در دیدار آذری‌جهرمی با وزیر حمل‌ونقل و فناوری‌های پیشرفته ارمنستان مطرح شد:

مناطق آزاد مغری و ارس، محور همکاری‌های استار‌ت‌آپی ایران و ارمنستان

وزیر حمل‌ونقل و فناوری‌های پیشرفته ارمنستان گفت: منطقه آزاد مغری در نزدیکی منطقه آزاد ارس می‌تواند فضای مناسبی برای همکاری با ایران و ایجاد پارک ویژه برای شرکت‌های ایرانی باشد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، هاکوپ آرشاکیان در پاسخ به درخواست پیگیری احداث پارک ویژه برای شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های ایرانی که توسط آذری جهرمی مطرح شد، گفت: ایران همکار و شریک مهمی برای ارمنستان در حوزه ارتباطات است و منطقه آزاد «مغری» در نزدیکی مرزهای ایران (منطقه آزاد ارس) می‌تواند به‌عنوان فضای مناسبی برای همکاری با ایران و ایجاد پارک ویژه برای شرکت‌های ایرانی در نظر گرفته شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با همتای ارمنی خود بر تسریع اجرایی شدن توافق احداث پارک ویژه برای شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های حوزه فناوری اطلاعات در ارمنستان تاکید کرد.

محمدجواد آذری‌جهرمی در ادامه سفر خود به ایروان، با هاکوپ آرشاکیان وزیر حمل‌ونقل و فناوری‌های پیشرفته ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.

آذری‌جهرمی در این دیدار با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان از دستور حسن روحانی برای دو برابر شدن حجم همکاری‌های دو کشور خبر داد و گفت: ایران و ارمنستان می‌توانند در زمینه‌های ترانزیت دیتا، حمایت از استارت‌آپ‌ها و نیز تامین نیروی کار متخصص فرامرزی(outstaffing) با یکدیگر همکاری کنند.

وزیر ارتباطات با اشاره به توافقات انجام‌ شده در سفر گذشته هاکوپ آرشاکیان به تهران، از وی خواست موضوع ایجاد پارک ویژه برای شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های ایرانی حوزه فناوری اطلاعات در ارمنستان را تسریع کرده و تفاهم‌نامه مربوطه در اسرع وقت به امضاء برسد تا شرکت‌های ایرانی بتوانند از معافیت‌ها و تسهیلات ویژه برای تجارت و کسب‌وکار در ارمنستان برخوردار شوند.

وزیر کابینه دولت دوازدهم همچنین به طرح‌های ترانزیت دیتا در منطقه اشاره و جزئیات آنها را با وزیر ارمنستانی موردبحث و بررسی قرارداد.

آرشاکیان نیز در این دیدار با تشکر از آذری‌جهرمی برای سفر به ایروان، گفت: روز گذشته در جریان بازدید خود از نمایشگاه ۲۰۱۹ Digitech از پاویون ایران دیدن کرده و با استارت‌آپ‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه آشنا شدم.

یادآور می‌شود؛ وزیر ارتباطات روز گذشته در بدو ورود خود به ایروان به ‌اتفاق سایر وزرای شرکت‌ کننده در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات، با نخست‌وزیر ارمنستان نیز دیدار و گفتگو داشت.

محمدجواد آذری جهرمی دیروز در رأس هیئتی متشکل از ۲۰استارت‌آپ ایرانی به ارمنستان سفر کرد. شرکت در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات ۲۰۱۹-WCIT، حضور در نمایشگاه تخصصی کشور ارمنستان۲۰۱۹ Digi Tec Expo، دیدار با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان و هاکوپ آرشاکیان وزیر حمل‌و‌نقل و ارتباطات ارمنستان و سایر همتایان خارجی و رایزنی برای ایجاد بازار منطقه‌ای و بین‌المللی برای استارتاپ‌های ایرانی ازجمله اهداف سفر وزیر ارتباطات به ارمنستان است.

گفتنی است، نمایشگاه تخصصی Digi Tec ارمنستان از ۱۴ تا ۱۷مهرماه در محل مجموعه کارن دمیرچیان ایروان و در حوزه‌هایی همچون سیستم‌ها و ابزار IT، راه‌حل‌های شبکه جهانی و نرم‌افزاری، امنیت سایبری، راه‌حل‌های ارتباط از راه دور و شبکه، تکنولوژی موبایل و اپلیکیشن‌ها، طراحی و انیمیشن، فناوری چندرسانه‌ای و بازی، راه‌حل‌های تکنولوژیک برای کسب‌وکار و آموزش فناوری برگزاری شد.