مناطق آزاد باید معین سرمایه‌گذاری در کشور باشند

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستی با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد و معاونین دبیرخانه شورایعالی با تاکید بر اهمیت نقش مناطق آزاد در دوران تحریم، ضرورت اجرای قانون چگونگی اداره این مناطق به شکل کامل را تایید کرد. به گزارش […]

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستی با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد و معاونین دبیرخانه شورایعالی با تاکید بر اهمیت نقش مناطق آزاد در دوران تحریم، ضرورت اجرای قانون چگونگی اداره این مناطق به شکل کامل را تایید کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، فرهاد دژپسند با اشاره به اینکه مناطق آزاد را باید آزاد گذاشت تا فراتر از موقعیت سرزمین اصلی امکان مبادلات تجاری و اقتصادی در محدوده آن فراهم شود؛ رویکرد جدید دبیرخانه شورایعالی و مناطق آزاد را در تحقق صادرات، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و اصلاح فضای کسب و کار مبتنی بر حمایت از تولید داخلی مثبت ارزیابی کرد و در ادامه به حفظ ثبات بازار ارز تاکید نمود.

در این نشست مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ارائه گزارشی از عملکرد مناطق آزاد در دوره دولت اول تدبیر و امید تاکنون به رشد عدد صادرات از ١٩٢میلیون دلار در سال‌۹۶، به میزان صادرات ١میلیارد و ۵٠میلیون دلار در سال‌٩۶ اشاره کرد و افزود: در تلاشیم با همه موانع و مشکلات پیش آمده در فضای اقتصادی کشور، این روند مثبت همچنان ادامه یابد.

مرتضی بانک، اشتغال ایجاد شده در مناطق آزاد که بالغ بر ۲۸۵هزار نفر است را ماحصل حضور ۱۶۰۰واحد تولیدی-خدماتی در این مناطق دانست و گفت: برنامه‌های مختلفی برای حمایت از تولید و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کارهای نوین در مناطق در دست اقدام است که ظرفیت اشتغال طی سال‌های آتی قطعا گسترش خواهد یافت.

وی افزود: مناطق آزاد بدون بهره‌مندی از بودجه دولتی طی ۵سال ده هزار میلیارد درآمد داشته که ۵٠درصد آن صرف پروژه‌های عمرانی و تکمیل زیرساخت‌های مناطق شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ذکر این نکته که منطقه آزاد بدون اجرای کامل قانون آن واقعی نیست و در حد یک عنوان باقی می‌ماند؛ از دخالت دستگاه‌ها و نهادها در امور مناطق و نقص صریح قانون اظهار تاسف کرد.

در پایان این نشست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به توسعه مناطق آزاد و موفقیت آنها در سایر کشورها به خصوص همسایگان ما گفت: باید عدم نگاه مثبت به مناطق آزاد در کشور آسیب‌شناسی شود تا مشکلات موجود را ریشه‌یابی و آنها را مرتفع کنیم.

در بخشی از این  نشست مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد نیز گزارش کوتاهی از مشکلات و موانع خود مطرح نمودند.

گفتنی است؛ این نشست امروز (سه‌شنبه ١٨دی‌ماه) و به میزبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.