تاریخ : سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ 11 ذو القعدة 1444 Tuesday, 30 May , 2023
3
گفت‌و‌گو با عدنان حسینی مدیر گردشگری سازمان منطقه چابهار:

نگرش ویژه سازمان منطقه آزاد چابهار به رونق گردشگری شهری

  • کد خبر : 11857
  • 01 اسفند 1398 - 13:17
نگرش ویژه سازمان منطقه آزاد چابهار به رونق گردشگری شهری
چابهار یا هندوستان کوچک ایران، تنها شهر بندری کشور می‌باشد که مشرف به اقیانوس هند بوده و در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان در پسکرانه سواحل طلایی مکران آرمیده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این منطقه علاوه بر هوای دلچسب که همانا به چهاربهار نیز معروف است، دارای جاذبه‌های بی‌نظیری می‌باشد که نه تنها در ایران، بلکه در جهان شهره است؛ جاذبه‌هایی که نمونه آن در هیچ کجایی از دهکده خاکی مثال بی‌مثالش هم یافت نمی‌شود.

در کنار تمامی ظرفیت‌های طبیعی منحصربه‌فرد این منطقه، وجود منطقه آزاد چابهار سبب شده است که پس از سالیان سال، این بخش خاص از سرزمین آریایی، شمایلی متفاوت به خود گرفته و علاوه بر اهتمام در ایجاد زیرساخت‌های اولیه و اساسی که همانا وظایف دولت‌ها بوده است، در جهت توسعه تجاری، اقتصادی و رونق گردشگری از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است.

با معافیت این شهر و بندر استراتژیک کشور از تحریم‌های ایالات متحده امریکا، بار دیگر نگاه‌ها به سوی چابهار جلب شد، با این تفاوت که در این مرحله سرمایه‌گذاران خارجی هیجان و حرارت بیشتری برای سهم‌گیری از این منطقه داشته‌اند. در همین راستا، سازمان منطقه آزاد چابهار بیش از ماموریت‌ها و مسئولیت‌های محوله حرکت کرده و در جهت نمود جایگاه واقعی نگین ایران زمین با سرعت قابل قبولی در حال پیشرفت است.

به سبب نزدیکی به ایام نوروز۹۹ با عدنان حسینی مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار به گفت‌و‌گو نشستیم تا از اقدامات این سازمان در طول سال جاری و همچنین برنامه‌ها و اهداف برای میزبانی از گردشگران نوروزی جویا شویم که در ادامه می‌خوانید.

 

? در ابتدا بفرمایید چه اقداماتی در سال٩٨ در جهت توسعه حوزه گردشگری در منطقه آزاد چابهار انجام شده است؟

از مهم‌ترین اقدامات محرک توسعه گردشگری ایجاد زیرساخت‌های گردشگری به ویژه در بخش اقامتی است که در حال حاضر تعداد‌ ۹پروژه هتل در حال ساخت می‌باشد‌. میانگین پیشرفت فیزیکی آنها به ۴۰درصد رسیده است‌. در سال جاری یک هتل سه ستاره و مجتمع اقامتگاه سنتی و پذیرایی با اشغال ۳۵۰تخت به مجموع ظرفیت اقامتی منطقه افزوده خواهد شد‌. این موضوع کمک بزرگی به توسعه گردشگری چابهار در آینده خواهد نمود‌. در کنار توسعه ظرفیت اقامتی، طرح‌های ویژه گردشگری در بخش تفریحی و گردشگری توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حال انجام است‌. همچنین برای اولین بارفراخوان واگذاری تعداد ۱۱پروژه خدماتی و پذیرایی در مجتمع گردشگری لیپار اعلام تا از طریق مدل‌‌bot به سرمایه‌گذاران واجد‌الشرایط واگذار گردد؛ با تحقق این موضوع، تحولی جدید در حوزه خدمات‌رسانی مطلوب به گردشگران ایجاد خواهد شد.

یکی از موضوعات با اهمیت در سازمان منطقه آزاد چابهار با داشتن جذابیت‌های منحصر‌به‌فرد تاریخی‌، طبیعی وگردشگری منطقه، توجه به گردشگری شهری به عنوان یکی از منابع مهم درآمدزایی، ابزاری در جهت رسیدن به توسعه اقتصادی و فرهنگی است و به دلیل اثرات چشمگیری که نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های ملی و بین‌المللی در مناطق میزبان گردشگر بر جای می‌گذارد، برگزاری رویدادهای سالانه از برنامه‌های اصلی و مهم این سازمان به شمار می‌رود، به طوری که در سال جاری تاکنون تعداد ۱۵رویداد در سطح محلی‌، منطقه‌ای و ملی برگزار شده و تا پایان سال نیز برنامه‌هایی برای گردشگران در دستورکار قرار دارد. با این رویکرد جدید در حوزه گردشگری با برگزاری مراسم، جشنواره‌ها و مسابقات، گردشگران را در ایام مختلف سال به مقصد موردنظر جذب کرده‌ایم‌. رویدادهای فرهنگی-‌هنری هم که قسمت عمده‌ای از مراسم و رویدادها را شامل می‌شود، جزئی از این نوع گردشگری هستند. فعالیت‌ها و رویدادهای هنری همچون نمایشگاه‌های عکس، کنسرت‌ها و جشنواره‌های موسیقی، جشنواره‌های آیین سنتی و محلی و… از این دسته می‌باشند. جشنواره گردشگری غذاهای بومی و محلی، مونسون و نوروز به عنوان یکی از معتبرترین رویدادهای فرهنگی در تقویم جشنواره‌های ملی و بین‌المللی منطقه ثبت شده است که همه ساله در چابهار برگزار می‌گردد. می توان گفت برگزاری این رویدادها به عنوان فرصت‌های گردشگری، نقش مهمی در جذب گردشگر، توسعه گردشگری و اقتصاد شهر دارد. از مهم‌ترین تاثیرات اقتصادی این رویداد فرهنگی، اشتغال‌زایی و درآمدزایی برای شهروندان شاغل در بخش خدمات می‌باشد.

با رشد گردشگری در چابهار و حرکت سریع آن در سال‌های اخیر‌، نیاز به آموزش نیروی انسانی و فراگیری مهارت در خدمات‌دهندگان گردشگری اهمیت ویژه‌ای یافته است. بر این باور هستیم که صرفا با تعدد نیروی انسانی نمی‌توان عملکرد خوب برای دستیابی به توسعه گردشگری متصور شد؛ بلکه علاوه بر تعداد، میزان دانش آشنایی خدمات‌دهندگان به مهارت‌های حرفه‌ای نیز حائز اهمیت است. بنابراین تدوین و اجرای استراتژی توسعه‌ منابع انسانی گردشگری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده که مورد توجه سازمان منطقه آزاد چابهار قرار گرفته است و از ابتدای سال جاری دوره‌های آموزشی جهت ارتقاء سطح دانش فعالان گردشگری شامل آشنایی با مباحث ارتباط با مشتری‌، الگوی‌های رفتاری‌، ایتک رفتاری، آموزش جامعه محلی بر بستر‌ICT، اصالت طرح‌، کارآفرینی در گردشگری‌، آشنایی با فرآیندهای صدور مجوزهای گردشگری‌، آشنایی با ضوابط و استانداردهای گردشگری و کارگاه تخصصی عکاسی گردشگری در این سازمان برگزار شده است. آموزش‌ها براساس تقاضای مراکز ارائه خدمات گردشگری به طور مستمر برگزار می‌شود تا مراکز اقامتی و پذیرایی، عملکرد و خدمات مطلوب‌تری ارائه نمایند و شاهد توسعه در این بخش‌ها باشیم‌.

با تفویض اختیار صورت گرفته، تکالیف وزارت میراث فرهنگی‌، گردشگری و صنایع دستی به مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد چابهار، فرآیند صدور مجوز‌های گردشگری به طور قابل توجهی برای مراکز گردشگری تسهیل شده است‌. با توجه به قوانین منطقه آزاد و رعایت الزمات آن، فعالیت‌ها در سطح منطقه در حال ارزیابی و ساماندهی می‌باشد‌. همچنین نظام رتبه‌بندی و استانداردسازی مراکز اقامتی و پذیرایی توسط مشاور دارای صلاحیت در حال انجام است‌.

از اقدامات دیگر مدیریت امور گردشگری، تدوین دستورالعمل نظارت بر مراکز اقامتی منطقه برای اولین بار در منطقه آزاد چابهار براساس آیین‌نامه‌ها و قوانین بالادستی انجام پذیرفته است در  صورت تایید هیات مدیره سازمان، به زودی ابلاغ و اجرایی خواهد شد‌.

از فعالیت‌های مدیریت گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار، توجه به حوزه صنایع دستی و نقش آن در  ایجاد و توسعه اشتغال پایدار می‌باشد. صنایع دستی ازجمله ظرفیت‌هایی به شمار می‌رود که به واسطه هنر‌، تاریخ و تمدن این مرز و بوم، از پیشینه و سابقه تاریخی قابل توجهی برخوردار است و در واقع می‌توان از مواهب آن در توسعه اقتصاد محلی بهره‌مند شد. بر همین اساس با توجه به وجود هنرهای صنایع دستی قدیمی شامل سوزن‌دوزی‌، سکه‌دوزی‌، زرگری‌، سفالگری‌، منبت‌کاری‌، حصیربافی‌، قلاب‌بافی‌، زیورآلات سنتی و آهنگری، این شهر به واسطه این هنرهای زیبای صنایع دستی و هنرهای سنتی از قطب‌های مهم کشور به شمار می‌رود. در سال جاری با اولویت تشکیل کلاس‌های صنایع دستی و ایجاد کارگاه‌های تولید و فروش برای زنان  در مناطق حاشیه شهر و شهرهای همجوار، قدم‌های جدی در این زمینه برداشته شده است‌.

از دیگر اقدامات سازمان منطقه آزاد چابهار، برقراری خطوط پروازی جدید در ناوگان هوایی فرودگاه بین‌المللی چابهار می‌باشد‌. خط هوایی جدید چابهار به بندرعباس و بلعکس برقرار و پرواز مستقیم چابهار به دبی و بلعکس به زودی راه‌اندازی می‌شود‌.

با تلاش و پیگیری سازمان منطقه آزاد چابهار، برای نوروز امسال کلوپ تفریحات دریایی در چابهار راه‌اندازی می‌گردد؛ گردشگران در سفر به چابهار ضمن بازدید از جاذبه‌های شگفت‌انگیز در سواحل گواتر‌، مکان‌های دیدنی و جذاب‌، تلاقی صحرا و دریا‌، مجموعه درختان انجیر معابد‌، کوه‌های مریخی و گلفشان‌ها و غیره، لحظات مفرح و هیجان‌انگیز قایق‌سواری‌، کلاسیک‌ترین تفریح آبی جت اسکی‌، شاتل و بنانا سواری‌، اسکی روی آب و… ر