سفر مسئولان وزارت صمت و سازمان حفاظت از محیط زیست کشور به جزیره قشم:

منطقه آزاد قشم میزبان جلسه شورای عالی معادن کشور

اعضای شورای عالی معادن کشور با ترکیب مسئولانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت از محیط زیست، نمایندگان مجلس، سازمان نظام مهندسی معدن و تعدادی از فعالان این حوزه در بخش خصوصی برای برگزاری جلسه و سیاست‌گذاری کلان در حوزه معادن کشور، روز چهارشنبه (13آذرماه) وارد قشم شدند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، اسدالله کشاورز مدیرکل اکتشاف، سیف‌الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی، عباسعلی ایروانی مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی، کاووس قاسمی مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صمت، داریوش اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور، محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن، تعدادی از اعضای حاضر در شورای عالی معدن کشور بودند که وارد قشم شدند.

همچنین عباسعلی دریانی معاون قضایی دادگستری کل استان تهران، بهمن افراسیابی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، رضا انصاری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم و عضو ناظر شورای عالی معادن کشور و نمایندگان بخش خصوصی و سازمان حفاظت از محیط زیست کشور دیگر اعضای شورای عالی معادن را تشکیل می‌دهند.

همچنین سیامک نیکان معاون توسعه مدیریت و منابع و ابراهیم سعدینی معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان نیز اعضای شورای عالی معادن کشور را در سفر به قشم همراهی می‌کنند.

جلسات شورای عالی معادن کشور به مدت سه روز (چهارشنبه ۱۳ تا جمعه ۱۵آذرماه) در استان هرمزگان و به میزبانی سازمان منطقه آزاد قشم برگزار می‌شود.

شورای عالی معادن برای ایجاد وحدت رویه، هماهنگی در انجام تکالیف و اختیارات تعیین شده، حفظ حقوق دولت و دارندگان پروانه فعالیت‌های معدنی و همچنین ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری در این بخش با ۱۱عضو تشکیل می‌شود.

گفتنی است، وزیر صنایع و معادن به‌ عنوان رئیس، معاون امور معدنی وزیر صنایع و معادن به‌عنوان دبیر، یک نفر از قضات عالی رتبه به انتخاب رئیس قوه قضاییه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، یک نفر حقوقدان آشنا به قوانین حوزه صنعت و معدن با معرفی وزیر صنایع و معادن، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، یک نفر از مدیران معدنی ستاد وزارت صنایع و معادن به معرفی وزیر، یک نفر از متخصصان صاحب نظر در امور معدنی به انتخاب شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی معدن کشور، یک نفر از بهره‌برداران باتجربه و متخصص در امور معدنی به انتخاب خانه معدن و یک نفر از بهره‌برداران باتجربه و متخصص در امور معدنی به انتخاب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، ۱۱عضو تشکیل‌دهنده شورای عالی معادن هستند.

لازم به ذکر است، با تفویض برخی اختیارات شورای عالی معادن به استان‌ها، این شورا به محلی برای تدوین سیاست‌گذاری‌های کلان و ملی تبدیل‌ شده است و همچنین این شورا می‌تواند اشخاص حقیقی یا حقوقی را به‌عنوان مطلع، ذینفع یا کارشناس بدون حق رأی برای حضور در جلسات خود دعوت کند.