مناطق آزاد دانش‌آموزان نخبه را بورسیه می‌کنند

سازمان‌های مناطق آزاد از جریان استعدادیابی در حوزه‌های دانشجویی و دانش آموزی حمایت می‌کنند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، مراسم تجلیل از پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری سال‌۹۷ دبیرستان دانا و توانا منطقه آزاد چابهار به حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار […]

سازمان‌های مناطق آزاد از جریان استعدادیابی در حوزه‌های دانشجویی و دانش آموزی حمایت می‌کنند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مراسم تجلیل از پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری سال‌۹۷ دبیرستان دانا و توانا منطقه آزاد چابهار به حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در تهران برگزار شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست که با حضور تعدادی از پذیرفته‌شدگان کنکور سال‌۹۷ دبیرستان دانا و توانا منطقه آزاد چابهار برگزار شد، این جمع را پر افتخار توصیف کرد و گفت: امروز برای من و همکارانم روز پرافتخاری است که در خدمت جوانان بااستعداد و بی‌ریای چابهار هستم.

مرتضی بانک افزود: با کمک هم می‌توانیم برای شکوفایی استعدادهایی که در درون فرد فرد هر جامعه است، حجم عظیمی از خلاقیت، رشد، استعداد، هم‌افزایی و افزایش علمی فرهنگی و اجتماعی را در کشور شاهد باشیم. متاسفانه با وجود استعدادهای فراوانی که در این سرزمین وجود دارد هنوز شرایط کافی و لازم برای شکوفایی این استعدادها فراهم نشده است.

وی استفاده از مبانی استعدادیابی در سیستم آموزش و پرورش کشور را مهم عنوان کرد و گفت: اگر سیستم آموزش و پرورش ما روزی بر مبنای استعدادیابی و شکوفایی خلاقیت طراحی و برنامه‌ریزی شود، تک‌تک این انسان‌ها که در درون هر یک دنیایی از اندیشه، تفکر و استعداد نهفته است آنچنان برای خدمت به جامعه بسیج می‌شوند و شرایط متفاوتی برای جامعه ایجاد می‌کنند که این استعدادها می‌توانند مسیر پر سنگلاخ رقابتی علمی و پژوهشی را کنار بزنند و از بسیاری از کشورها پیشی بگیرند و امکانات و ارزش‌های فراوانی را بیش از امروز به وجود آورند.

مشاور رئیس‌جمهور تغییر در سبک و شیوه‌های نظام آموزشی را در کشف استعدادهای نهفته موثر خواند و افزود: تغییر نظام آموزشی در کشور منجر به یافتن استعدادها و شکوفایی آنها می‌شود. شما تعداد محدودی از این استعدادها هستید که در شرایط محدود شکوفا شده‌اید تا به مردم ایران و  دانش‌آموزان کمتر برخوردار استان سیستان و بلوچستان پیام دهید که با کمترین امکانات می‌توان استعدادهای فراوانی را شکوفا کرد.

مرتضی بانک گفت: اگر جریان استعدادیابی در کشور به حرکت درآید، هیچ چیز جلودار پیشرفت کشور نخواهد بود و فرزندِ فرزندان شما به شما که پایه‌گذاران این جریان آموزشی هستید افتخار می‌کنند.

وی وجود استعداد و خلاقیت را مهم‌ترین مزیت انسان برشمرد و افزود: انسان سرشار از استعداد و خلاقیت است و این مهم‌ترین مزیت انسان بودن است. با خود بیاندیشیم که اگر انسان استعدادها و خلاقیت‌هایش شکوفا شود، دنیا چه تغییرات شگرفی را خواهد داشت؛ تغییراتی که ما را به خدا و آنچه که در هستی خلق شده نزدیک می‌کند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: کشورهایی که آموزش آنها بر مبنای استعدادیابی است، توانسته‌اند بسیاری از الگوهای جدید توسعه و تحولات جهان را به وجود آورند. شما با کمترین امکانات و استعداد و علاقه‌ای که داشتید، توانسته‌اید بستری فراهم کنید که با دستان شما تبدیل به شکوفایی و خدمت‌رسانی به مردم استان سیستان و بلوچستان شوید.

مرتضی بانک از اقدام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار به دلیل پایه‌ریزی دبیرستان دانا و توانا در این منطقه با وجود محرومیت‌های فراوان تقدیر کرد و گفت: امروز مشاهده می‌کنیم کار مهم و مثبتی در حوزه آموزش و پرورش و جریان استعدادیابی در مناطق آزاد کشور انجام شده است و این بخشی از وظیفه ما در راستای توسعه جوامع محلی است.

هم‌چنین در این مراسم مشاور رئیس‌جمهور از خدمات رئیس دانشگاه بین‌المللی چابهار که ظرفیت و فضای این دانشگاه را به فعالیت این دبیرستان اختصاص داده است، تشکر کرد.

وی ابراز امیدواری کرد تلاش‌ها برای به ثمر رسیدن بیشتر فعالیت‌ها در آموزش و پرورش روند پرشتاب‌تری به خود بگیرد.

مشاور رئیس‌جمهور در این مراسم به موفقیت ۲۴نفر از دانش‌آموزان دبیرستان دانا و توانا در کنکور سراسری سال‌۹۷ اشاره کرد و افزود: از صمیم قلب تبریک می‌گویم که از جمع ۳۰نفر از عزیزانی که در این دبیرستان تحصیل کرده‌اند، ۲۴نفر به دانشگاه‌های معتبر کشور راه پیدا کرده‌اند.

وی افزود: امیدوارم این کار که در سال گذشته شروع شده با جدیت در این منطقه و سایر مناطق آزاد کشور ادامه پیدا کند.

مرتضی بانک خطاب به دانش‌آموزان موفق این مدرسه گفت: شما نمونه موفقی از جامعه پراستعداد استان سیستان و بلوچستان هستید که با یک سال تغییر در نظام آموزشی توانسته‌اید به ایران اعلام کنید که: هستید، استعداد دارید و آینده‌سازان خوبی برای کشور محسوب می‌شوید.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان این مراسم از مدیران سازمان منطقه آزاد چابهار خواست نسبت به تاسیس دبیرستان دخترانه این منطقه با همان ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دبیرستان پسرانه اقدام نموده و با برنامه‌ریزی بلندمدت تا ظرف مدت ۵سال این دبیرستان‌ها به یک مجموعه آموزشی بزرگ تبدیل شوند.

هم‌چنین حمایت تحصیلی و بورسیه برای پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌های سراسری و راه‌اندازی صندوق دانش‌آموختگان دانا و توانا برای پشتیبانی و حمایت اقشار کمتر برخوردار در دوران تحصیل توسط سازمان منطقه آزاد چابهار ازجمله مواردی بود که در این نشست به تصویب رسید.

لازم به ذکر است، مدرسه دانا و توانا در منطقه آزاد چابهار، با حمایت سازمان منطقه تاسیس و تحصیل دانش‌آموزانی که موفق به گذراندن آزمون ورودی شده‌اند، کاملا رایگان است.

مراسم تجلیل از پذیرفته‌شدگان کنکور سال‌۹۷ دبیرستان دانا و توانا منطقه آزاد چابهار با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی، علیرضا جعفری هرندی معاون توسعه مدیریت، عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، بهرام میرزایی مدیر مدرسه دانا و توانا چابهار، هانی صباغان مدیر سلامت و ورزش، محمود منزوی‌زاده مشاور بین‌الملل و مدیرکل حوزه دبیر شورایعالی و محمد ایزدی مدیرکل آموزش دانشگاه صنعتی شریف در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد.