منطقه آزاد ماکو آماده ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران و کارخانه‌داران ترکیه‌ای است

قائم مقام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: امکان حضور سرمایه گذران ترکیه‌ای در کشور و همکاری با شرکت‌های تولیدکننده ترکیه‌ای به ‌منظور تولید در داخل و انتقال محصول به ترکیه سپس صادرات به اروپا وجود دارد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، علیرضا نصیری در دیداری دوستانه با بولنت اولسوی، رئیس انجمن کارخانه‌داران منطقه آزاد […]

قائم مقام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: امکان حضور سرمایه گذران ترکیه‌ای در کشور و همکاری با شرکت‌های تولیدکننده ترکیه‌ای به ‌منظور تولید در داخل و انتقال محصول به ترکیه سپس صادرات به اروپا وجود دارد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، علیرضا نصیری در دیداری دوستانه با بولنت اولسوی، رئیس انجمن کارخانه‌داران منطقه آزاد مرسین در خصوص ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو و نوع و شیوه همکاری با منطقه آزاد مرسین به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداختند.

نصیری با اشاره به مرز مشترک این منطقه با کشور ترکیه گفت: پایانه مرزی بازرگان که سومین مرز فعال کشور و دروازه ورود ایران به کشور‌های اروپایی است در فاصله یک کیلومتری شهر بازرگان واقع در شهرستان ماکو قرار دارد. لذا با وجود مرز مشترک ایران و ترکیه و همچنین مشترکات فرهنگی، آداب ‌و رسوم دینی و علایق یکسان این دو کشور می‌توانند همکاری‌های عمیق‌تری در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و فرهنگی داشته باشند.

وی افزود: امکان حضور سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در کشور و همکاری با شرکت‌های تولیدکننده ترکیه‌ای به‌ منظور تولید در داخل و انتقال محصول به ترکیه سپس صادرات به اروپا وجود دارد. زمینه همکاری با سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای شامل لجستیک، کشاورزی، معدن، گردشگری، صنعت و اقتصاد روستا است.

قائم مقام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: علاقه‌مند هستیم که زنجیره صنعت و معدن را در واقع از استخراج تا فرآوری محصول در منطقه شکل دهیم. گردشگری در کشور ما بازار بسیار خوبی برای اعراب حاشیه خلیج‌فارس می‌باشد. بررسی‌ها نیز نشان داده که سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری بسیار سودبخش است.

نصیری افزود: با توجه به این‌ که منطقه آزاد ماکو بزرگ‌ترین منطقه آزاد جهان است از حوزه عملکردی گسترده‌ای نیز برخوردار است. در صورتی‌ که سرمایه‌گذاران و کارخانه‌داران منطقه آزاد مرسین علاقه به همکاری داشته باشند، می‌توانیم در منطقه آزاد ماکو به تولید مشترک بپردازیم.

 

لجستیک ظرفیتی برای همکاری مشترک ترکیه و ایران

در ادامه این نشست رئیس انجمن کارخانه‌داران منطقه آزاد مرسین نیز گفت: در حال حاضر و در منطقه آزاد مرسین ظرفیتی و پتانسیلی برای گسترش سرمایه‌گذاری‌ها وجود ندارد و زیرساخت‌ها تکمیل‌ شده است. سرمایه‌گذاران جدید به دنبال سودآوری بیشتر هستند و به همین دلیل در حال حاضر بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها در آفریقا و آفریقای مرکزی اقدام به فعالیت کرده‌اند. در منطقه آزاد ماکو و باتوجه به محدوده منطقه فعالیت خوب و گسترده‌ای را شاهد هستیم.

همچنین بولنت اولسوی افزود: مهم‌ترین موضوع در همکاری منطقه آزاد ماکو مرسین مبحث لجستیک است و ماکو می‌تواند به عنوان کریدور ارتباطی در این میان عمل کند. سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها نیاز به بررسی و برنامه‌ریزی دارد؛ اما مهم‌ترین مبحث در مراودات ما لجستیک است.

قائم مقام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو درخصوص ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران در منطقه آزاد ماکو گفت: در سازمان خدماتی در قالب میز خدمت به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود و کارشناس سازمان به نمایندگی از سرمایه‌گذار مراحل اداری را طی می‌کند. بر این اساس سرمایه‌گذار درگیر مراحل اداری نخواهد شد.

نصیری در پایان افزود: با توجه به سفر مدیرعامل منطقه آزاد ماکو به مرسین، امیدواریم این علاقه‌مندی‌ها، ارتباطات و تبادل اطلاعات شاهد حضور کارخانه‌داران و سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در کشور باشیم.