وزیر اقتصاد در بازدید از منطقه آزاد ماکو تاکید کرد:

مناطق آزاد، یکی از پیشران‌های مهم در برونگرایی اقتصاد کشور/ توسعه بیشتر روابط ایران و ترکیه با استفاده از ظرفیت‌های منطقه آزاد ماکو

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بازدید از منطقه آزاد ماکو، مناطق آزاد را یکی از پیشران‌های مهم در برونگرایی اقتصاد کشور دانست.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، فرهاد دژپسند که به مناسبت هفته دولت و ‌جهت بازدیدی یک روزه از استان آذربایجان غربی به این استان سفر کرده بود، با حضور در منطقه آزاد ماکو گفت: امسال در شرایطی هستیم که برای ما بحث صادرات بخصوص صادرات غیرنفتی خیلی مهم بوده و عملکرد مناطق آزاد و فلسفه اصلی مناطق آزاد در این رابطه اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه باید ظرفیت‌های منطقه آزاد به درستی بررسی شود، افزود: در شورای گفت‌وگوی استان، نظرات فعالان اقتصادی را هم در رابطه با شرایط و مشکلات اقتصادی و پیشنهادهای آنها برای برون‌رفت از مشکلات خواهیم شنید.

دژپسند با اشاره به این که در این سفر سعی خواهد شد توشه‌ای از استان آذربایجان غربی برای سیاستگذاری ملی داشته باشیم، گفت: تلاش می‌کنیم برای حل مشکلات موجود، کمک کرده و آن را رفع کنیم.

وزیر اقتصاد از راه‌اندازی اولین ایکس‌ری ساخت داخل کشور در گمرک بازرگان خبر داد و گفت: راه‌اندازی این ایکس‌ری، اولین تجربه تولید داخل بوده و امیدواریم که نتایج بهتری از این سامانه بگیریم و بررسی ساختار آن از دیگر اهداف سفر ما به ماکو است.

دژپسند با اعلام اینکه بقیه گمرکات کشور را هم به ایکس‌ری تولید داخلی مجهز خواهیم کرد، اظهار داشت: این کار در حال مطالعه و برنامه‌ریزی بوده و امروز با ارزیابی این ایکس‌ری در گمرک بازرگان محقق خواهد شد.

همچنین با حضور وزیر اقتصاد بهره‌برداری از کارخانه تولید ورق ام‌.دی‌.اف از طریق برچسب زدن رویه ورق خام، با سرمایه‌گذاری ۱۲۰میلیارد ریالی بخش خصوصی در شهرک صنعتی ماکو آغاز شد.

این کارخانه قادر خواهد بود سالانه یک میلیون و ۶۳۲هزار مترمربع ورق‌های ام‌.دی‌.اف تولید و به بازار عرضه نماید.

گفتنی است، با بهره‌برداری از این کارخانه، برای ۲۲نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شد.

وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به فلسفه شکل‌گیری مناطق آزاد در کشور گفت: منطقه آزاد ماکو از لحاظ مساحت به عنوان بزرگ‌ترین منطقه آزاد کشور و بزرگ‌ترین مزیت برای منطقه مطرح است.

وی افزود: اگر مفهوم منطقه آزاد را خوب درک کنیم، قابلیت‌های این منطقه موجب خواهد شد که با ایجاد فرصت‌های کشاورزی و وجود معادن و صنایع تبدیلی کشاورزی و استخراج معادن و توسعه صنایع تبدیلی و معدنی، شاهد پیشرفت منطقه و استان باشیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه یک مزیت دیگر، جاذبه‌های طبیعی منطقه است که می‌توان در جذب گردشگر خارجی از آن سود برد، اظهار نمود: به شرط ایجاد زیرساخت‌ها و تاسیسات رفاهی و جانبی، مدیریت صحیح گردشگری موجب دست یافتن به این مهم می‌شود.

دژپسند با بیان اینکه، ظرفیت‌های موجود در منطقه آزاد ماکو می‌تواند موجب توسعه بیشتر روابط ایران و ترکیه شود، گفت: منطقه آزاد و گمرک بازرگان می‌تواند به یکی از پیشرانه‌‌های برونگرای منطقه تبدیل شود.

وی افزود: این منطقه با دارا بودن ۱۰درصد خاک استان آذربایجان غربی و شش درصد جمعیت آن، می‌تواند نقطه اتکا و پرش توسعه اقتصادی استان باشد.

دژپسند تصریح کرد: امروزه و در شرایطی که کشور مورد فشار ناجوانمردانه آمریکاست، با همدلی و مدیریت درست منابع بالاخص در دروازه‌های مرزی، می‌توان گام‌های مهمی برای توانمندی اقتصادی و اقتصاد پایدار برداشت.

وی یادآور شد: در این وضعیت مقام معظم رهبری به زیباترین شکل ممکن، فعالین اقتصادی را رزمندگان این دوره دفاع از وطن ذکر نموده‌اند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با شناسایی و رفع اختلالات و مشکلات موجود و تدوین  یک برنامه مدون برای منطقه آزاد ماکو و گمرک بازرگان، شاهد اثرگذاری مثبت آن نه تنها در استان آذربایجان غربی بلکه در کل کشور خواهیم بود.