مناطق آزاد می‌توانند به ارتقای صادرات کشور کمک کنند/ مناطق آزاد در مقابله با تحریم‌های غیرقانونی کشور تاثیرگذار هستند

معاون اقتصادی رئیس جمهور در نشست مشترک با مسئولان سازمان منطقه آزاد ارس، سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی این منطقه، گفت: مناطق آزاد کشور به دلیل امکانات صادراتی و وارداتی و انبار کالا، نفسگاه کشور در حوزه سیاست اقتصادی هستند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمد نهاوندیان در این نشست گفت: ماموریت ملی مناطق آزاد، نقش‌آفرینی […]

معاون اقتصادی رئیس جمهور در نشست مشترک با مسئولان سازمان منطقه آزاد ارس، سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی این منطقه، گفت: مناطق آزاد کشور به دلیل امکانات صادراتی و وارداتی و انبار کالا، نفسگاه کشور در حوزه سیاست اقتصادی هستند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمد نهاوندیان در این نشست گفت: ماموریت ملی مناطق آزاد، نقش‌آفرینی در تولید، پردازش صادرات به بازارهای بین‌المللی و تنظیم بازارهای داخلی است.

نهاوندیان تصریح کرد: منطقه آزاد ارس نیز با پتانسیل‌های بالای خود می‌تواند ابتکار عمل را در دوران تحریم در دست بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: در ماه‌های گذشته تلاش کرده‌ایم تا ابهامات در زمینه قوانین اقتصادی مناطق آزاد، رفع شود و برای نمونه در مورد ثبت سفارش و گروه بندی کالایی، بخشی از نگرانی‌های فعالان اقتصادی مرتفع شده است.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در پاسخ به مشکلات مطرح شده در این نشست، عنوان کرد: به محض بازگشت به تهران این موضوعات را به صورت فوری با وزیر اقتصاد و دارایی و مسئولان گمرک بررسی خواهیم کرد تا فعالان تجاری مناطق آزاد در آستانه نوروز با مشکلات زیادی روبرو نشوند.

نهاوندیان ادامه داد: تمام پیشنهادهای سازمان منطقه آزاد ارس و مشکلاتی که توسط فعالان اقتصادی و صنعتی ارس در جلسه مطرح شد را به طور دقیق بررسی خواهیم کرد و تمام فعالان این منطقه، مشکلات خود را در ستاد تسهیل استان نیز مطرح کنند تا ظرف یک هفته توسط استاندار آذربایجان شرقی در دولت مطرح و تلاش‌هایی برای مشکلات صورت گیرد.

وی افزود: هم‌اکنون برخی از حوزه‌های تولیدی و صادراتی منطقه آزاد ارس، وضعیت مناسبی دارند و برای نمونه در حوزه نساجی شاهد بهبود وضعیت تولیدکننده‌ها هستیم.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با تقدیر از مثبت شدن تراز تجاری منطقه آزاد ارس برای دومین سال پیاپی، تاکید کرد: مناطق آزاد کشور در فرصت جدید صادراتی، به ارتقای صادرات و حتی به جهش صادراتی کشور کمک کنند. بر‌اساس آمار در وضعیت موجود، صادرات ایران رشد بالایی داشته است و تراز تجاری کشور همانند تراز تجاری ارس مثبت است.

نهاوندیان افزود: منطقه آزاد ارس با تصویری که در ذهن داشتم متفاوت بود و شرایط بسیار بهتری نسبت به آنچه که متصور بودم، داشت.

وی تصریح کرد: مناطق آزاد در مقابله با تحریم‌های غیرقانونی کشور تاثیرگذار هستند و هر یک از مناطق آزاد باید در بخش‌های خاصی با این تحریم‌ها مقابله کنند.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود، گفت: اقتصاد ایران در یک سال گذشته دچار یک تکانه شدید و کم‌سابقه شد، ولی باید به کمک هم سرعت خروج از این چالش را بیشتر کنیم.

نهاوندیان افزود: افزایش قیمت ارز به صورت ناگهانی باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه اقتصادی به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن این تکانه، دچار چالش شوند.

وی تصریح کرد: تلاش‌هایی در آغاز این تکانه توسط دولت انجام گرفته و قصد داشتیم تا این پدیده را کنترل کنیم؛ اما موفقت دولت باید بیشتر مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

نهاوندیان با اشاره به نگرانی‌های موجود در زمینه تامین مواد اولیه و کالاهای اساسی، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ذخیره استراتژیک کشور در بیشتر کالاهای اساسی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد، اما باید به مردم در این زمینه اطمینان کامل بدهیم. بر همین اساس، واردات کالاهای اساسی در مقابل صادرات، بدون تعرفه گمرکی برای همه صادرکننده‌ها آزاد شده است.

بنا به این گزارش، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در دومین روز سفر خود به آذربایجان شرقی، علاوه بر حضور در منطقه آزاد ارس و بازدید از گمرک جلفا و نوردوز، برای بررسی مشکلات و موانع تولید و تجارت ارس پای صحبت فعالان اقتصادی منطقه نشست. در این نشست مشترک، استاندار آذربایجان شرقی، معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس و سایر مسئولین سازمان نیز حضور داشتند.  بازدید از واحدهای تولیدی منطقه آزاد ارس به ویژه تارلا امین، بزرگترین واحد گلخانه‌ای کشور، بخش دیگری از سفر معاون اقتصادی رئیس‌جمهور به این منطقه بود.