سرپرست اداره کل غذا، دارو و استاندارد سازمان منطقه آزاد قشم:

منطقه آزاد قشم، پایلوت استاندارد حلال در کشور

سرپرست اداره کل غذا، دارو و استاندارد سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با توجه به وجود زیرساخت‌های حلال در قشم، بنا شد تا تفاهم‌نامه چهارجانبه در راستای استاندارد حلال امضا شود و قشم به ‌عنوان پایلوت استاندارد حلال معرفی شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، استاندارد حلال به ‌عنوان یک استاندارد جهانی، معیاری از کیفیت غذای سالم و بهداشتی در جهان، عاملی برای توسعه مبادلات محصولات و صنایع غذایی در بین کشورهای اسلامی و غیراسلامی محسوب می‌شود.

برند حلال نیز به نمادی گفته می‌شود که روی محصولاتی قرار دارد که اسلام مصرف آن را جایز می‌داند. برند حلال اولین بار در سال‌۱۹۹۹ در سطح بین‌المللی و در کمیته مشترک شورای جهانی حلال و سازمان خوارو بار جهانی تعریف شد. در این تعریف نه تنها تولید و فرآوری مشمول قوانین و مقررات برند حلال می‌شود، بلکه به مسائلی همچون حمل و نقل، ذخیره‌سازی و… را شامل می‌شد؛ اما امروز این موضوع دامنه گسترده‌تری از محصولات را شامل می‌شود که تولیدات دارویی، آرایشی، بهداشتی، بانکداری، گردشگری و حتی پوشاک و منسوجات را هم در بر می‌گیرد.

امروز استاندارد حلال در حال تبدیل شدن به یک برند جهانی است و سازمان منطقه آزاد قشم به‌ عنوان یکی از مناطق آزاد موفق ایران، در تلاش است تا با ایجاد همکاری های بیشتر با سازمان ملی استاندارد، پایلوت اجرای استاندارد حلال در کشور شود.

سرپرست اداره کل غذا، دارو و استاندارد سازمان منطقه آزاد قشم درخصوص پیشینه توجه به استاندارد حلال در این سازمان گفت: از سال‌های گذشته و پیش از آنکه در کشور به این صراحت بحث استاندارد حلال مطرح شود، ما با سازمان غذا و دارو بحث حلال را شروع کردیم. موضوع و نشان و مجوز حلال، متعلق به سازمان ملی استاندارد است، اما خوشبختانه ما در سازمان منطقه آزاد قشم تفویض اختیار دو سازمان ملی استاندارد ‌و  سازمان غذا و دارو را ایجاد کرده‌ایم.

نسرین نانوایی قشمی در ادامه گفت: با توجه به اینکه برخی زیرساخت‌ها از قبل در قشم آماده بود و همکارانمان با دکترای شیمی تجزیه، بر روی موضوع حلال کار می‌کردند، در حدود دو یا سه پروژه با سازمان غذا و دارو انجام شده بود و به همین خاطر در جلسه‌ای که با حضور آقای مومنی مدیرعامل منطقه آزاد قشم و خانم پیروزبخت رئیس سازمان استاندارد برگزار شد، تفاهم‌نامه‌ استاندارد امضا و این تفاهم‌نامه برای دومین بار تجدید شد. موضوع حائز اهمیت این بود که با توجه به اینکه حلال در قسمت استاندارد بیشتر قابل پیگیری است؛ درخواستی که جناب مومنی داشتند، نه‌ تنها در موضوع حلال، بلکه در همه زمینه‌هایی بود که سازمان استاندارد در آن فعالیت می‌کند و می‌توانند با سازمان منطقه آزاد در آن موضوع همکاری داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه این تفاهم‌نامه در آینده به امضا خواهد رسید، افزود: با توجه به اینکه در وهله اول زیرساخت‌های حلال در قشم وجود داشت، بعد از تصمیم‌‌گیری‌های لازم، بنا شد تا تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای میان سازمان منطقه آزاد قشم، سازمان ملی استاندارد، سازمان غذا و دارو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا و قشم به‌ عنوان پایلوت استاندارد حلال معرفی شود.

نانوایی قشمی خاطرنشان کرد: برای مثال گردشگری حلال یکی از حوزه‌های مهم در این زمینه است که در قشم رستوران‌ها و هتل‌هایی داشته باشیم که جدا از آزمون‌های آزمایشگاهی، در آنها هم گردشگری حلال مطرح شود و نقطه شروعی برای استاندارد حلال در قشم باشد.

سرپرست اداره کل غذا، دارو و استاندارد سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در کشور اسلامی ما خوشبختانه تمام موارد حلال بودن رعایت و پروسه حلال بودن خدمات و محصولات انجام می‌شود و تنها مسئله‌ای که اضافه بر آن است، بحث اطمینان خاطر در این خصوص با نشان حلال است. برای نمونه، پودر ژله‌هایی که ما استفاده می‌کنیم، در آن ژلاتین استفاده شده که منابع این پودر ژلاتین متفاوت است و می‌تواند گاوی و یا خوکی باشد. ژلاتینی که خوکی است غیرحلال می‌باشد و آزمایشگاه‌هایی که قشم دارد، می‌تواند تشخیص دهد که این پودرها حلال است یا خیر.

وی افزود: درخصوص هتل‌ها نیز یکسری استانداردها و قوانین خاص وجود دارد و به غیر از حلال بودن رستوران‌ها، برخی موارد جزئی مانند داشتن نشان قبله و جدا بودن فضای حضور زنان و مردان و… نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

نانوایی قشمی در پایان تاکید کرد: قشم با توجه به مجهز بودن به زیرساخت‌های آزمایشگاهی، از حدود ۵سال پیش یکسری پروژه‌های حلال را در آزمایشگاه‌ها انجام داده است و دستورالعمل‌های اجرایی و روش‌ها را تهیه کرده تا آزمایشات حلال در آنها صورت گیرد.