نشست خبری عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار:

سال ۹۷، سال شکوفایی تولید در چابهار خواهد بود   مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از ثبت بیش از ۹۰۰ طرح سرمایه گذاری در این منطقه در سال ۹۶ خبر داد و گفت: از این تعداد، ۳۱۶ طرح در کمیسیون اقتصادی سازمان تصویب شده و ۱۱۴ طرح مصوب نیز به مرحله قرارداد رسیده است. ۱۱۴ […]

سال ۹۷، سال شکوفایی تولید در چابهار خواهد بود

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از ثبت بیش از ۹۰۰ طرح سرمایه گذاری در این منطقه در سال ۹۶ خبر داد و گفت: از این تعداد، ۳۱۶ طرح در کمیسیون اقتصادی سازمان تصویب شده و ۱۱۴ طرح مصوب نیز به مرحله قرارداد رسیده است.

۱۱۴ طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار به مرحله قرارداد رسید

به گزارش مناطق آزاد، «عبدالرحیم کردی» امروز (دوشنبه) در یک نشست خبری در تهران، ارزش سرمایه گذاری های این طرح ها را ۴۲ هزار و ۸۱۷ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این موضوع بیانگر آن است که به فاز توسعه ای کشور از نقطه چابهار ورود پیدا کرده ایم.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: برای پذیرش سرمایه گذاری خارجی و داخلی در منطقه، پرتال سرمایه گذاری منطقه راه اندازی شد که این اقدام ما را به استانداردهای لازم برای ورود سرمایه گذاران نزدیک می کند.

وی اولویت منطقه آزاد چابهار را رسیدن از تجارت به تولید محوری دانست و افزود: با محوریت تولید در سالهای ۹۷ و ۹۸ بسیاری از دستاوردهای منطقه وارد فاز تولید می شوند و اصلی ترین ماموریت در حوزه تولید نیز در بخش صنایع فولاد، پتروشیمی و خط انتقال گاز خواهد بود.

کردی از توسعه دو صنعت بزرگ فولاد و پتروشیمی در چابهار خبر داد و افزود: برای این کار، کارخانه تولید فولاد با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اقدام است و کوره فولاد آن، رو به اتمام است.

وی ادامه داد: در بخش پتروشیمی، از مجموع ۱۸ واحد سایت پتروشیمی چابهار، ۶ واحد مجوز زیست محیطی دریافت کرده و سه واحد نیز در دست ساخت است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چهابهار از آغاز عملیات خط انتقال گاز ایرانشهر – چابهار خبر داد و افزود: این پروژه با سرعت مطلوبی در دست ساخت است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه به دنبال فرصت های جدید برای رونق فعالیت های اقتصادی، حمایت از بخش خصوصی، جذب سرمایه گذاری خارجی و کسب و کار نوین هستیم، افزود: برای جذب سرمایه گذار نیازمند تامین زیرساختهای حمل و نقل در بخش های راه آهن، بندر، فرودگاه هستیم و باید با ارایه برنامه های کلان و استراتژِک و طراحی برنامه و پروژه های مختلف از سرمایه گذاران استقبال کنیم.

وی در ادامه درباره ساخت فرودگاه جدید در چابهار گفت: ساخت این فرودگاه، چون خارج از محدوده منطقه آزاد واقع شده، به شرکت ساخت و توسعه فرودگاهها واگذار شده است و این شرکت نیز، کار تملک اراضی را انجام داده، با بخش خصوصی نیز مذاکراتی برای ساخت داشته که امید است عملیات اجرایی ساخت این فرودگاه آغاز شود.

کردی ادامه داد: با توجه به زمان بر بودن ساخت این فرودگاه، مذاکراتی با نیروی هوایی ارتش داشتیم تا در فرودگاه فعلی چابهار که فرودگاهی نظامی و در ۴۰ کیلومتری منطقه آزاد چابهارقرار دارد، یک ترمینال مسافری برای تسهیل تردد مسافران طراحی و احداث شود.

وی توسعه صنعت گردشگری را نیاز اقتصادی مناطق آزاد کشور دانست و افزود: برای توسعه صنعت گردشگری منطقه، سال جاری، قرارداد سرمایه‌گذاری ۵ هتل منعقد شد و عملیات اجرایی ۴ هتل نیز آغاز شده است .

وی ادامه داد: بزرگترین هتل جنوب شرقی کشور با مساحت ۱۰۲ هزار مترمربع در منطقه در دست ساخت است که تا سال ۹۸ به بهره برداری می رسد البته فاز نخست یک هتل شامل ۱۵سوییت (سراچه) در نوروز سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: برای توسعه گردشگری در منطقه، سایت گردشگری منطقه از ۶۰۰ به ۲۱۰۰ هکتار گسترش یافته است و مرداد سال جدید، ۱۲۰ بسته سرمایه‌گذاری گردشگری را رونمایی خواهیم کرد تا سرمایه گذاران در این بخش فعالیت کنند.

وی توسعه اشتغال در منطقه را نیازمند توسعه صنایع کوچک، متوسط و پایین دستی منطقه دانست و افزود: برای توسعه زنجیره پایین دست پتروشیمی ۲۶ واحد و فولاد، ۲ واحد مستقر خواهند شد که امید است این واحدها در سال ۹۷ به بهره برداری برسند.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار در باره طرح الحاق بندر چابهار به منطقه آزاد گفت: این طرح در دستور کار جدی سازمان قرار دارد و قصد داریم تا طرح را در دولت نهایی و به مجلس ارایه کنیم.

وی افزود: مکاتبه ای نیز با سازمان بنادر داشتیم تا بتوانیم قوانین منطقه آزاد را به بندر شهید بهشتی تسری دهیم و همزمان بحث الحاق را از طریق مجلس پیگیری کنیم.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: چابهار نزدیکترین و مناسب ترین مسیر برای اتصال آسیای میانه و افغانستان به آبهای آزاد است و با توجه به اینکه هدفگذاری آسیای مرکزی ارتباط با آفریقا و آسیای شرقی است، چابهار می تواند نقش کلیدی برای تحقق این هدف ایفا کند.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۵ نیز صادرات آسیای میانه با آفریقا، شرق آسیا و خاورمیانه بین ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن بار در سال بود اگر روی این موضوع هدفگذاری کنیم، مبادلات می تواند از طریق چابهار انجام شود اما برای تحقق این هدف باید مدلی را تعریف کنیم تا کشورها به اهمیت چابهار و مسیر به صرفه ترانزیتی آن بیشتر پی ببرند.

کردی گفت: آوردن مناطق آزاد در ردیف های بودجه آسیبی تلقی نمی شود و این موضوع با هدف نظارت بیشتر بر مناطق آزاد انجام می شودکه آنرا به فال نیک می گیریم؛ نظارت بیشتر بر هر سیستمی با نگاه هم افزایی، کمک به تحقق ماموریت ها است و می تواند اثر مثبتی داشته باشد.

وی ادامه داد:البته ما همواره برای نظارت ها پیشقدم بودیم و از سال ۹۳ رسما نظارت بر بودجه از سوی دیوان محاسبات شروع شده و از هر آنچه به شفافیت کار در مناطق آزاد کمک کند، استقبال می کنیم.