منطقه آزاد ماکو، فرصتی طلایی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی

به ادعای کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران، منطقه آزاد ماکو بهترین مکان برای سرمایه گذاری و فرصتی بی نظیر و طلایی است که توسط دولت تدبیر و امید ایجاد شده تا جهشی در بهبود وضعیت اقتصادی آذربایجان غربی با سرمایه گذاری  بخش خصوصی باشد. قرارگرفتن گمرک بازرگان به عنوان بزرگترین مرز زمینی کشور با قدمت ۹۰ […]

به ادعای کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران، منطقه آزاد ماکو بهترین مکان برای سرمایه گذاری و فرصتی بی نظیر و طلایی است که توسط دولت تدبیر و امید ایجاد شده تا جهشی در بهبود وضعیت اقتصادی آذربایجان غربی با سرمایه گذاری  بخش خصوصی باشد.

قرارگرفتن گمرک بازرگان به عنوان بزرگترین مرز زمینی کشور با قدمت ۹۰ ساله؛ وجود ۴ شهرک صنعتی در درون محدوده منطقه؛ وجود معادن فلزی  و غیرفلزی از جمله تیتان، باریت، فلدسپات، میکا، سیلیس، سنگ نقره ، انواع سنگ های تزئینی و سایر کانی‌های با ارزش صادراتی؛ وجود اراضی حاصلخیز در سواحل رود ارس و سدهای مخزنی مختلف بعنوان منابع عظیم و سرمایه ارزشمند؛ وجود مناظر و چشم‌اندازهای جذاب و وجود آثار تاریخی باارزش از جمله کاخ موزه باغچه‌جوق، بام فرهاد، منشورهای بازالتی و… از جمله پتانسیل ها وظرفیت های منطقه آزاد ماکو برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

** فعال سازی بخش خصوصی، راهکار برون رفت از رکود اقتصاد ایران است

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه فعال سازی بخش خصوصی راهکار برون رفت از رکود اقتصاد کشور است  گفت: سرمایه گذاری های کلان بخش خصوصی در این منطقه انجا شده که از جمله سرمایه گذاری شرکت صنایع پتروشیمی پردیس آذربایجان با اشتغالزایی یک هزار نفر و حجم سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلار که ۳۵% تامین سرمایه آن توسط کشورهای اروپایی انجام می شود.

اکبر نوبخت انتقال خط تولید پوشاک برسام از ترکیه به ماکو در سال ۹۵ را دیگر سرمایه گذاری بخش خصوصی برشمرد و تصریح کرد: این شرکت نیز با سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد ریالی و اشتغال زایی بیش از ۱۷۰ نفر که ۸۵ درصد آن را بانوان بومی منطقه تشکیل می دهن، با حمایت سازمان در کمتر از ۳ ماه و در سال ۹۵ به بهره برداری رسید.

وی افزود: سرمایه گذاری شرکت کابی آلیاژ (تولید کننده مواد فروآلیاژ) با حجم سرمایه گذاری ۷۵ میلیون دلار که ۱۰۰% سرمایه آن متعلق به اتباع کشور هند است و فاز اول آن با ایجاد اشتغال برای ۹۲ نفر و در سال جاری به بهره برداری رسید.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو آغاز عملیات اجرایی کارخانه تولید کربنات کلسیم(آریا ورنا) در سال ۹۵ را از دیگر سرمایه گذاری های بخش خصوصی دانست و گفت: حجم این سرمایه گذاری نیز ۱۱۴ میلیارد ریال که ۲ میلیون دلار  بصورت سرمایه گذاری مستقیم خارجی با سرمایه گذاری اتباع کشور کانادا با اشتغال بیش از ۸۴ نفر که در سال ۹۷ به بهره برداری می رسد.

نوبخت ادامه داد:عملیات اجرایی کارخانه بزرگ تولید ترانسفور ماتور در سال ۹۵ با حجم سرمایه گذاری ۸۴۴ میلیارد ریال که ۱۳میلیون دلار بصورت ارزی(ماشین آلات خارجی) با اشتغال بیش از ۴۰۰ نفر آغاز شده که فاز اول آن در سال ۹۷ به بهره برداری می رسد.

وی حجم سرمایه گذاری در این منطقه را در مقایسه با دیگر مناطق کم نظیر توصیف کرد و گفت: عملیات اجرایی کارخانه تولید کاغذ از سنگ در سال ۹۵ با حجم سرمایه گذاری ۱۹۷ میلیارد ریال با اشتغال زایی بیش از ۵۵ نفر با استفاده از تکنولوژی روز دنیا؛ آغاز شده و همچنین احداث نیروگاه سیکل ترکیبی  ۱۶۰۰ مگاواتی برق با مشارکت چینی ها در حال اجرا بوده و در نیمه دوم سال جاری به بهره برداری می رسد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو، سرمایه گذاری شرکت مس قره تپه با سرمایه گذاری ۱۴۰۰۰ میلیون ریال در زمینه اکتشاف مس، شرکت بابک مس ایرانیان (هلدینگ میدکو) با سرمایه گذاری ۱۳۶۰۰ میلیون ریال در زمینه اکتشاف مس، شرکت اردوند با سرمایه گذاری ۱۷۵۰۰ میلیون ریال در زمینه اکتشاف ماده معدنی سیلیس را از دیگر سرمایه گذاری های بخش خصوصی در منطقه آزاد ماکو برشمرد.

 بیش از ۲۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو

نوبخت گفت: از سال ۹۲ تا پایان شهریور سال ۹۶،  ۲۸۸ فقره مجوز سرمایه گذاری صادر شده است و پیش بینی می‌شود این تعداد مجوز منجر به سرمایه‌گذاری ریالی به میزان ۲۶ هزار و ۲۱۵ میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی به میزان ۷۴ میلیون دلار و سرمایه­گذاری خارجی به میزان یک هزار و ۱۲۲ میلیون دلار و ایجاد اشتغال برای ۷۶۰۴ نفر گردد.

 سرمایه گذار در حوزه بازرگانی و مدیرعامل شرکت آناوطن نیز گفت: با توجه به مزایای سرمایه گذاری و توجیه پذیری منطقه آزاد ماکو برای سرمایه گذاری، اقدام به احداث ترمینال چند منظوره نوبت دهی و خدماتی برای رانندگان در مساحت ۱۴ هکتار کردیم که شامل بخشهای سیستم مکانیزاسیون نوبت دهی، رستوران، مجموعه تعمیرگاهی، پارکینگ وسایط نقلیه سنگین و … است.

ابراهیم مهدی زاده حجم سرمایه گذاری در این پروژه را ۴۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود فاز اول این پروژه تا سال ۹۷ به بهره برداری برسد

** ۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه کشاورزی در منطقه آزاد ماکو

مدیر کشاورزی سازمان منطقه آزاد ماکو نیز گفت: با سرمایه گذاری چندین شرکت بزرگ در این منطقه پیش بینی می شود  ۶ هزار میلیارد ریال در بخش کشاورزی در منطقه آزاد ماکو سرمایه گذاری می شود.

جبار طالبی افزود: خوشبختانه  سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این منطقه فعال هستند که از جمله شرکت محور طلایی که شهرک لجستیک را احداث می کند و شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی (بانک زمین) که با سرمایه گذاری یک هزار میلیارد ریالی در خصوص طرح های کشاورزی سرمایه گذاری می کند.

وی تصریح کرد: شرکت دشت پیمان ماکو (یک و یک) نیز با حجم سرمایه‌گذاری ۵۸۰ میلیارد ریالی سرمایه گذاری در این منطقه را آغاز کرده است.

جبار طالبی افزود: شرکت کرانه نیلگون افق با حجم سرمایه گذاری۴  هزار میلیارد ریال به عنوان سرمایه گذار کلان در منطقه جهت احداث گاوداری صنعتی ۱۰ هزار راسی اقدام کرده است.

جبار طالبی افزود: این پروژه در زمینی به مساحت ۱۱۵ هکتار  با اشتغالزایی مستقیم  ۳۰۰ نفر سال ۹۷  عملیات اجرایی پروژه اش را آغاز می کند.

سرمایه گذار حوزه زراعت و باغبانی در منطقه آزاد ماکو نیز با اشاره به وسعت، شرایط آب و هوایی مناسب این منطقه گفت: با توجه به مزایا، معافیت های مالیاتی، هم مرزی با اروپا و تسهیل تجارت در این منطقه اقدام به سرمایه گذاری ۱۸ میلیارد ریالی در حوزه زراعت و باغبانی کرده ام .

حجت حسین زاده افزود: این پروژه در مساحت ۶۵ هکتار و با اشتغالزایی ۲۱ نفر کردیم که بزودی اجرایی می شود.

** بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه گردشگری در منطقه آزاد ماکو

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو نیز گفت: سرمایه گذاری های کلانی در بخش گردشگری در منطقه آزاد ماکو در حال انجام است که پیش بینی می شود منجر به سرمایه گذاری یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال شود.

مهدی عبداله زاده افزود: از جمله می توان احداث هتل بین المللی ۵ ستاره جواهر  با حجم سرمایه گذاری  یک هزارو ۱۵۱ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۱۲۰ نفر در زمینی به مساحت    ۱۷۱،۰۰۰ مترمربع نام برد.

عبداله زاده ادامه داد:  احداث هتل ۵ ستاره ماوی با حجم سرمایه گذاری  ۳۰۶ میلیارد ریال با اشتغال  ۸۰ نفر و مجتمع چند منظوره آذر مال با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۴۵۰ نفر از دیگر سرمایه گذاران بخش خصوصی در منطقه آزاد ماکو هستند.

** ماکو بهترین موقعیت برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی

کارشناس اقتصاد و مدیریت صنعتی گفت: منطقه آزاد ماکو، کانونی پیشرفته و توانمند، جهت گسترش تعامل و پیوند دوسویه هدفمند، خردمندانه و بالنده با اقتصاد جهانی و نماد توسعه ترانزیت، بازرگانی و صادرات غیرنفتی و مدار صادرات مجدد اوراسیا است.

سمانه سادات خرمگاه افزود: به منظور توسعه اقتصادی و دستیابی به توسعه پایدار کشور با توجه به اسناد بالادستی و چشم انداز بیست ساله، باید به تقویت بخش خصوصی توجه داشت و ماکو بهترین موقعیت برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی است.

خرمگاه با اشاره به سهم بیش از ۵۰ درصدی صنایع کوچک و متوسط در اشتغال کشور و سهم ۹۶ درصدی آن در صنعت گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مد نظر مقام معظم رهبری تنها با حمایت همه جانبه از صنایع کوچک و متوسط کشور مقدور است.

وی افزود: بخش عمده این صنایع در مناطق آزاد ساماندهی و مستقر شده اند که منطقه آزاد ماکو با چهار شهرک صنعتی و فعالیت بیش از ۷۵ صنایع کوچک و متوسط موقعیتی مناسب برای سرمایه گذاری است.

منطقه آزاد ماکو با مساحت ۵ هزار کیلومتر مربع با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر شامل شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان است و در منتهی الیه شمال غرب کشور با ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه واقع شده است.