مناطق آزاد پایگاهی برای توسعه «شتابدهنده های صادراتی»

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد می‌توانند پایگاهی برای رشد و توسعه صنایع خلاق و به شکل ویژه «شتابدهنده‌های صادراتی» باشند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدرضا رستمی در نشست علمی-‌آموزشی «مناطق آزاد؛ الگوی توسعه صنایع فرهنگی و خلاق» که با حضور مدیران و کارشناسان […]

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد می‌توانند پایگاهی برای رشد و توسعه صنایع خلاق و به شکل ویژه «شتابدهنده‌های صادراتی» باشند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدرضا رستمی در نشست علمی-‌آموزشی «مناطق آزاد؛ الگوی توسعه صنایع فرهنگی و خلاق» که با حضور مدیران و کارشناسان فرهنگی، هنری و گردشگری سازمان‌های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی در تهران برگزار شد، افزود: ایجاد یک جریان اطلاعاتی، ارتباطی و گفتگومحور برای توسعه برنامه‌ها و سیاست‌های صنایع فرهنگی و خلاق به لحاظ پدیداری یک «گفتمان خلاق» در مناطق آزاد ضروری است.

رستمی به مزیت‌ها و ظرفیت‌های مطلوب برای توسعه ساخت انیمیشن در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: مفهوم‌سازی صنایع فرهنگی و خلاق موضوعی متاخر است و در جامعه ایران بسیار جدید است. صنایع خلاق موضوعی است که در مبادلات و جریان‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری برای جامعه ما «نو پدید» به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: به لحاظ نو پدید بودن مفهوم صنایع فرهنگی و خلاق یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام شود، شکل‌گیری جریان‌های صنعتی، سرمایه‌گذاری و به «اولویت» تبدیل شدن صنایع خلاق به یک موضوع گفتگو محور در مناطق آزاد است.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، گفتمان‌سازی صنایع خلاق در مناطق آزاد را نیازمند تبدیل شدن به یک ضرورت و اولویت دانست و افزود: گفتمان‌سازی به این معناست که تمامی عناصر موثر برای شکل گیری یک مفهوم و پدیده باید جایگاه خود را پیدا کند و نیازمند این است که یک سازمان اداری برای آن تعریف شود.

رستمی گفت: امروزه نقش صنایع خلاق در‌GDP  (تولید ناخالص ملی) در دنیا ۳.۲درصد است. راه ورود ایران به افزایش تولید ناخالص ملی توجه به حوزه صنایع خلاق است؛ به همین منظور جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور در حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد در دستور کار این مناطق قرار می‌گیرد. به زودی نیز تفاهم‌نامه‌ای با ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز امضا خواهد شد و زمینه‌های همکاری مشترک مناطق آزاد با این ستاد فراهم می‌شود.

 

صنایع خلاق؛ حوزه تولید، خلق ثروت، توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد هستند

وی ادامه داد: با برگزاری نشست‌های متعدد ابهام‌ها در خصوص صنایع فرهنگی و خلاق در مناطق آزاد برداشته شده و امروز می‌توان گفت مزیت‌های آن، خود را نمایان ساخته است. این نشست علمی و آموزشی در راستای این فرآیند طراحی شده که می‌توانیم باور کنیم که حوزه فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق می‌تواند حوزه تولید، خلق ثروت، توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد باشد.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به تعیین بودجه برای صنایع خلاق در بودجه بندی سال آینده مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: مناطق آزاد در حوزه صنایع خلاق یک اولویت و مزیت رقابتی را انتخاب کنند. هر منطقه برای شروع کار در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق، یک محور و یک خوشه را انتخاب کنند تا اکوسیستم آن شکل بگیرد. بعد از انتخاب اولویت‌ها؛ محورهایی مثل فعالیت افراد، نیروهای کارآفرین، توسعه بازار و بازاریابی، تولید، فروش و زنجیره ارزش برای اکوسیستم انتخاب شده تعیین شود.

رستمی ادامه داد: هفت منطقه آزاد کشور می‌توانند به هفت موضوع و هفت محور صنعتی و سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع خلاق تبدیل شوند. در صنایع خلاق امکان انتقال تجارب وجود دارد و مناطق آزاد می‌توانند تجارب خود را در این حوزه با سایر مناطق آزاد و حتی سرزمین اصلی به اشتراک بگذارند. هم‌چنین برای اولویتی که انتخاب می‌شود حتما می‌بایست موقعیت منطقه آزاد نسبت به ایران، سهم آن نسبت کشورهای همسایه و در نهایت جهان دیده شود. برای تغییر این سهم نیازمند برنامه‌های یک ساله، سه ساله و پنج ساله هستیم.

وی با اشاره با تاکید بر اینکه با برنامه‌ریزی هدفمند و حرکت بر مبنای توسعه پایدار ایران می‌تواند در حوزه صنایع خلاق موفق‌تر از آنچه که هست عمل کند، افزود: تمام کشورهای دنیا در حوزه صنایع خلاق می‌توانند موفق باشند؛ اما کشورهایی که دارای غنای فرهنگی بزرگی هستند همچون ایران بازارهای بزرگتری در این حوزه در انتظار آنان است. باید به این سئوال‌ها پاسخ داده شود که آیا تقاضا برای آنچه که در حوزه صنایع خلاق انتخاب کرده‌ایم در داخل کشور وجود دارد؟ بازارهای بزرگ برای این تقاضا و هدفگذاری توسعه بازار در کجاست؟

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در ادامه گفت: تغییرات زندگی در جهان معاصر زیاد است و توسعه صنایع فرهنگی و خلاق می‌تواند به این تحولات جوامع پاسخ دهد. راه حل‌های فرهنگی مسیر را برای تحولات اقتصادی و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد هموار می‌کند.

رستمی، مسئله‌شناسی اجتماعی را حلقه مفقوده توسعه فرهنگی در مناطق آزاد عنوان کرد و افزود: می‌توانیم در حوزه صنایع خلاق به خانواده‌ها و جوامع محلی در مناطق آزاد راهکار ارائه دهیم. به مفهوم صنایع خلاق، جامعه محوری نگاه کنیم و در مناطق آزاد در یک ارتباط سازمان یافته و برنامه‌ریزی شده باید کمک کنیم تا اکوسیستم‌های تخصصی و محوری شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه‌های فرهنگی و صنایع خلاق نیازمند این هستیم که شنونده خوب و پرسشگران دقیقی باشیم و به دنبال یافتن خلأها و راه حل‌ها باشیم نیز افزود: توسعه صنایع خلاق راه رهایی از وابستگی به نفت است. حوزه فرهنگی و صنایع خلاق را در مناطق آزاد جدی بگیریم. جدی شدن مدیران در این حوزه، رشد همزمان صنعت و اقتصاد است.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان گفت: در مناطق آزاد تغییر رویکردها را دنبال کرده تا بتوان ثابت کرد در حوزه صنایع خلاق کارهای بزرگ و متمایزی را می‌توان انجام داد. توسعه صنایع خلاق نگاه دنیا به ایران را عوض خواهد کرد.

بنا به این گزارش، نشست علمی دو روزه «مناطق آزاد؛ الگوی توسعه صنایع فرهنگی و خلاق» با حضور مدیران فرهنگی، هنری و اجتماعی، مدیران گردشگری و فعالان حوزه صنایع خلاق در سازمان های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی روزهای سه‌شنبه ۲۵ و چهارشنبه ۲۶دی‌ماه در تهران و در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار می‌شود.