مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی مطرح کرد:

منطقه آزاد انزلی؛ دروازه توسعه تعاملات تجاری و اقتصادی ایران و روسیه

نشست توسعه مبادلات تجاری ایران و روسیه با محوریت راه‌اندازی کریدور شمال-‌جنوب به میزبانی منطقه آزاد انزلی و با حضور دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه برگزار شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست بر ضرورت ایجاد خط‌‌آهن برای افزایش مبادلات تجاری ایران و روسیه برای تکمیل محور شمال-‌جنوب روسیه تاکید کرد و افزود: پیشنهاد می‌شود شعبه‌ای از بانک‌های روسیه در منطقه آزاد انزلی ایجاد شود.

عیسی فرهادی اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی آمادگی دارد به عنوان هاب لجستیکی منطقه معرفی شود و می‌تواند ظرفیتی را ایجاد کند که روسیه از طریق این منطقه آزاد به کشورهای دیگر دسترسی یابد.

همچنین، استاندار گیلان در این نشست به دیدار مقامات ارشد دو کشور اشاره کرد و افزود: با‌توجه به فضای ایجاد شده سال گذشته، شرایط بسیار خوبی برای ارتباط بین ایران و روسیه فراهم شد.

اسدالله عباسی تصریح کرد: مسیر استفاده از ظرفیت‌های ایران و روسیه و تبادلات تجاری از کریدور شمال-‌جنوب بین ایران و روسیه از طریق راه‌آهن رشت-آستارا و رشت-کاسپین است که این موضوعات از تاکیدات روسای جمهوری دو کشور است.

وی ابراز امیدواری کرد: راه‌آهن رشت به کاسپین طی چهارماه آینده به بهره‌برداری برسد. برای کوتاه کردن مسیر ترانزیت کالا از جنوب به شمال و شرق به غرب، بهترین مسیر راه‌آهن رشت به کاسپین و در آینده رشت به آستارا خواهد بود و تلاش داریم به این کار سرعت ببخشیم‌.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: برای راه رشت به آستارا نیز مطالعاتی برای آزاد‌سازی زمین‌ها و استفاده از مسیرهای میان بر انجام شده تا با استفاده از حداقل زمان و هزینه بیشترین بهره‌وری را داشته باشد.

گفتنی است، در این نشست معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل آکادمی حمل‌ونقل روسیه، مشاور اداره رئیس‌جمهور در زمینه امور اداری شورای دولتی فدارسیون روسیه، معاون رئیس پروژه‌های زیرساختی مرکز اقتصاد زیرساخت‌ها، رئیس اداره توسعه همکاری‌های دوجانبه وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه و رئیس اداره همکاری‌های بین‌المللی وزارت حمل‌ونقل فدراسیون روسیه و چند مقام عالی رتبه روس حضور داشتند.