مدیر توسعه سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

مناطق آزاد میزبان کسب و کارهای استارت‌آپی با رویکرد صادرات و ارز‌آوری هستند

مدیر توسعه سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ما بازار بسیار خوبی برای صادرات به کشورهای اطراف در اختیار داریم و بر همین اساس انواع حمایت‌ها را از واحدهای استارت‌آپی خواهیم داشت، به خصوص از شرکت‌هایی که نگاه به ارزآوری و صادرات دارند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از اقتصاد۲۴، محمد خضرایی‌منش در خصوص حضور این سازمان در نمایشگاه اینوتکس‌۲۰۱۹ تهران افزود: غرفه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امسال با موضوعی به نام نوآوری و فناوری در نمایشگاه اینوتکس شرکت کرده است که مسیر و زیرساختی برای حمایت از استارت‌‌آپ‌هاست.

خضرایی‌منش گفت: استارت‌آپ‌های متنوعی به غرفه ما مراجعه کرده‌اند که وقتی مزیت‌ها و مشوق‌های قانونی فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد را به همراه خدمات مراکز حمایتی ما می‌شنوند، استقبال خوبی می‌کنند که امیدواریم بتوانیم تعداد خوبی از کسب و کارهای نوآورانه را در مناطق آزاد مستقر کنیم.

وی مزیت‌ها و مشوق‌های قانونی سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را در ۹حوزه بر شمرد و افزود: یکی از این مشوق‌ها شامل مالیات است که در این حوزه مناطق آزاد مشمول معافیت‌های مالیاتی ۲۰ساله هستند و به شرط ثبت شرکت و کسب پروانه بهره‌برداری از سازمان و فعالیت اقتصادی در داخل محدوده منطقه می‌توانند از این مزیت‌ها و معافیت‌ها بهره مند شوند.

مدیر توسعه سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در حوزه صادرات نیز معافیت‌هایی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است؛ برای مثال معافیتی به نام کمیسیون ارزش افزوده داریم. همچنین در حوزه اتباع خارجی، تردد اتباع خارجی به مناطق آزاد استثناء خاصی را دارد و در حوزه واگذاری اراضی نیز ما مشوق‌های قانونی خاصی داریم. ثبت شرکت‌ها نیز به صورت پنجره واحد و از طریق سازمان‌های منطقه آزاد و البته با کمک سازمان ثبت شرکت‌های کشور انجام می‌شود.

خضرایی‌منش با اشاره به دیگر مزیت‌ها و معافیت‌های کسب و کارها در مناطق آزاد افزود: در حوزه واردات نیز برای تولید و سرمایه‌گذاری داخل محدوده منطقه معافیت عوارض گمرکی وضع شده است. در خصوص بانک، بورس، بیمه و صرافی هم مناطق آزاد مشوق‌های قانونی خاصی دارند که کسب و کارهای می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: مشوق‌هایی که ما در منطقه آزاد داریم، باعث شده کاهش چشمگیری در حوزه سرمایه‌گذاری نداشته باشیم. به طور مثال در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی همان میزان سرمایه‌گذاری که در سال‌۹۶ داشتیم را در سال‌۹۷ نیز شاهد بودیم، در حوزه سرمایه‌گذاری داخلی نیز ۱۷درصد رشد را تجربه کردیم و به نظر می رسد عملکرد سال‌۹۸ نیز کاملا چشمگیر باشد.

مدیر توسعه سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد افزود: ما تا انتهای سال‌۹۵، ۹۰واحد های‌تک مستقر در مناطق آزاد داشتیم که این رقم در پایان سال‌۹۷ به ۳۷۰واحد رسید که در هر کدام از آنها نیز چهار تا پنج نیروی جوان مشغول به کار هستند و این باعث افتخار مناطق آزاد است که میزبان کسب و کارهای نوینی باشد که رویکرد صادراتی دارند. ما بازار بسیار خوبی برای صادرات به کشورهای اطراف در اختیار داریم و بر همین اساس انواع حمایت‌ها را از واحدهای استارت‌آپی خواهیم داشت، به خصوص از شرکت‌هایی که نگاه به ارزآوری و صادرات دارند.

بنا به این گزارش، نمایشگاه اینوتکس از ۱۹ تا ۲۲خردادماه جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد و در آن بیش از ۲۰۰استارت‌آپ و ۲۰شتاب‌دهنده و مرکز نوآوری در این دوره از نمایشگاه فناوری و نوآوری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران حضور داشتند.