در بازدید معاون حقوقی رئیس‌جمهور از ظرفیت‌های اقتصادی جزیره قشم مطرح کرد:

منطقه آزاد قشم در مسیر رونق اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری

معاون حقوقی ریاست جمهوری ضمن بازدید ظرفیت‌های اقتصادی منطقه آزاد قشم در حوزه‌های زیرساختی، تجاری، صنعتی و نفت و انرژی؛ بر لزوم رفع موانع پیش‌روی تولیدکنندگان جهت ایجاد رونق اقتصادی تاکید کرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، محمد دهقان در جریان سفر یک‌روزه به جزیره زیبای قشم، مثبت شدن تراز تجاری منطقه آزاد قشم پس از ۳۰سال را یک اقدام بسیار مثبت و سازنده دانست‌.

وی همچنین قشم را یکی از مهم‌ترین قطب‌ها جهت توسعه صنایع و اقتصاد دریامحور موردتوجه مقام معظم رهبری دانست و بر لزوم برنامه‌ریزی جهت اجرای طرح‌های مختلف اقتصادی و زیربنایی در جزیره قشم تاکید نمود‌.

براساس این گزارش، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در بازدید از بندر بهمن، در جریان وضعیت تخلیه و بارگیری کالا در این بندر قرار گرفت و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم توضیحاتی را پیرامون وضعیت صادرات، صادرات‌مجدد و مثبت شدن تراز تجاری این منطقه آزاد ارائه نمود‌.

دهقان در بخش دیگری از برنامه‌های خود، از شرکت‌های تولیدی و صنعتی فعال در شهرک صنعتی طولا بازدید کرد و ضمن آشنایی با ظرفیت‌های حوزه صنعت و تولید، در گفت‌وگوی مستقیم با تولیدکنندگان، در جریان چالش‌های پیش‌روی آنان قرار گرفت.

وضع برخی قوانین مغایر با ماهیت و ماموریت مناطق آزاد طی سال‌های گذشته، مشکلاتی را بر سر راه تولیدکنندگان قرار داده است که تولیدکنندگان منطقه آزاد قشم در جلسه با معاون حقوقی رئیس‌جمهور آنها را مطرح کردند‌.

دهقان در ادامه بازدیدها از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های جزیره قشم، از شرکت‌های شناورسازی صنعت تمیم قشم و شناورسازی عصر آبی خلیج‌فارس بازدید کرد.

صنعت شناورسازی یکی از حوزه‌های اقتصادی فعال در این منطقه است که درحال حاضر با تولید شناورهای فلزی، چوبی و فایبرگلاس تجاری، تفریحی و صیادی توسط واحدهای فعال در این بخش، جایگاه ویژه‌ای در رونق اقتصاد دریاپایه در جزیره قشم دارا هستند‌.

بازدید از شرکت نفت سازه قشم، یکی از مجموعه‌های فعال در حوزه طراحی پایه، تامین، ساخت و نصب سکو و روسازه‌های دریایی مرتبط با طرح‌های توسعه میادین نفت و گاز، انجام عملیات نفتی و ساخت و تعمیر انواع سازه‌ها و شناورهای دریایی مقصد دیگر بازدیدهای معاون رئیس‌جمهوری بود‌.

دهقان در بخش دیگری از بازدیدهای خود، با حضور در مجموعه پارس بهین پالایش نفت قشم به عنوان نخستین پالایشگاه نفت فوق‌سنگین کشور، بزرگترین تولیدکننده قیر در گریدهای مختلف در منطقه و واحد نمونه صادراتی در منطقه آزاد قشم، ضمن آشنایی با ظرفیت‌های موجود، در جریان روند فرآیندهای تولیدی این مجموعه قرار گرفت‌.

بررسی آخرین وضعیت بخش‌هایی از طرح شبکه جامع ارتباطی خلیج‌فارس (بندر کاوه و پل خلیج‌فارس) بخش پایانی بازدیدهای محمد دهقان، معاون حقوقی ریاست جمهوری در سفر یک‌روزه به جزیره زیبای قشم بود.

در این بازدید پیرامون ظرفیت‌های اقتصادی و نقش استراتژیک بندر کاوه در ارتقای اقتصاد دریامحور و توسعه تجارت و حمل‌ونقل دریایی در جزیره قشم توضیحاتی ارائه شد‌.

توسعه بندر کاوه به عنوان یکی از چهار رکن پروژه طرح جامع شبکه ارتباطی خلیج‌فارس، از موضوعاتی است که در دستورکار دولت سیزدهم قرار دارد. همچنین در بازدید از محل احداث پل خلیج‌فارس به عنوان محور متصل کننده جزیره قشم به سرزمین اصلی، پیرامون نحوه اجرای این پروژه برای معاون حقوقی رئیس‌جمهور توضیحاتی ارائه گردید.

شایان ذکر است، احداث پل خلیج‌فارس یکی از مصوبات سفر آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهوری به استان هرمزگان بود که طی روزهای گذشته و با دستور معاون اول رئیس‌جمهور به رئیس سازمان برنامه و بودجه، ردیف بودجه احداث پروژه در سال‌۱۴۰۳ تقویت شده است‌.

گفتنی است، در بازدیدهای محمد دهقان، معاون حقوقی ریاست جمهوری از ظرفیت‌های اقتصادی جزیره زیبای قشم، عادل پیغامی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، حجت الاسلام غلامرضا حاجبی امام‌جمعه شهرستان، محمد محمدحسینی فرماندار و جمعی از معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد قشم حضور داشتند.