منطقه آزاد ماکو یک پایلوت زنده سرمایه‌گذاری در کشور است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: بحرانی به نام قاچاق سوخت در منطقه آزاد ماکو نداریم و کسانی که فکر می‌کنند مناطق آزاد هاب وارداتی هستند، اشتباه می‌کنند و این اشتباه را به افکار عمومی می‌دهند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی در پاسخ به سوالی درخصوص اقدامات مدیریت قبلی سازمان منطقه آزاد ماکو […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: بحرانی به نام قاچاق سوخت در منطقه آزاد ماکو نداریم و کسانی که فکر می‌کنند مناطق آزاد هاب وارداتی هستند، اشتباه می‌کنند و این اشتباه را به افکار عمومی می‌دهند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی در پاسخ به سوالی درخصوص اقدامات مدیریت قبلی سازمان منطقه آزاد ماکو با تاکید بر اخلاق‌مداری گفت: در گذشته زحماتی برای منطقه کشیده شده و بنده نه رقابتی با مدیر قبلی داشته و دارم و نه در انتصابم برای مدیریت منطقه وامدار کسی هستم و هر جا که دولت مکلف کند، به انجام وظیفه می‌پردازم.

سلیمانی از مدیران تمامی دستگاه‌ها خواست، در راستای پیشرفت و توسعه منطقه هر آنچه در توان دارند، در طبق اخلاص بگذارند و از اختلاف و حاشیه پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه قصد رقابت با مدیریت سابق منطقه آزاد ماکو را ندارد، بیان کرد: نامه‌ای برای استفاده از تجارب مدیریت گذشته ارسال شده، ولی متاسفانه جوابی داده نشد؛ به هرحال از اقدامات انجام شده قدردانی می‌کنم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه هر مجموعه و سازمانی باید سند برنامه توسعه‌ای داشته باشد، تاکید کرد:‌ متاسفانه برای منطقه آزاد ماکو درگذشته برنامه مدون و راهبردی تعریف نشده بود.

سلیمانی با اشاره به تدوین ۱۸راهبرد، ۴۱هدف عملیاتی و ۲۳۹برنامه عملیاتی ادامه داد: تعامل خوبی بین فرمانداری‌های شهرستان‌های منطقه ایجاده شده و تمامی دستگاه‌های دولتی در تحقق این برنامه‌ها تلاش می‌کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار درخصوص ایرادات پروژه‌های سابق گفت:‌ اولویت‌بندی برای اجرای پروژه بسیار مهم است، بنده نگفته‌ام نباید پارک یا نمایشگاهی احداث می‌شد؛ بلکه باید با یک نگاه کارشناسانه و علمی و بررسی تمام ابعاد پروژه‌ها این اقدام صورت می‌گرفت که متاسفانه در گذشته اقدامات غیرکارشناسانه انجام شده است.

 

برای سال آتی ۴۲۰میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به تحقق ۴۶درصدی بودجه سال جاری که ۲۸۵میلیارد تومان هدفگذاری شده بود، اظهار داشت: با توجه به تدابیر اتخاذی و شبکه جدید تامین مالی همچون استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، برای سال آینده ۴۲۰میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده است.

سلیمانی در پاسخ به سوال خبرنگار درخصوص قاچاق سوخت از منطقه آزاد ماکو گفت: بحرانی به نام قاچاق سوخت در منطقه آزاد ماکو نداریم و کسانی که فکر می‌کنند مناطق آزاد هاب وارداتی هستند، اشتباه می‌کنند و این اشتباه را به افکار عمومی می‌دهند.

وی گفت: طی سال جاری ۳۶میلیون و ۷۰۰هزار دلار صادرات کالای تولیدی و سورتینگ از این منطقه انجام شده است‌.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه طی سال گذشته میزان صادرات از این منطقه ۱۶میلیون دلار بود، افزود: میزان صادرات انجام شده طی سال جاری نزدیک به ۱۸میلیون دلار بیشتر از برنامه‌ریزی‌ها بوده است.

سلیمانی با اذعان بر اینکه صادرات مجدد در سال‌۱۴۰۰ از منطقه آزاد ماکو، ۱۰۰میلیون دلار هدفگذاری شده است، گفت: این رقم در سال‌۹۶، ۷میلیون دلار بوده و برای سال۹۷، ۱۰میلیون دلار پیش‌بینی شده است.

وی درخصوص افزایش صادرات کالای تولیدی در منطقه گفت: هدفگذاری که برای صادرات کالای تولیدی برای سال‌۱۴۰۰ هدفگذاری شده ۸۰میلیون دلار است که این رقم در سال۹۶، ۸میلیون دلار بوده برای سال۹۷، ۹میلیون دلار پیش‌بینی شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: کار توسعه کار حوصله‌داری است و تمام تلاش مجموعه مدیریتی این سازمان توسعه متوازن و به روز این منطقه است و برنامه بلند‌مدتی تعریف شده است.

سلیمانی افزود: قرار نیست تمام برنامه‌های توسعه فقط توسط سازمان انجام گیرد و فرمانداران و ادارات شهرستانی هم نقش مهمی دارند.

 

گردشگری، اکوتوریسم و طبیعت گردی از محورهای مهم توسعه منطقه آزاد ماکو

سلیمانی گفت: محور توسعه منطقه گردشگری، آکوتوریسم و طبیعت‌گردی است و بر همین اساس هدفگذاری سال آینده در حوزه گردشگری ۵۰ هزار می‌باشد و در همین راستا تیم نظارتی و آموزشی تدارک دیده‌ایم.

وی آماده‌سازی و فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم جهت جذب سرمایه‌گذار ازجمله برنامه‌های توسعه گردشگری برشمرد و اظهار داشت:‌ در همین راستا احداث هتل، مجتمع‌ها و مراکز رفاهی، تفریحی و… را در برنامه‌ها پیش‌بینی کرده‌ایم، به طوری که مجوز دو هتل ۵ستاره در منطقه صادر و کلنگ‌زنی شده‌اند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به احداث یک هتل ۵ستاره دیگر با الگوبرداری از کاروانسراهای قدیمی، به نام کاروانسرای عباسی در منطقه آزاد ماکو اضافه کرد: این هتل نیز توسط معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کلنگ‌زنی شده است و در سایر حوزه‌ها نیز به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای احداث هتل هستیم.

سلیمانی ادامه داد:‌ همچنین در همین زمینه همایش ماکوگرام را با هدف شناساندن و توسعه بوم‌گردی در منطقه برگزار کردیم و از فعالان این عرصه دعوت به عمل آمد و در منطقه آزاد ماکو حضور بهم رساندند و در همین همایش سه روستای هدف بوم‌گردی به این فعالین معرفی شد.

وی افزود: ۱۰روستای هدف بوم‌گردی تعیین شده که در ۲روستا فعالیت‌ها آغاز شده است.

 

برای بازگشایی مسیر خیابان امام ماکو نیازمند همکاری تمام مسئولان منطقه هستیم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در پاسخ به سوال خبرنگار درخصوص بازگشایی خیابان امام شهرستان ماکو گفت: فقط از اعتبارات سازمان نباید ۱۰۰میلیارد تومان هزینه کرد، بلکه باید مردم و سایر ارگان‌ها نیز همراهی کنند.

سلیمانی با اشاره به کاهش درآمدهای سازمان گفت:‌ تصمیم گرفتیم ۲۰ تا ۳۰درصد هزینه بازگشایی را تقبل کنیم و بقیه هم املاک تجاری، اراضی کشاورزی و صنعتی به شهروندان واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: در مدیریت سابق ریالی برای بازگشایی این خیابان هزینه نشده بود و در ۱۰ماهه امسال ۱۲میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم.

 

بیش از ۲۱۰میلیارد تومان سرمایه گذاری در منطقه انجام شده است

سلیمانی با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد ماکو یک پایلوت زنده سرمایه‌گذاری است، افزود: تاکنون ۲۱۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در منطقه شکل گرفته که هدفگذاری ۹۶میلیارد تومان بود که با رشد ۲۱۹درصدی مواجه هستیم. همچنین طی سال جاری بیش از ۳۴میلیون دلار سرمایه‌گذار خارجی جذب شده است.

وی ادامه داد: در ۵سال گذشته بیش از ۴۵۰میلیارد تومان در این منطقه هزینه شده که در نوع خود بی‌نظیر است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه به دنبال تبدیل منطقه آزاد ماکو به قطب تولید پوشاک در کشور هستیم، اضافه کرد: در تحقق این امر از ظرفیت ترک‌ها نهایت بهره‌مندی را خواهیم برد.

سلیمانی در رابطه با واریز درآمد ناشی از عوارض مسافری منطقه آزاد ماکو به خزانه، توضیح داد: طی یک تصمیم اشتباه گرفته شده، نزدیک به ۶ماه درآمد ناشی از عوارض مسافری در این منطقه به خزانه پرداخت شد که خوشبختانه این مشکل حل شده و از این پس درآمد آن به حساب خود سازمان منطقه آزاد ماکو واریز خواهد شد.

وی در رابطه با معضل صف طولانی کامیون‌ها در بازرگان بیان کرد: این مشکل ناشی از قطع چند ساعته سیستم گذرنامه کشور و تغییر مسئولان گمرک ترکیه در طرف مقابل است که امیدواریم به زودی حل شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین از احداث پارکینگ و محلی برای استراحت و برخورداری رانندگان کامیون از امکانات رفاهی توسط بخش خصوصی در منطقه خبر داد.

 

اعلام آمادگی هلدینگ‌های بزرگ کشور جهت سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ماکو

سلیمانی با اشاره به آمادگی مشارکت هلدینگ‌های بزرگ سرمایه گذاری‌ها در منطقه آزاد ماکو گفت: شرکت هلدینگ کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز به دنبال ایجاد دامداری و کشتارگاه برای واردات دام زنده به ظرفیت پنج هزار راسی دام سبک و پنج هزار راسی دام سنگین است که برای این پروژه بالغ بر ۲۵۰میلیارد تومان هزینه شده و با بهره‌برداری از آن برای نزدیک به ۳۰۰نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از پیش خرید ۵۰هزار راس دام سبک برای تامین گوشت قرمز شب عید در کشور خبر داد و گفت: این دام‌ها از یک کشور عضو اتحادیه اروپا خریداری شده و از مسیر ترکیه و منطقه آزاد ماکو وارد کشور خواهند شد.