معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس اظهار داشت:

منطقه آزاد ارس به قطب تولید محصولات گلخانه‌ای تبدیل می‌شود

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس، تولید خودرو، صنایع سنگین، تولید پتوهای نسوز، ایجاد نیروگاه 470مگابایتی و حوزه داروسازی را ازجمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه عنوان کرد و گفت: تا سال آینده ارس به قطب تولید محصولات گلخانه‌ای کشور تبدیل می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از اقتصاد۲۴، صفر شاسفند با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه در سال‌۹۸ افزود: فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال جدید به سمت دامداری به خصوص پرورش شترمرغ، بوقلمون و دیگر فرآورده‌های گوشتی میل پیدا کرده است.

وی گفت: در حوزه صنعت در منطقه آزاد ارس نیز شاهد سرمایه‌گذاری در مواردی نظیر تولید خودرو، صنایع سنگین، تولید پتوهای نسوز، ایجاد نیروگاه ۴۷۰مگابایتی و حوزه داروسازی هستیم که یک پراکندگی را در حوزه صنعت به وجود آورده است، به طوری که سمت و سوی خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است؛ اما در بخش کشاورزی کشت گلخانه‌ای روز به روز در حال پیشرفت است و پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده ارس قطب تولید محصولات گلخانه‌ای کشور شود.

شاسفند افزود: در سال‌۹۶ میزان کشت گلخانه‌ای ۵۰هکتار بود که این میزان در سال‌۹۷ به ۷۳هکتار هزار رسید، که قرار است امسال به ۹۰هکتار برسد و ۱۶۰هکتار دیگر به کشت محصولات گلخانه‌ای ارس اضافه شود.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس، حوزه دامپروری را یکی دیگر از فرصت‌های سرمایه‌گذاری سال جدید خواند و گفت: امسال در تولید فرآورده های گوشتی سرمایه‌گذاری‌های خوبی داشتیم، به طوری که در این حوزه چند مجوز برای تولید گوشت گوسفند، یک مجوز برای تولید گوشت شتر مرغ و یک مجوز نیز برای تولید بوقلمون صادر کردیم که این امر نشان از افزایش تمایل سرمایه‌گذاران در این حوزه دارد.

شاسفند بیشترین میزان سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ارس را مختص به حوزه کشاورزی دانست و افزود: کشاورزی در منطقه خداآفرین بیشترین توسعه را به همراه داشته است. در حال حاضر شرکتی در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده است که با برنامه‌ریزی در پنج هزار هکتار از خاک ارس قرار است در زمینه کشت صنعت کار کند و در این راستا این شرکت حتی با هلندی‌ها نیز وارد مذاکره شده تا از تکنولوژی آنها در جهت توسعه فعالیت خود بهره ببرد.

وی گفت: یکی از مزیت‌های نسبی ارس، داشتن آب و هوای مناسب برای توسعه کشت گلخانه‌ای است. امروز صادرات محصولات گلخانه‌ای افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است و میزان آن در سال گذشته براساس هدفگذاری ما، ۱۴هزار تن بود که در عمل به ۱۵هزار تن رسید و حتی بیشتر از میزان پیش‌بینی شده نیز صادرات داشتیم.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس در ادامه، ممنوعیت‌های اعمال شده در زمینه واردات کالا به مناطق آزاد را اگرچه آسیب‌زننده به این مناطق دانست، اما در عین حال تاکید کرد که این مسئله باعث تولید برخی کالاها در مناطق آزاد نیز شده است و افزود: از زمانی که واردات کالاها ممنوع شد، فروشگاه‌های تجاری یا در حال تعطیلی هستند و یا رفته رفته بازارشان کساد شده است؛ به طوری که سرمایه‌گذاران نیز دیگر اقدام به خرید و فروش در این حوزه نمی‌کنند و به جای آن روی به بخش صنعت و کشاورزی آورده‌اند.

شاسفند گفت: در عین حال ممنوع شدن واردات کالاها در کنار آسیب‌های زیادی که به اقتصاد منطقه وارد کرده، باعث شده تا فعالان اقتصادی به دنبال آوردن تکنولوژی و راه انداختن فعالیت‌های تولیدی بیفتند؛ برای مثال بعد از ممنوع شدن واردات برند دنیلی که قبلا به یک شرکت ایتالیایی اختصاص داشت، با آمدن تکنولوژی و مواد اولیه آن به داخل، این برند در داخل تولید و به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شود.

وی همچنین از وجود دیگر زیرساخت‌ها مانند دیتاسنتر در ارس خبر داد و افزود: زیرساخت‌ها و دمای هوای جلفا به گونه‌ای است که زمینه برای سرمایه‌گذاری در حوزه دیتاسنتر نیز مهیا است و در حال حاضر سرمایه‌گذارانی هستند که اقدام به آوردن سرورهای مختلف در این منطقه کرده‌اند تا عملیات الکترونیکی را انجام دهند که هم در سال گذشته و هم در سال جدید چند مورد سرمایه‌گذاری در این حوزه داشتیم. البته وجود نیروگاه‌های برقی که درحال ساخت است نیز به پیشبرد این صنعت نوظهور در منطقه کمک زیادی خواهد کرد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس یکی دیگر از استعدادهای ارس را جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این منطقه خواند و گفت: یکی از مهم‌ترین استعدادهای ارس در زمینه فرصت‌های سرمایه گذاری، در بحث گردشگری است؛ چراکه ارس میزبان ۳میلیون و ۵۰۰هزار مسافر در ۱۵روز بهار بود و جاذبه‌های گردشگری این منطقه از جنگل‌های ارسباران گرفته تا کلیساهای مختلف با آب و هوای مناسب همواره مقصد مناسبی برای گردشگران بوده است که در این خصوص نیز سرمایه‌گذاران ساخت هتل‌های ۴ و ۵ستاره و تعداد زیادی هتل آپارتمان را در دستورکار قرار داده و زیرساخت لازم برای گردشگران داخلی و خارجی را فراهم کرده‌اند.