مناطق آزاد نویددهنده بازدهی بالا و ریسک پایین هستند/ رویکرد امروز مناطق آزاد حرکت از خدمت‌رسانی به کریدورهای فناوری و تولید است

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به توسعه‌گرایی مناطق آزاد در دنیا و ایران گفت: مناطق آزاد صرفا توسعه اقتصادی را رقم نمی‌زنند بلکه حلقه‌های پیوند توسعه اجتماعی و دروازه‌های توسعه بین‌المللی هستند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در اجلاس توسعه استراتژی های سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات […]

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به توسعه‌گرایی مناطق آزاد در دنیا و ایران گفت: مناطق آزاد صرفا توسعه اقتصادی را رقم نمی‌زنند بلکه حلقه‌های پیوند توسعه اجتماعی و دروازه‌های توسعه بین‌المللی هستند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در اجلاس توسعه استراتژی های سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات برترین شرکت های ایران «طرح انتخاب ملی» با موضوع «بررسی نقش‌آفرینی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دوران تحریم» گفت: مناطق آزاد زیرساخت‌ها، فرصت‌های اقتصادی و فضای مناسبی را فراهم آورده‌اند تا سرمایه‌گذاران بتوانند با بهره‌گیری از این زیرساخت‌ها بازده مناسبی را به دست آورند.

وی به حجم جلب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در پنج سال اخیر در مناطق آزاد تجاری-صنعتی اشاره کرد و گفت: حجم جلب سرمایه‌گذاری داخلی در مناطق آزاد در این مدت ۶۱هزار و ۷۵۰میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری خارجی ۱۰میلیارد دلار و بودجه زیربنایی صرف شده نیز در طول پنج سال، ۴هزار و ۶۸۵میلیارد تومان بوده است.

مشاور رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه توجه توأمان به ریسک و بازده بالا در حوزه سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها است، گفت: مناطق آزاد نویددهنده بازدهی بالا و ریسک پایین هستند. این مناطق ریسک‌های محیطی و قانونی را به شدت کاهش داده‌اند، به طوری که با قانون خاص اداره مناطق و امکانات و معافیت‌هایی مانند معافیت‌های مالیاتی، گمرکی و… ریسک فعالیت اقتصادی به شدت کاهش یافته و از طرفی ریسک‌های محیطی دیگر مانند ریسک‌های مدیریتی به دلیل یکپارچگی تصمیم‌گیری به حداقل رسیده است.

مرتضی بانک افزود: بازدهی فعالیت‌ها در مناطق آزاد با وجود کاهش ریسک، فزاینده است، چراکه هزینه کمتر، دسترسی به محیط صادراتی و ترانزیتی مطلوب‌تر و ارزان‌تر، دسترسی به مواد اولیه ارزان‌تر، هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد. بنابراین برخلاف قانون عمومی سرمایه‌گذاری که ریسک را بازدهی مورد انتظار هم جهت می‌داند و سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی بالاتر باید ریسک بالاتری متحمل شوند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: مناطق آزاد زمینه بازدهی بالاتر در مقابل ریسک پایین‌تر را به وجود آورده‌اند.

وی در ادامه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های مناسب تولید و صادرات در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: معافیت ۲۰ساله مالیات، معافیت‌های گمرکی در واردات، صادرات و عوارض گمرکی، معافیت‌های ناشی از صادرات کالا به خارج از کشور و بهره‌مندی از ظرفیت‌های ارزش افزوده در تولید و ورود کالا به داخل ازجمله این مزیت‌ها است.

مرتضی بانک اولویت‌بخشی به سرمایه گذاری، تولید و صادرات را ازجمله ظرفیت‌های جدیدی معرفی کرد که اجرای آن در دستور کار جدی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است و پروژه‌های مناسبی برای این مهم تعریف شده است.

وی تاکید کرد: بدون وجود ساختار و رویکرد، هیچ روندی محقق نمی‌شود؛ رویکرد مناسب باعث می‌شود همه در خدمت سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات باشند. رویکرد امروز مناطق آزاد حرکت از خدمت‌رسانی به کریدورهای فناوری و تولید است.

مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت: به دنبال آن هستیم که مناطق آزاد، پیشران توسعه اقتصادی کشور شوند؛ بنابراین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید مسیر انتقال فناوری، بسترآفرین شرکت‌های نوبنیان و دانش‌پایه باشند.

مرتضی بانک با بیان اینکه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۲۰۰خدمت ارائه می‌شود، گفت: به دنبال راه‌اندازی مراکز نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در مناطق آزاد هستیم که برای ورود این نوع شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری آنها، تسهیلات بیشتری به بخش تولید خواهیم داد.

وی با بیان اینکه قرار است بورس بین‌المللی در مناطق آزاد ایجاد شود، افزود: اگرچه در بخش شبکه بانکی بین‌المللی هنوز به توافقات دست نیافته‌ایم، اما در بخش بورس بین‌الملل با استفاده از مکانیزم ارز خارجی، فعالیت خود را به صورت مشارکت ۵۰درصدی بخش داخلی و ۵۰درصدی بخش خارجی آغاز خواهیم کرد.

بنا به این گزارش، در این مراسم پنل تخصصی تسهیل فضای کسب و کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بهره‌مندی از بازار نوین با مدیریت «اکبر افتخاری» معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی  مناطق آزاد و مدیران و معاونین مناطق آزاد و ویزه اقتصادی برگزار شد.

گفتنی است، اجلاس توسعه استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات برترین شرکت‌های ایران با حضور «عیسی فرهادی» فرماندار تهران، «عیسی منصوری» معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد طحانپور» رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.

در پایان این نشست، با اعطای سیمرغ زرین مدیریت خلاق و نشان ملی و جایزه بین‌المللی از برترین‌های فعالین اقتصادی کشور تقدیر شد.