سفیر بنگلادش در ایران تاکید کرد:

نقش بسزای چابهار در توسعه روابط تجاری ایران و بنگلادش

سفیر بنگلادش در ایران گفت: ارتباط دوطرفه بین تجار و سرمایه‌گذاران ایران و بنگلادش می‌تواند در رونق تجارت منطقه موثر باشد که چابهار ایفا کننده نقش جدی در این ارتباط خواهد بود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، «ای. اف. ام. گوسال اعظم سارکار» روز سه‌شنبه (۱۵بهمن‌ماه) در نشست مشترک با مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بنگلادش متقاضی تجارت دریایی با بندر چابهار است و این بندر فرصتی مناسب برای تجار و سرمایه‌گذاران این کشور است.

وی افزود: خواهان شکل‌گیری تجارت دریایی بین بنگلادش و بندر چابهار با ایجاد خط مستقیم و مستمر کشتیرانی هستیم.

سفیر بنگلادش در ایران گفت: با توجه به توسعه بندر چابهار و فرصت‌ها و جایگاه آن برای کشورهای مختلف، بازدید از این بندر به منظور شناخت بیش از پیش این ظرفیت‌ها و بهره‌مندی از آن در دستورکار این سفارتخانه قرار گرفت.

وی ادامه داد: بنگلادش در حال بررسی بازارهای جدید برای سرمایه‌گذاری و رونق تجارت با دیگر کشورهای منطقه است که در بازدید از بندر چابهار مشخص شد اقدامات توسعه‌ای انجام شده در این بندر فرصت بسیار خوبی برای تجار و سرمایه‌گذاران این کشور است.

اعظم ساکار با بیان اینکه بندر چابهار به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی ارتباط خوبی بین ایران با افغانستان و دیگر کشورهای منطقه ایجاد کرده است، افزود: دستاوردهای این سفر در راستای رونق مراودات اقتصادی با ایران و دیگر کشورهای منطقه از طریق بندر چابهار، در اختیار تجار و سرمایه‌گذاران بنگلادش قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: ارتباط دوطرفه بین تجار و سرمایه‌گذاران ایران و بنگلادش می‌تواند در رونق تجارت منطقه موثر باشد که چابهار ایفا کننده نقش جدی در این ارتباط خواهد بود.

سفیر بنگلادش در ایران شکل‌گیری تجارت بین دو کشور بویژه ارتباطات دریایی بین بنادر بنگلادش و بندر چابهار را با ایجاد خط مستقیم و مستمر کشتیرانی خواستار شد.

وی ادامه داد: بنگلادش متقاضی این است که همچون هند در بندر چابهار فعالیت اپراتوری داشته باشد و از طریق این بندر با دیگر کشورها ازجمله افغانستان در حوزه ترانزیت و ترانشیپ ارتباط برقرار کند.

اعظم ساکار خاطرنشان کرد: اعطای مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی برای سرمایه‌گذاران لازمه شکل‌گیری تجارت بین دو کشور است.

 

پیوند کشورها؛ هدف توسعه بندر چابهار

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز گفت: با توجه به قرارگیری بندر چابهار در خارج از حوزه خلیج فارس، توسعه این بندر جهت پیوند با کشورهای منطقه انجام شد که این توسعه بیشتر در حوزه ترانزیت و ترانشیپ بوده است.

بهروز آقایی با اشاره به نبود محدودیت‌های حوزه خلیج فارس در بندر چابهار بیان کرد: با توجه به این مهم تفاهم‌نامه‌ای بین ایران، هند و افغانستان در راستای بهره‌گیری از این بندر استراتژیک منعقد شده که مورد تصویب حاکمیت این کشورها قرار گرفت.

وی با اشاره به شکل گیری تجارت بین ایران، هند و افغانستان در پی‌موافقت‌نامه چابهار و تاثیر آن در کاهش هزینه‌ها و زمان تجارت بین سه کشور اظهار داشت: امکان پیوستن دیگر کشورها به این موافقت‌نامه وجود دارد در این راستا کشورهایی از حوزه‌CIS درخواست‌هایی را ارائه داده‌اند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: درخصوص حضور و اپراتوری شرکت‌ها و کشورهای خارجی در بندر چابهار محدودیتی وجود ندارد، مدل قرارداد با این شرکت‌ها به صورت بلند و میان‌مدت است و قراردهای توسعه‌ای نیز بلندمدت خواهد بود.

وی با بیان اینکه قابلیت سرمایه‌گذاری در فازهای بعدی طرح توسعه بندر شهید بهشتی وجود دارد، ادامه داد: این بندر درخصوص انتقال و تبادلات کالایی هیچ محدودیتی ندارد و می‌تواند در ترانزیت کالاهای بنگلادش با کمترین هزینه و زمان ایفای نقش کند.

گفتنی است، بازدید از زیرساخت‌ها، اسکله‌ها، تجهیزات استراتژیک و فرآیند تخلیه کالا در طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار از دیگر برنامه‌های سفر «ای. اف. ام. گوسال اعظم سارکار» سفیر کشور بنگلادش در ایران به بندر چابهار بود.