منطقه آزاد انزلی، پایلوت ایجاد منطقه گردشگری فضایی در کشور

تفاهم‌نامه همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد انزلی درخصوص ایجاد پارک موضوعی و توسعه گردشگری فضایی میان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، با حضور رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در این منطقه منعقد شد. به گزارش اخبار آزاد […]

تفاهم‌نامه همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد انزلی درخصوص ایجاد پارک موضوعی و توسعه گردشگری فضایی میان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، با حضور رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در این منطقه منعقد شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دکتر رضا مسرور در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه با بیان اینکه به دنبال اجرای طرح‌های گردشگری موضوعی فضایی در سطح منطقه هستیم، اشاره‌ای به جذابیت و توانمندی‌های متنوع استان و منطقه آزاد انزلی به عنوان قطب گردشگری نمود و اظهار داشت: ایجاد تمایز از رویکردهای اصلی ما در حوزه گردشگری است و منطقه آزاد انزلی با توجه به بهره‌مندی از ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها و امکانات متنوع، از جذابیت خوبی برای سرمایه‌گذاران ازجمله سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری فضایی برخوردار خواهد بود.

وی اقدامات و برنامه‌های اجرا شده برای عدم وابستگی صنعت فضایی کشورمان به دیگر کشور را امری ارزشمند اعلام کرد و گفت: می‌توان از الگوی کشورهای توسعه‌یافته در مسیر اقتصاد گردشگری فضایی در این منطقه به عنوان پایلوت این طرح ملی بهره برد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، با بیان توضیحاتی درخصوص سازمان فضایی ایران و مسیر دستیابی کشورمان به جایگاه خوب در صنعت فضایی بین‌المللی، افزود: کشور ایران در حوزه فضایی با استفاده از توان متخصصان بومی دستاوردهای مهمی را کسب نموده و از معدود کشورهایی است که به تمامی چرخه دانش و فناوری فضایی دست پیدا کرده است؛ با عنایت به جایگاه رو به رشد گردشگری فضایی در سطح جهان، باید از ظرفیت‌های متنوع گردشگری داخلی در جهت توسعه گردشگری فضایی بهره برد و تفاهم‌نامه منطقه آزاد انزلی در راستای اجرای طرح مزبور و اجرای شبیه‌سازی آسمان در زمین، در این منطقه منعقد شده است.

وی دلیل انتخاب منطقه آزاد انزلی را استقبال گردشگران فراوان از این منطقه اعلام کرد و افزود: اقتصاد گردشگری فضایی در دنیا بسیار فعال و پویا است و در نظر داریم یکی از مدل‌های موفق دنیا در زمینه گردشگری فضایی را در این منطقه اجرا می کنیم.

دکتر مرتضی براری، فضا را یک اقتصاد نوظهور و جذاب در دنیا اعلام کرد و افزود: کسب و کارهای جدید مبتنی بر داده‌های ماهواره‌ای هستند و صنعت اطلاعات مکانی در دنیا بسیار مهم است و باید در انقلاب صنعتی چهارم با تحلیل و پردازش داده‌ها ارزش افزوده ایجاد کنیم، تحلیل داده‌های ماهواره‌ای و استفاده از اقتصاد دانش‌بنیان بر روی توسعه و بهره‌وری صنعت و کشاورزی موثر است.

مهندس جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت و رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، گردشگری فضایی را بسیار خوب ارزیابی کرد و با بیان اینکه علم فضایی، انسان‌ها را به خدا نزدیک می‌کند، افزود: با توجه به پیشرفت‌های خوب منطقه آزاد انزلی در حوزه گردشگری، این منطقه می‌تواند پایلوتی برای اجرای طرح گردشگری فضایی باشد و زمینه حضور گردشگران خارجی در منطقه افزایش یابد.

بنا بر این گزارش، این تفاهم‌نامه در ۷ماده و ۱۱بند، به منظور شناخت هر چه بهتر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو سازمان و همچنین احداث طرح پایلوت منطقه گردشگری فضایی (پارک موضوعی فضایی) در این منطقه و با هدف بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و عملی سازمان فضایی ایران و ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد انزلی؛ در راستای ایجاد منطقه گردشگری فضایی به امضاء طرفین رسید.

بر این اساس، پیگیری و تسهیل سرمایه‌گذاری در حوزه مورد توافق با استفاده از ظرفیت‌های سازمان منطقه آزاد انزلی، همکاری در برگزاری همایش‌ها و رویدادهای مرتبط با گردشگری فضایی، جانمایی بخشی از اراضی گردشگری منطقه به ایجاد محیطی برای گردشگری فضایی از مهم‌ترین بندهای این تفاهم‌نامه است.

از سوی دیگر، اطلاع‌رسانی آخرین دستاوردهای مرتبط با موضوع مورد توافق، ارائه خدمات مشاوره‌ای در رابطه با گردشگری فضایی و برنامه همایش و کارگاه‌های آموزشی و در نهایت همکاری در زمینه تسهیل جذب سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد در بخش گردشگری فضایی از دیگر موضوعات مورد توافق طرفین می‌باشد.

گفتنی است، در مراسم تفاهم‌نامه مزبور که به مدت سه سال و دارا بودن قابلیت تمدید می‌باشد، اعضای هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، معاونین و مدیران دو سازمان نیز حضور داشتند.