رئیس‌جمهور تاکید کرد:

مناطق آزاد به راحتی می‌توانند در دور زدن تحریم‌ها نقش‌آفرینی کنند/ گردشگری می‌تواند بزرگترین تحول را در کشور ایجاد کند/ استان‌های مرزی و مناطق آزاد برای دور زدن تحریم باید به کشور کمک کنند

رئیس‌جمهور جنگ آمریکا را نه با دولت، بلکه با ۸۲میلیون ایرانی خواند و با بیان اینکه آمریکایی‌ها بارها راهی رفتند و سرشان به سنگ خورد؛ اما باز به همان اقدامات روی آورده‌اند، تصریح کرد: اقدامات امروز آمریکا علیه ملت ایران جنگ و تحریم نیست، جنایت علیه بشریت است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه (۳۱اردیبهشت‌ماه) در جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی و افتتاح همزمان طرح‌های زیربنایی و اقتصادی در این استان با اعتباری بالغ بر ۳۵۰۰میلیارد تومان گفت: افتتاح طرح‌های بزرگ در روزهایی که آمریکا تمام تلاشش را علیه ما به کار بسته است‌، نشانه قدرت و سرزندگی ملت است.
رئیس‌جمهور با ابراز خرسندی از حضور در استان آذربایجان غربی همزمان با سعادت روز میلاد امام حسن مجتبی(ع) گفت: افتتاح طرح‌ها و رشد کشور، از بهترین لحظات برای ملت است. امروز که بزرگترین قدرت استکباری جهان یعنی آمریکا همه تلاش خود را علیه ما به کار بسته است‌، جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماد دین‌، اسلام‌، عزت و استقلال در برابر آن قدرتی که مظهر کفر است، ایستاده است.
دکتر روحانی با بیان تعبیری از پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) راجع به امیر المومنین(ع) در جنگ احزاب که فرمودند اکنون همه ایمان در برابر همه کفر قرار گرفته است، گفت: آن صحنه، صحنه سرنوشت‌ساز برای اسلام‌، مسلمانان و آزادی بشریت بود، چراکه اگر در آن جنگ طرف مقابل پیروز می‌شد و امیرالمؤمنین‌(ع) شکست می‌خورد، کل اسلام از دست رفته بود.
رئیس‌جمهور افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران یک چنین شرایطی دارد؛ جمهوری اسلامی ایران به عنوان مظهر ایستادگی، استقلال و ایمان مردم، در برابر کفر است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها چند بار یک مسیر را طی کردند، سرشان به سنگ خورد و برگشتند، تاکید کرد: متأسفانه همان کار را دو مرتبه تکرار می‌کنند و بار دیگر در برابر این اقدام نابخردانه‌ای که در برابر یک ملت بزرگ و آزاد انجام می‌دهند، پشیمان خواهند شد.
دکتر روحانی ادامه داد: کار امروز آمریکا جنگ و تحریم نیست، جنایت علیه بشریت است. تحریم و جنگ عادی نیست و اقدام امروز آمریکا با یک جنگ و تحریم متفاوت است، چراکه کشوری که جلوی خرید دارو و مواد غذایی ما را می‌گیرد و از سفر یک بیمار برای معالجه ممانعت بوجود می‌آورد، جنایت علیه بشریت است.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها می‌توانستند راه دیگری را انتخاب کنند تا در تاریخ رسوا نشوند، افزود: می‌توانستند اعلام کنند مواد غذایی، دارو و نیازمندی‌های مردم آزاد است، اما در بخش صنعت پیشرفته و های‌تک می‌خواهیم جلوی ایران را بگیریم.
دکتر روحانی تصریح کرد: آمریکا با همه توان و فشار می‌خواهد جلوی یک ملت بایستند و امروز جنگ آمریکا با دولت ایران نیست، بلکه جنگ آمریکا با یک ملت بزرگ و ۸۲میلیون نفر است و در این شرایط ما بار سنگین و بزرگی را بردوش داریم.
رئیس‌جمهور اظهارداشت: در سفر مهرماه سال گذشته به نیویورک، یکی از رهبران معروف به من گفت که دیروز با رئیس‌جمهور آمریکا ملاقات داشتم و به من گفت که شما ۳ماه دیگر به ما مهلت دهید و به ایران کمک نکنید و در برابر تحریم ما نایستید و بعد از ۳ماه دیگر نظام جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. در همان ملاقات به او گفتم اگر آن آقا را دوباره ملاقات کردید، به او بگو که ایران از هر زمان دیگر مستحکم‌تر است.
دکتر روحانی افزود: تو، امثال تو و حکومت کاخ سفیدتان بارها دورانشان سپری می‌شود، اما نظام اسلامی ایران و ملت ایران جاودانه تاریخ خواهد بود. ما هزاران سال قبل از شما بودیم، شما که عمر کشورتان ۵۰۰سال است و خیلی زیاد نیست و عمر کشور ما بیش از ۱۰هزار سال است.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باز هم در تاریخ جاودانه خواهیم ماند، اظهارداشت: آنها پیش‌بینی کرده بودند و بعدا یکی از مقاماتشان گفت که در عید کریسمس امسال در تهران خواهیم بود و در جای دیگر هم گفتند که امسال جمهوری اسلامی ایران جشن چهلمین سال انقلاب خودش را نمی‌تواند برگزار کند. همان موقع گفتم که این تاریخ را یادداشت کن و ببین جمهوری اسلامی ایران پس از این مدت در کجا خواهد بود.
دکتر روحانی تاکید کرد: محاسبات غلط و کودکانه‌ای در ذهن آنها قرار گرفته که این موضوع موجب زحمت برای ملت ایران و البته موجب روسیاهی آنها در تاریخ خواهد بود.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه چند گروه سر آمریکا و کاخ سفید کلاه گذاشته‌اند، گفت: یک گروه، افراطی‌های داخل آمریکا هستند که متاسفانه همه آن افراطی‌ها‌، جزء حکومت و هیأت حاکمه آمریکا شدند؛ گروه دوم صهیونیست‌ها هستند، بعضی از کلماتی که سردمداران آمریکا می‌گویند عین لغت‌ها و جملات صهیونیست‌ها است. عبارت‌های اینها را می‌شناسیم، این عبارت‌های کشورهای غربی یا صهیونیست‌ها و یا ضدانقلاب است؛ با این کلمات و عبارت‌ها آشناییم که به کار می‌برند.
دکتر روحانی اضافه کرد: نطق‌هایی که علیه ایران ایراد می‌کنند، نوشته صهیونیست‌ها است، یعنی لغت و واژه‌ها و جمله‌بندی آنهاست. افراطیون، صهیونیست‌ها و مرتجعین منطقه که ۴۰سال است در فکر روزی هستند که جمهوری اسلامی ایران شکست بخورد و آنها فکر می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران برای کشورشان و برای حکومت‌شان خطر بزرگ است و گروهک‌های ضدانقلاب، چهار گروهی هستند که مشاورین اصلی هیأت حاکمه آمریکا بوده و سر اینها را کلاه گذاشتند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: این گروه‌ها ابتدا طراحی کرده بودند که در آغاز حکومت اینها، یعنی اواخر سال‌۹۵ که اینها روی کار آمده بودند، کاری کنند که ما را تحریک کنند که از برجام خارج شویم و آن وقت آنها بگویند که خوب اینها خودشان عهدشان را زیر پا گذاشتند و با این بهانه پرونده ما را به شورای امنیت ببرند و یک تحریم جهانی علیه ایران بوجود بیاورند.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه برنامه‌های متعددی ریختند که ما را عصبانی کنند تا از برجام خارج شویم و این پیمان ۷جانبه را ما نقض کنیم و در نهایت موفق نشدند، ادامه داد: بعد از آن تلاش کردند که همه ۶کشور با هم از برجام خارج شوند و بویژه روی اروپایی‌ها کار می‌کردند که با هم از برجام خارج شوند و در این راه تا ماه‌ها تلاش کردند.
دکتر روحانی گفت: تمام سال‌۹۶ به دنبال این بودند و در اواخر همین سال علامت‌هایی به دست آوردند و بر مبنای آن حرکت کردند و نتوانستند کسی را همراه خودشان کنند تا آمریکا ناچار شد خودش آغازگر باشد و خودش این عهد را زیر پا بگذارد و به تنهایی هم این کار را بکند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه این جزء افتخارات بزرگ تاریخ سیاسی ایران است که هیچ کس با آمریکا همراهی نکرد، افزود: نه اینکه ما پیروز می‌شویم بر آمریکا این حرف دقیق نیست، بلکه ما پیروز شدیم بر آمریکا و آمریکا به دنبال این بود که از برجام خارج شویم و موفق نشد.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آمریکا می‌خواست کاری کند که همه دست به دست هم بدهند و برجام را پاره کنند اما موفق نشد، گفت: آمریکا می‌خواست با تبلیغات وسیع‌ کاری کند که سازمان ملل و آژانس در کنار او قرار بگیرد و موفق نشد.
دکتر روحانی با بیان اینکه حتی در دادگاه بین‌المللی که فکر می‌کنم شاید در تاریخ ایران سابقه نداشته باشد و در زمان مرحوم مصدق هم با این موضوع متفاوت بود، افزود: برای اولین بار در سازمان ملل و دادگاه بین‌المللی لاهه و در مرحله اول در حکم موقت، آمریکا را محکوم کردیم، یعنی دادگاه بین‌المللی لاهه حکم موقت صادر کرد که تحریم آمریکا خلاف مقررات بین‌المللی است و به آمریکا هشدار داد که این تحریم را اجرا نکند و یک موفقیت بزرگ در تاریخ حقوقی به دست آوردیم نه اینکه پیروز می‌شویم بلکه پیروز شده‌ایم.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تورم و سختی معیشت، مردم را در فشار قرار داده است‌، گفت: ملت ایران با وجود همه سختی‌ها در برابر دشمن استوار ایستاده و حامی نظام‌شان هستند و هر روزی هم که لازم بوده و لازم باشد، به صحنه می‌آیند، همیشه از مرزهای سیاسی، جغرافیایی و حقوقی خودشان به خوبی دفاع کردند؛ لذا نه اینکه ملت ایران در برابر دشمنی‌ها پیروز می‌شو،د بلکه پیروز شده است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: ملت ایران با مقاومت و ایستادگی پیروز میدان است. البته روزهای سختی را پشت سرگذراندیم، ممکن است روزهای سختی هم داشته باشیم، اما مطمئنم در این راه پیروزی نهایی و موفقیت نهایی از آن ملت بزرگ ایران خواهد بود.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ملت ایران در برابر آمریکا شکست نمی‌خورد، گفت: کاخ سفید نمی‌تواند ملت ایران را شکست بدهد، این کار امکان‌پذیر نیست. اگر با یک گروهی و یا با یک تعدادی طرف شده بود، ممکن بود پیروز شود؛ اما با کل ملت ایران روبرو شده است و شکست آمریکا به دست خودمان و با عنایت حق امکان‌پذیر است.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: اراده حق بر این است که ما همه توان‌مان را به کار بگیریم و وقتی همه توان‌مان را به کار گرفتیم، خدا ما را پیروز و موفق کند. در انقلاب اسلامی ۱۶سال تلاش کردیم، زندان، تبعید، زجر، شهادت، همه را تحمل کردیم. پایان ۱۶سال خدا ما را پیروز کرد، ۸سال در جنگ تحمیلی، مقاومت کردیم و خداوند ما را موفق کرد و نگذاشت دشمنان ما پیروز شوند و خدا اراده کرد که یک میلیمتر از سرزمین ما در اشغال دشمن باقی نماند.
دکتر روحانی گفت: امروز هم ملت ایران از زمان تحریم یعنی از اردیبهشت پارسال تا امروز که بیش از یک سال است، علیرغم همه فشارها ایستادگی و مقاومت کرده است؛ آنها گفته بودند که دلار به زودی ۳۰ الی ۵۰هزار تومان و کسی گفته بود ۱۰۰هزار تومان می‌شود، اما موفق نشدند؛ چرا؟ به خاطر ایستادگی و تلاش ملت بزرگ ایران. لذا امروز مسئولیتی که بر دوش داریم از همیشه سنگین‌تر است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه افتتاح دو طرح بسیار عظیم و بزرگ آب و خاک در منطقه غرب کشور در قبل از ماه رمضان در کرمانشاه و در نیمه ماه رمضان در آذربایجان غربی و در ماکو و افتتاح سد کرم‌آباد، بویلاق پوش و سردشت با صدها کیلومتر کانال‌کشی‌های متعدد و کانال‌های آب و زهکشی‌ها، برای آبادانی این مرز و بوم، افتخار بزرگ برای کشورمان است، تاکید کرد: پس می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم. اینکه طبق اعلام معاون وزیر جهاد کشاورزی، با اجرایی شدن این طرح‌ها در استان، ۷۲۰هزار تن بر محصولات ما افزوده می‌شود، افتخار بزرگی برای کشور بوده و به ویژه در آذربایجان غربی و استان‌های مرزی که بسیار حائز اهمیت است.
دکتر روحانی با اشاره به حادثه سیل اخیر و بروز مشکلات و سختی برای برخی از هموطنان، تصریح کرد: اما علیرغم این سختی‌ها، باران رحمت الهی یک نعمت بسیار بزرگ برای کشور ما بود؛ چراکه غربی‌ها پیش‌بینی کرده بودند که ایران تا سال‌۲۰۵۰ آبی در کشور نخواهد داشت و تمام مردم ایران باید مهاجرت کنند و گفته بودند که تنها در گوشه‌هایی از منطقه شمال و غرب ایران نقاطی باقی می‌ماند و بقیه کشور در اثر خشکسالی نابود می‌شود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه الحمدالله همه پیش‌بینی‌ها به عکس شد و امروز بهترین سال ما از لحاظ شرایط آبی در کشور است و امیدواریم خداوند سال‌های دیگر هم لطف و عنایت خودش را بر ما ارزانی بدارد، تاکید کرد: امروز باید از این آب استفاده کنیم و امروز روز تحول در کشاورزی است.
دکتر روحانی با اشاره به برخی دستاوردهای مهندسین و متخصصین کشاورزی در سنبله‌های گندم و اینکه الان یک هکتار زمین در شرایط خوب ۱۲تن گندم به ما می‌دهد، ادامه داد: این متخصص اعلام کرد که اگر این بذر استفاده شود، در هر هکتار ۴۰تن گندم برداشت می‌کنیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه با علم و دانش و فناوری می‌توان تحولات بزرگی در زندگی بوجود آورد، گفت: اینترنت اشیاء تحول بزرگی را در جهان بوجود می‌آورد و شرایط زندگی متفاوت خواهد شد. یک فرد با استفاده از فناوری در حالی که در خانه‌اش نشسته و فرمان را از خانه صادر می‌کند، آبیاری انجام می‌گیرد. اصلا آبیاری اتوماتیک انجام می‌گیرد و به محض اینکه رطوبت ‌کاهش می‌یابد، آبیاری شروع می‌شود‌. در دامپروری هم همین طور است، اینترنت اشیاء به موقع به دام آب می‌دهد به موقع قطع می‌کند و به موقع غذای مورد نیاز را می‌دهد.
دکتر روحانی با بیان اینکه با علم، فناوری، جهاد، تلاش و کوشش می‌توانیم موفق بوده و دستاوردهای بزرگی را ایجاد کنیم، اظهارداشت: سدی که امروز افتتاح کردیم، چند سال پیش در همین استان عملیات اجرایی آن را اعلام کرده بودیم و این معنایش آنست که ما ملت توانمندی داریم. مهندسین کارشناس، کارگران غیور و کشاورزان با استعداد در این کشور داریم.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مبارزه امروز ما با آمریکا این است که تولید را تقویت و صادرات را افزایش دهیم، گفت: مگر لازم است که فقط صادرات کشورمان متکی به نفت یا به موادی باشد که وابسته به نفت است. این طور نیست، بلکه راه باز است. گردشگری می‌تواند بزرگترین تحول را در کشورمان ایجاد کند. چون در یکسال گذشته گردشگری در کشور ۵۰درصد افزایش یافته است. گردشگری می‌تواند اشتغال درست کند و در یکسال گذشته ۷۰هزار شغل بوجود آورده است.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر ۳۰۰هزار شغل از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان بوجود آمده است. در دولت یازدهم و دوازدهم از ۴هزار و ۴۰۰شرکت دانش‌بنیان حمایت شده است. هر روز که می‌گذرد ۱.۵ تا ۲نفر از تحصیلکردگان رده بالای ایرانی که خارج از کشور بودند، به کشور برمی‌گردند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه این به اندازه همان باران، رحمت است که در بسیاری از تحولات علمی و فناوری در این چند سال، دانشمندان ایرانی از خارج به داخل آمدند، تصریح کرد: در عرض ۲سال گذشته، ۱۱۳۰دانشمند و متخصص از دانشگاه‌های برتر دنیا به ایران برگشتند و در مراسم افطاری در چند شب پیش با عده‌ای از این عزیزان، هر کدام می‌گفتند چقدر مشغول کار و فعالیت با درآمدهای سرشار هستند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه پس خداوند، استعداد، سرزمین خوب، فرهنگ خوب، بهترین دین، بهترین راهنمایان به نام اهل بیت عصمت و طهارت(س) و عنایت ولی‌عصر(عج) را به ما ارزانی داشته است، تصریح کرد: کسی فکر نکند ایران تنها است و مخالفین ایران دست روی دست گذاشتند و دست به دست هم دادند و می‌خواهند علیه ما اقدام کنند؛ چراکه جوان‌های پرتلاش و انسان‌های شایسته داریم و همین نزول باران رحمت باید وسیله برای کشاورزی بهتر و آبادتر و صادرات بیشتر شود.
دکتر روحانی با اشاره اینکه کشاورزی گلخانه‌ای یک تحول بسیار بزرگ است و توانستیم از آغاز فعالیت دولت یازدهم طرح‌های گلخانه‌ای را بیش از ۲برابر افزایش دهیم، گفت: بشر می‌تواند تحول بزرگ درست کند و لازم نیست با همان شیوه‌های سنتی ادامه کار دهیم.
رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه تقویت تولید، اشتغال و رفع فقر مطلق، سه شعاری بود که از ابتدای دولت دوازدهم آن را مطرح کرده‌ام، گفت: در روز مراسم تنفیذ در خدمت مقام معظم رهبری اعلام کردم که در دولت دوازدهم تلاشم بالا بردن تولید و اشتغال و رفع فقر مطلق است و امروز در هر سه زمینه در حال تلاش هستیم، البته کار ما سخت و مشکل شده است، اما اگر همه به صحنه بیایند، می‌توانیم از این فرصت استفاده بیشتری کنیم و کاری کنیم که اشتغال در این کشور به مرز قابل قبول برسد.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: مسئله بیکاری، مشقت و خطر بزرگی برای کشورمان است. تولید را می‌توانیم ارتقاء دهیم‌، در بعضی از زمینه‌ها مشکلاتی داریم، اما در بعضی زمینه‌های دیگر شرایط‌مان شرایط بهتری است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در رفع فقر مطلق تلاش زیادی انجام شده است، گفت: در دولت دوازدهم تبصره‌۱۴ را برای همین منظور فعال کردیم و ۲سال است که تبصره‌۱۴ را برای رفع فقر مطلق به مجلس می‌دهیم و تقریبا مستمری که دولت برای اقشار مستضعف جامعه پرداخت می‌کند، در عرض ۲.۵سال اخیر بین ۳.۵ تا ۴برابر افزایش دادیم؛ البته هنوز کم است و خیلی کارهای دیگر باید انجام بگیرد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه در برابر تحریم آمریکا باید با اراده محکم بایستیم، اظهار داشت: آمریکا باید بفهمد که این راهی که انتخاب کرده، غلط است و این را شما باید به آمریکا بفهمانید نه دولت. ملت ایران باید با کار و تلاش و تولید و خودکفایی بیشتر به آنها بفهماند.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: اینکه در دانه‌های روغنی از پارسال تا امسال، تولید ۳برابر شده است یعنی توان داریم و می‌توانیم این کار را بکنیم؛ بنابراین معتقدم ما در برابر تحریم می‌توانیم بایستیم و جایی که باید بیشتر به ما کمک کند، استان‌های مرزی و مناطق آزاد هستند.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: استان‌های مرزی خیلی راحت می‌توانند تحریم را دور بزنند، استان‌های مرزی می‌توانند با آن سوی مرز رابطه برقرار کنند، شرکت‌های خصوصی با شرکت‌های خصوصی‌ آن طرف مرز‌، دولتی‌ها با دولتی‌های آن طرف، مردم عادی با مردم عادی آن طرف و همچنین مناطق آزاد به راحتی می‌توانند رابطه برقرار و در زمینه دور زدن تحریم‌ها نقش آفرینی کنند.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مناطق آزاد شرایطی دارند که راحت‌تر می‌توانند تحریم را دور بزنند، تاکید کرد: البته ما تحریم را با افتخار دور می‌زنیم و الان هم در فروش نفت تحریم را دور می‌زنیم و با افتخار هم این کار را می‌کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در خط مقدم مبارزه با تحریم بانک مرکزی، وزارت خارجه، وزارت نفت و وزارتخانه‌های اقتصادی ما هستند، که می‌توانند تحریم را بشکنند و الان این کار را می‌کنند، تاکید کرد: همه بخش‌ها، مردم و نهادهای ما این فعالیت را انجام می‌دهند و موفق خواهیم شد که در برابر تحریم پیروز شویم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه پیام امام مجتبی(ع) این است که خداوند بهترین رهبر، بهترین دین و بهترین الگو را در اختیار مردم گذاشت اما متحد نیامدند و در کنار امام عزیز نتوانستند به همه اهداف بلندشان برسند، تصریح کرد: البته امام مجتبی(ع) به اهدافش رسید، اما مردم می‌توانستند در کنار آن امام معصوم به اهداف بیشتری برسند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه فردی به امام مجتبی(ع) گفت چرا چنین اتفاقی افتاد و حکومت از اهل بیت گرفته شد و به دست معاویه افتاد، افزود: ایشان فرمودند که وقتی که شما به صفین می‌رفتید، آن روز که دین‌تان جلو و راهنمای شما بود و دنیا پشت سر دین قرار داشت، شما پیروزی‌های بزرگ به دست آوردید، اما امروز دنیای شما جلو است و دین را پشت سر دنیا گذاشتید و می‌گویید اول دنیا، سود، کاسبی و بعد اجرای فرمان خدا، ملت، مردم، فقرا.
رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر دین راهنمای ما نبود و نور دین جلوی ما نبود، آن که فانوس را می‌خواهد جلو بگیرد، اگر پشت سر بگیرد در چاله می‌افتد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: دین به عنوان چراغ هدایت، باید پیش روی ما باشد و زندگی و سیره امام مجتبی(ع) این درس را به انسان‌ها می‌دهد و از میلاد این امام همام می توان چنین درس‌هایی را آموخت.
دکتر روحانی گفت: در طول گذشت این یکسال از تحریم یعنی از اردیبهشت پارسال تا به امروز، مردم ایستادگی کردند، دولت هم در کنار مردم بوده است و با کمک مردم کارهای بزرگی انجام شده است و ان‌شاء‌الله امسال کارهای بزرگتری هم انجام می‌دهیم. نمونه‌اش همین حادثه سیل بود که توانستیم با حضور و اتحاد و کمک مردم و تلاش همه، از آن عبور کنیم و ان‌شاء‌الله در بازسازی هم عبور خواهیم کرد.
رئیس‌جمهور افزود: وزیر کشور مسئول و فرمانده قرارگاه بازسازی شده است. امیدواریم با وعده‌ای که داده، خانه‌هایی که نیازمند مرمت است تا تیرماه و آنهایی که بازسازی و نوسازی می‌خواهد و باید احیاء شود تا شب عید تکمیل و در اختیار مردم قرار بگیرد و البته با همت و تلاش مردم و کمک همه انسان‌ها این کار را خواهیم کرد.