دکتر روحانی در دیدار با نخست‌وزیر ارمنستان تاکید کرد:

مناطق آزاد نقش بسیار مهمی در توسعه روابط ایران و ارمنستان دارند

دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان روز سه‌شنبه (9مهرماه) در جریان سفر به ارمنستان برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اوراسیا و در دیدار نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، با بیان اینکه طرح‌ها و پروژه‌های مهمی براساس ظرفیت‌های گسترده دو کشور برای تحکیم هر چه بیشتر روابط، در دستورکار دو کشور قرار دارد گفت: تهران و ایروان در زمینه‌های مختلف اقتصادی به ویژه حوزه انرژی، ساخت نیروگاه های آبی، بادی و خورشیدی، حمل و نقل، ارتباطات، فناوری‌های نو، داروسازی و خدمات فنی مهندسی می‌توانند همکاری‌های سازنده‌ای به نفع ملت‌های خود داشته باشند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری آنا، دکتر روحانی با اشاره به اینکه تهران و ایروان در زمینه حمل و نقل، ارتباطات و ترانزیت از ظرفیت‌های زیادی برای همکاری در سطح دوجانبه و منطقه‌ای برخوردار هستند، گفت: همکاری دو کشور در بخش کریدور شمال-جنوب و اتصال دریای سیاه به خلیج فارس از طریق راه‌آهن و جاده، به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه بوده و می‌تواند جهشی در مناسبات ایروان و سایر کشورهای منطقه ایجاد کند.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تا یک ماه آینده اولین گام را برای فعالیت در قالب اتحادیه اوراسیا برمی‌دارد، گفت: می‌بایست کارگروه‌هایی برای آغاز همکاری ایران با اوراسیا ایجاد کرد که در زمینه‌های مختلف ازجمله انرژی، برق و حمل و نقل ظرفیت‌های موجود را بررسی و روند اجرایی شدن آنها را پیگیری کند.

وی همچنین تسریع در اجرایی شدن توافقات دوجانبه و اهمیت توجه به مسائل زیست محیطی را مورد تاکید قرار داد و گفت: مناطق آزاد مرزی می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه روابط دو کشور ایجاد کند و در این زمینه باید بخش خصوصی و کارآفرینان را برای سرمایه‌گذاری در این مناطق تشویق نماییم.

رئیس‌جمهور همچنین ضمن اعلام آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایران برای تامین نیازمندی‌های ارمنستان در حوزه انرژی تصریح کرد: قرارداد تهاتر گاز و برق بین دو کشور می‌تواند در حوزه کالا و خدمات نیز توسعه یابد.

نخست وزیر ارمنستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر دکتر روحانی به ایروان، با بیان اینکه کشورش خواهان توسعه هر چه بیشتر روابط با تهران است، گفت: مصمم هستیم حجم روابط و مناسبات دو کشور به ویژه در زمینه اقتصادی را هر چه بیشتر افزایش دهیم.

نیکول پاشینیان خاطرنشان کرد: همکاری تجاری در مناطق مرزی با ایران از اهمیت بسزایی برای ارمنستان برخوردار است و به دنبال تقویت همکاری در این مناطق هستیم.

وی با اعلام علاقه‌مندی نسبت به خرید گاز از ایران گفت: ایران منبع پایداری برای تامین انرژی و گاز ارمنستان است و ایروان خواستار تمدید موافقت‌نامه تهاتر گاز و برق با ایران تا سال۲۰۴۰ است.

نخست وزیر ارمنستان خاطرنشان کرد: ارمنستان از حضور و مشارکت شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های راه‌سازی ارمنستان به خاطر کیفیت بالای این شرکت‌ها استقبال می‌کند.

نیکول پاشینیان گفت: اتصال بنادر ایران از خلیج فارس به دریای سیاه برای دورنمای روابط دو کشور و منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا به دنبال همکاری و مشارکت در این حوزه هستیم.

گفتنی است، دو طرف بر لزوم اتمام پروژه خط سوم انتقال برق میان دو کشور تا سال‌۲۰۲۰ تاکید کردند.