معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش خبر داد:

منتفی شدن ثبت سفارش کالا در منطقه آزاد کیش با دستور صریح مدیرعامل سازمان

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با دستور صریح مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، ثبت سفارش کالا در کیش منتفی شده و روند واردات و ترخیص کالا در جزیره کیش به روال عادی برگشت.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، ناصر آخوندی، در برنامه زنده تلویزیونی بازتاب در صدا و سیمای مرکز کیش، با اشاره به اینکه صدور ابلاغیه‌ای مبنی بر لزوم ثبت سفارش کالاها در گمرک کیش از ۶مردادماه جاری سبب نگرانی تجار و بازاریان شده بود، افزود: همزمان با ابلاغ این مصوبه، دکتر مظفری در مجمع عادی عمومی سالیانه سازمان منطقه آزاد کیش در تهران این موارد را مطرح کرده و خواستار لغو محدودیت‌های اعمال شده بر روند فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی در مناطق آزاد شدند.

آخوندی گفت: روز دوشنبه ۷مردادماه نیز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به محض ورود به جزیره کیش به همراه معاونان خود در گمرک حاضر شده و با مسئولیت خود دستور لغو ثبت سفارش را صادر کردند؛ اما تعدادی از بازاریان که از این تصمیم‌گیری اطلاع نداشتند، جهت طرح مشکل به سازمان مراجعه کردند که با توضیحات دکتر مظفری مبنی بر لغو ثبت سفارش در گمرک جزیره کیش، نگرانی آنها در این خصوص برطرف شد.

وی با اشاره به اینکه، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در حال پیگیری این روند و رایزنی با نهادهای مربوطه هستند تا جزیره کیش به دلیل شرایط خاص جغرافیایی خود در زمینه ثبت سفارش کالا از دیگر مناطق آزاد مستثنی شود، تاکید کرد: صدور برخی دستورالعمل‌ها و قوانین، مغایر با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد بوده و با ماهیت ذاتی این مناطق مغایر است.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه در شرایط شدت گرفتن تحریم‌ها، قانون ثبت سفارش با هدف نظارت بر واردات و پیشگیری از قاچاق کالا تصویب شده است، تاکید کرد: طبق آمار سازمان مبارزه با قاچاق کالا، در سال‌۹۷، جزیره کیش از پاک‌ترین مناطق کشور گزارش شده به گونه که میزان تخلفات گمرکی در این منطقه در حد صفر است.

همچنین، مدیر توسعه تجارت سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این برنامه با اشاره به راه‌اندازی سیستم جامع امور گمرکی در جزیره کیش گفت: با آغاز به کار این سیستم، امکان وارد کردن اطلاعات به صورت دستی مقدور نیست و همین امر موجب توقف کوتاه مدت روند ثبت سفارش کالا و نگرانی بازاریان شد.

صادق جلالی افزود: در جزیره کیش به دلیل شرایط جغرافیایی و عدم دسترسی به مسیر خشکی واردات کالا تنها از مبادی بندرگاه و فرودگاه امکان‌پذیر است که در این مبادی نیز به دلیل نظارت بسیار دقیق مسئولان گمرک، نیروهای نظامی و انتظامی و سپاه پاسداران میزان قاچاق کالا به صفر رسیده است.

مدیر توسعه تجارت سازمان منطقه آزاد کیش همچنین هزینه ترخیص کالا در جزیره کیش را یک‌و‌نیم درصد ارزش کالای وارداتی عنوان کرد و اظهار داشت: در مقایسه با سایر مناطق آزاد جهان که با احتساب مالیات ۹درصد ارزش کالا از تجار هزینه دریافت می‌کنند، جزیره کیش در راستای حمایت از فعالان اقتصادی رقم بسیار ناچیزی را برای تعرفه واردات کالا در نظر گرفته است.