موافقت سازمان بنادر با الحاق بندر چابهار به محدوده منطقه آزاد

مقام مسئول سازمان بنادر با استقبال از الحاق بندر چابهار به محدوده منطقه آزاد چابهار گفت: از ابتدای امسال تا نیمه آبان‌ماه، تخلیه و بارگیری کالا نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۳درصد افزایش یافته است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حسین شهدادی در حاشیه بازدید خبرنگاران از زیرساخت‌های بندر چابهار اظهار کرد: چابهار دارای دو بندر شهید کلانتری و شهید بهشتی است که عمده توسعه در بندر شهید رجایی انجام و فاز اول آن عملیاتی شده است.

شهدادی با بیان اینکه ظرفیت این بندر هم اکنون ۸.۵میلیون تن است ادامه داد: اولویت ما در فعالیت‌های بندر چابهار ترانزیت و تامین کالای اساسی شرق کشور است. بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران، کوتاهترین مسیر برای حمل و نقل دریایی و تامین کالای اساسی است.

وی با یادآوری اینکه در طرح توسعه درافت (آبخور) بندر شهید بهشتی چابهار به ۱۶.۵متر افزایش یافته است گفت: با این آبخور و اسکله ۱۷۰۰متری هیچ محدودیتی برای پذیرش پهلوگیری کشتی‌های غول پیکر نداریم.

معاون اقتصادی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در ادامه به آمارهایی از فعالیت‌های بندر چابهار اشاره کرد و افزود: طی ۵۰روز اخیر ۳۴۰هزار تن کالای اساسی وارد بندر شده که ۸۰درصد آن تخلیه و بارگیری شده است.

شهدادی ظرفیت تخلیه روزانه بندر چابهار در کالای فله را ۱۲هزار تن، کالای کیسه‌ای ۳۵۰۰تن و کانتینر را هر ساعت ۳۲باکس اعلام کرد و گفت: عمده کالای اساسی وارد شده به بندر چابهار شامل شکر، برنج و ذرت است.

وی با اشاره به نصب ۸مکنده غلات با ظرفیت ۶۰۰تن در ساعت و همچنین چرثقیل‌های ساحلی با ظرفیت ۸۰ تا ۱۴۰تن در بندر چابهار اظهار کرد: در حال حاضر میوه‌های خشک، حبوبات و سنگ‌های قیمتی افغانستان از طریق خط کشتیرانی منظم به سمت دو بندر هند حمل می‌شود.

معاون اقتصادی و بندری اداره کل بنادر و دریانوری سیستان و بلوچستان را‌ه‌اندازی خط منظم کشتیرانی را عاملی برای افزایش صادرات میوه و تره‌بار و همچنین سیمان به هند عنوان کرد و یادآور شد: تا نیمه آبان امسال تخلیه و بارگیری بندر چابهار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۳درصد افزایش یافته است.

شهدادی با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که تخلیه و بارگیری کالا از ۳میلیون تن تا پایان سال عبور کند گفت: در صورت وجود ناوگان حمل و نقل جاده‌ای امکان افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری به ۵میلیون تن نیز وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه ارزیابی شما از الحاق بندر چابهار به منطقه آزاد چابهار چیست، تصریح کرد: یکی از مشکلات ما عدم تسری قوانین مناطق آزاد به بنادر است. بندر چابهار یک منطقه عادی بوده و جزو مناطق ویژه اقتصادی آزاد محسوب نمی‌شود در صورتی که بندر چابهار به مناطق آزاد الحاق شود علاوه بر تسهیل تبادلات تجاری، شاهد افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در این بندر استراتژیک خواهیم بود.