منطقه آزاد ارس؛ قطب جدید آموزش در کشور

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: با اقداماتی که در بخش‌های آموزشی در این منطقه انجام شده، ارس می‌تواند به قطب آموزش کشور تبدیل شود. به گزارش اخبار آزاد مناطق، محسن نریمان در مراسم امضای قرارداد توسعه پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران که با حضور محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: با اقداماتی که در بخش‌های آموزشی در این منطقه انجام شده، ارس می‌تواند به قطب آموزش کشور تبدیل شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محسن نریمان در مراسم امضای قرارداد توسعه پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران که با حضور محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و زهرا امام جمعه رئیس پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: در سال جاری، منطقه آزاد ارس نسبت به جذب دانشجوی خارجی اقدام کرده و در این راستا فضای مناسبی برای اسکان و آموزش دانشجویان در حد ضوابط و استانداردهای لازم در منطقه شکل گرفته است.

نریمان با اشاره به روند فعالیت‌های مربوط به ایجاد فضای آموزشی و جذب دانشجوی داخلی و خارجی در منطقه آزاد ارس گفت: خوشبختانه برای جذب دانشجوی خارجی اقدامات خوبی در منطقه آزاد ارس انجام شده که برای تبیین این موضوع و ایجاد فضای آموزشی مناسب‌تر، قرارداد جدیدی با دانشگاه تهران برای جذب دانشجوی خارجی و تقویت دانشجویان داخلی در منطقه آزاد ارس منعقد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس امضای این قرارداد را در پیشرفت سطح آموزش عالی در منطقه آزاد ارس در تمام سطوح تسهیلات عالی موثر دانست و تصریح کرد: هیات علمی و رئیس دانشگاه و مجری طرح، تعهدات لازم را برعهده گرفته‌اند و سازمان منطقه آزاد ارس هم متعهد شد همکاری‌های لازم را در این راستا داشته باشد.

وی افزود: توسعه فضای آموزشی در پردیس ارس دانشگاه تهران در یک زمین مناسب پیش‌بینی شده و با اعتبارات در نظر گرفته شده از سوی منطقه آزاد ارس در یک بازه زمانی ۵ساله روند جذب دانشجو و ساخت مرکز آموزشی جدید برای این دانشگاه به طور همزمان دنبال می‌شود.

نریمان از جذب ۴۰دانشجوی خارجی در سال تحصیلی جاری در پردیس بین‌الملل ارس دانشگاه تهران خبر داد و افزود: این دانشجویان از کشورهای عراق، آلمان، سوریه و افغانستان در این دانشگاه جذب شده‌اند.

وی تاکید کرد: با توجه به ویژگی خاص جغرافیایی و همجواری منطقه آزاد ارس با کشورهای ارمنستان، نخجوان، آذربایجان، ترکیه و کشورهای جنوب قفقاز و ارتباطات بین‌المللی که دانشگاه تهران دارد، باید از این مزیت‌ها استفاده کرد.

نریمان ابراز امیدواری کرد همکاری با دانشگاه تهران زمینه‌ساز رشد و توسعه در بخش‌های علمی و آموزشی در منطقه آزاد ارس شود.

 

توسعه اجتماعی، مبنای توسعه در مناطق آزاد است

محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این مراسم، توسعه اجتماعی را مبنای توسعه مناطق آزاد دانست و گفت: ورود نخبگان داخلی و خارجی به دانشگاه‌های مناطق آزاد یکی از زمینه‌های توسعه در این مناطق است.

رستمی با اشاره به قرارداد پردیس ارس دانشگاه تهران و سازمان منطقه آزاد ارس افزود: براساس این قرارداد و حمایتی که منطقه آزاد ارس از پردیس دانشگاه تهران انجام خواهد داد، ۲۰۰دانشجوی خارجی و یکهزار دانشجوی داخلی در منطقه آزاد ارس تحصیل خواهند کرد.

وی تاکید کرد: با اجرای این قرارداد؛ میزان دانشجویان داخلی و خارجی جذب شده در پردیس ارس ۵۰برابر می شود.

رستمی گفت: به زودی دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم در منطقه آزاد ارس شروع به فعالیت خواهند کرد و کمیته شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد نیز اولین نشست این کمیته را در منطقه آزاد ارس برگزار خواهد کرد.

 

۴۰دانشجوی خارجی در ارس مشغول به تحصیل می‌شوند

هم‌چنین در این مراسم، زهرا امام جمعه رئیس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران نیز با اشاره به اینکه ۴۰دانشجو در رشته‌های مختلف در پردیس ارس ثبت نام کرده‌اند، اظهار کرد: طبق مصوبه هیات امنای دانشگاه تهران، کلیه رشته‌های تحصیلی در پردیس دانشگاه بین‌المللی ارس دانشگاه تهران تدریس می‌شود، دانشجویان خارجی نیز در رشته‌های متنوعی همچون زیست شناسی، کامپیوتر، ریاضی، فیزیک، شیمی، حقوق، مدیریت، زبان انگلیسی و علوم سیاسی متقاضی هستند.

وی افزود: از میان این ۴۰دانشجوی جذب شده که به وزارت علوم معرفی شده‌اند؛ ۱۲نفر پذیرش قطعی شده و پذیرش قطعی مابقی این دانشجویان نیز تا آخر نیم سال اول تحصیلی پذیرش اعلام خواهد شد. هم‌چنین از جمع ۴۰دانشجو، ۱۰نفر بورسیه شدند و ۳۰دانشجو هم که معدل بالای‌۱۴ داشته‌اند پذیرش گرفته‌اند.

وی درخصوص نحوه جذب دانشجویان خارجی دانشگاه تهران نیز افزود: دانشجویان پرونده علمی و تحصیلی خود را به دانشگاه تهران ارائه می‌کنند و دانشگاه نیز طبق استانداردها، شرط معدل و داشتن نمره زبان انگلیسی، عملکرد و پرونده آنها را بررسی می‌کند. برخی از دانشجویان که معدل بالای‌۱۷ دارند بورسیه و به وزارت علوم معرفی می‌شوند.

رئیس پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران به همکاری اساتید خارجی در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: همکاری با اساتید خارجی از برنامه‌ها و اهداف این دانشگاه است؛ همچنین پذیرش ۲۰۰دانشجوی خارجی با ملیت‌های مختلف تا سال آینده و پراکندگی میلیت‌ها از هدف‌گذاری پردیس بین‌المللی ارس است.