیم، این تعداد به دو هزار واحدی فعال می‌رسد.

وی ادامه داد: در مناطق ویژه اقتصادی به صورت سالیانه نزدیک به بیست میلیارد دلار صادرات انجام می‌شود که با امضای این تفاهم‌نامه می‌تواند پل ارتباطی خوبی باشد که این بخش از صادرات از طریق اقلیم کردستان به کشورهای دیگر انجام و بسیاری از نیازهای تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان دو کشور از این طریق تامین شود.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی علاقه‌مند هستند که علاوه بر واردات و صادرات کالا، برخی از کالاهای مورد نیاز کشور را نیز در مناطق آزاد کشور تولید کنند.

افتخاری با اشاره به اینکه تجار پارچه می‌توانند در زمینه تولید لباس در مناطق آزاد نیز فعالیت کنند علاوه بر تامین نیاز داخل کشور،  نیاز اقلیم کردستان و سایر کشورها را به عهده بگیرد.

وی وجود مدیریت واحد در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را یکی از بزرگترین مزیت‌های این مناطق عنوان کرد و افزود: سرمایه‌گذاران و بازرگانان به راحتی می‌توانند با مراجعه به یک حوزه مستقل در این مناطق، به فعالیت خود بپردازند.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق توجه به حوزه برندینگ را از دیگر موضوعات برشمرد و گفت: بسیاری از محصولات ایرانی قابلیت رقابت جهانی دارند ولی بازاریابی خوبی در بازار جهانی انجام نشده است. این تفاهم‌نامه می‌تواند زمینه‌ای برای معرفی تولیدات ایرانی به جهانیان باشد.

افتخاری به همکاری در زمینه توسعه گردشگری سلامت در دو کشور اشاره کرد و  افزود: همه مناطق آزاد ایران از جاذبه‌های گردشگری ویژه‌ای برخوردار هستند و فعالین اقتصادی این حوزه می‌توانند از این ظرفیت‌ها بهره‌مند شوند.

 

اقلیم کردستان در شرایط تحریم، ایران را یاری می‌کند

در ادامه این نشست، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان عراق از امضای این تفاهم‌نامه ابراز خرسندی کرد و گفت: واردکنندگان، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی اقلیم کردستان عراق ارتباط خوبی با تجار و بازرگانان ایرانی دارند. از تعداد ده هزار عضو اتحادیه تولیدکنندگان و واردکنندگان کردستان دو هزار عضو با بازرگانان جمهوری اسلامی ایران فعالیت بازرگانی دارند.

شیخ مصطفی عبدالرحمان افزود: دو کشور ایران و اقلیم کردستان عراق به واسطه فعالیت‌های فرهنگی، تجاری اقتصادی مشترک ارتباط بهتری در زمینه صادرات و واردات دارند.

وی هم‌مرزی با جمهوری اسلامی ایران را یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دو کشور برشمرد و افزود: اقلیم کردستان عراق در حوزه بازرگانی و تجارتی ارتباط خوبی با بازرگانان و تجار دنیا دارد، ولی هم‌مرزی با جمهوری اسلامی ایران ارتباط بهتری میان صادرکنندگان و واردکنندکان کالا ایجاد می‌کند.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان کشور عراق به بیست و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث، تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و دارویی تهران اشاره کرد و گفت: برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها برای ارتباط تجار و بازرگانان دو کشور در زمینه‌های سلامت، دارو و گردشگری سلامت موثر است.

شیخ مصطفی عبدالرحمان افزود: اقلیم کردستان کشور عراق حدود ۲۹تفاهم‌نامه با کشورهای مختلف منعقد کرده است که از این تعداد ۷تفاهم‌نامه با جمهوری اسلامی ایران بوده و امروز هم یک تفاهم‌نامه با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به امضاء رسید.

وی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: اقلیم کردستان کشور عراق در این شرایط آمادگی دارد با ایران همکاری بیشتر و بهتری برای تامین نیازهای اساسی داشته باشد.

گفتنی است؛ بهره‌مندی از فرصت‌های توسعه مبادلات تجاری با تکیه بر ظرفیت‌های تولیدی طرفین، کاهش قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی طرفین با استفاده از بهبود زنجیره‌های تامین، افزایش ضریب نفوذ محصولات تولیدی در مناطق و اقلیم در بازار طرفین، توسعه سرمایه‌گذاری در مناطق و اقلیم با توجه به پتانسیل های موجود و افزایش اشتغال مولد از طریق توسعه تولید و تجارت از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.