نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس: تبدیل خداآفرین به گلوگاه صادراتی کشور با احداث پل دوستی ایران و آذربایجان

نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های بخش خداآفرین منطقه آزاد ارس به مناسبت هفته دولت، گفت: احداث پل دوستی ایران و آذربایجان که مورد توافق رؤسای جمهور دو کشور است، می‌تواند خداآفرین را به گلوگاه صادراتی منطقه آزاد ارس به کشور آذربایجان تبدیل کند. به گزارش […]

نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های بخش خداآفرین منطقه آزاد ارس به مناسبت هفته دولت، گفت: احداث پل دوستی ایران و آذربایجان که مورد توافق رؤسای جمهور دو کشور است، می‌تواند خداآفرین را به گلوگاه صادراتی منطقه آزاد ارس به کشور آذربایجان تبدیل کند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، قلی‌ اله‌قلی‌زاده در این آیین گفت: مطالعات پل دوستی ایران و خداآفرین به پایان رسیده است و بیشتر ثمرات احداث این پل دوستی برای جمهوری اسلامی ایران و زمینه‌ساز افزایش صادرات به کشور جمهوری آذربایجان خواهد بود.

وی افزود: این پل به صورت دومنظوره جاده‌ای و ریلی احداث خواهد شد و این باعث می‌شود که ایران به صورت ریلی و جاده‌ای به جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای منطقه متصل شود.

اله‌قلی‌زاده با اشاره به برنامه‌های افتتاحی و کلنگ‌زنی هفته دولت در خداآفرین، تاکید کرد: افتتاح و کلنگ‌زنی‌های صورت گرفته در خداآفرین می‌تواند برخی از کاستی‌های زیرساختی این منطقه را کاهش دهد و مردم خداآفرین انتظار دارند که تفاوتی بین زیرساخت‌های این منطقه با جلفا وجود نداشته باشد.

نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر ظرفیت‌های کشاورزی این منطقه، خاطرنشان کرد: بیش از ۲۴هزار هکتار زمین در پایاب سد خداآفرین قرار گرفته است که در فاز اول ۱۶هزار هکتار از این زمین در دست اجراست و در ماه‌های آتی شاهد افتتاح پروژه‌های مختلف در این پایاب خواهیم بود.

اله‌قلی‌زاده با بیان اینکه رویکرد اصلی خداآفرین در زمینه گردشگری است، عنوان کرد: به دلیل شرایط خاص آب و هوایی، به خصوص در نوروز و فصل بهار گردشگران زیادی از سراسر کشور و سایر کشورها به خداآفرین مسافرت می‌کنند.

وی افزود: مطالعات احداث پارک ۱۷هکتاری خداآفرین و تکمیل کمپ تفریحی در ساحل دریاچه سد ارس به انجام رسیده است و با احداث این زیرساخت‌های گردشگری، ظرفیت خداآفرین در این حوزه افزایش پیدا خواهد کرد.

اله‌قلی‌زاده خاطرنشان کرد: احداث جزیره گردشگری در میان دریاچه سد خداآفرین نیز می‌تواند زیبایی‌های خداآفرین را چند برابر کرده و به رشد گردشگری منطقه کمک کند.

نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان مشکلات این منطقه، گفت: از دیگر نیازهای خداآفرین می‌توان به احداث سالن ورزشی اشاره کرد که خوشبختانه امروز کلنگ این سالن نیز به زمین زده خواهد شد تا این نیاز مردم غیور منطقه نیز مرتفع شود.

اله‌قلی‌زاده تصریح کرد: مستقر شدن بخشی از مدیران سازمان منطقه آزاد ارس در خداآفرین و صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری در این منطقه می‌تواند رضایت سرمایه‌گذاران را فراهم آورده و رفت و آمدهای غیرضروری سرمایه‌گذاران را به جلفا کاهش دهد.

وی افزود: از زمان حضور آقای نریمان در منطقه آزاد ارس، فعالیت‌های زیرساختی خداآفرین شتاب بیشتری گرفته است و انتظار می‌رود که با ادامه این روند در تکمیل زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی، سرمایه‌گذاران را به سمت خداآفرین بکشانیم.

اله‌قلی‌زاده در پایان گفت: تعطیلی گمرک خداآفرین مشکلات زیادی را در این منطقه ایجاد کرده است و امیدواریم که با مساعدت آقای بانک و کمک دولتمردان، این گمرک دوباره راه‌اندازی شده و شاهد افزایش صادرات از طریق این گمرک باشیم.

به مناسبت هفته دولت، ۸پروژه عمرانی و یک پروژه کشاورزی در بخش خداآفرین منطقه آزاد ارس افتتاح و ۳طرح عمرانی و ۲طرح کشاورزی نیز کلنگ‌زنی شد. این پروژه‌ها با اعتباری بالغ بر ۳۷۱۲میلیارد ریال به انجام رسیده و یا کلنگ‌زنی شده است که در مجموع اشتغال‌زایی ۱۷۵نفری را به دنبال دارد.

گفتنی است، در آیین افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه های بخش خداآفرین منطقه آزاد ارس، علاوه بر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، نماینده مردم کلیبر، هوراند و خداآفرین در مجلس شورای اسلامی، معاونین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد ارس، مسئولین سازمان منطقه آزاد ارس و شهرستان خداآفرین حضور داشتند.